Budapest, a világ közepe – a könyvek szerint is

Ezernyi oka van, amiért imádjuk a városunkat. Például azok a remek könyvek, melyek mind Budapesten játszódnak. Az alábbi regények más és más arcát mutatják meg a fővárosunknak. A történetekből bebizonyosodik, Budapest az a hely, ahol minden megtörténhet…


Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk


Ezzel a könyvvel már mindannyian találkoztunk diákéveink alatt. Ez esetben azonban nem egy unalmas kötelező olvasmányról van azonban szó, hiszen a több mint 100 éves könyv semmit nem veszített népszerűségéből. Köszönheti mindezt a fordulatos, olykor szívszorongató cselekményének, melyben a diákoké a főszerep. A könyv középpontjában két rivalizáló fiúbanda áll, akik megtapasztalják az összetartozás, a háborúskodás és az árulás élményét is.

A történetben megemlített helyszínek közül sok még ma is megtalálható, például a Lónyai utcai Református Főgimnázium, Józsefvárosi Főreálgimnázium, mai  nevén Vörösmarty Gimnázium.

A könyv megjelenésének 100. évfordulója alkalmából a Práter utcán szobrot állítottak a népszerű történet szereplőinek.


Kosztolányi Dezső: Édes Anna

Hatalmas a felfordulás Budapesten. Az első világháborúban súlyos veszteségeket elszenvedett Magyarország belpolitikai gondokkal küzd. A Tanácsköztársaság elbukott, az emberek pedig válaszokat, megoldásokat akarnak találni megannyi kérdésükre. Ebben az önmagából kifordult világban keres a budapesti Vizy család egy cselédet. A várva-várt kisegítő, a megbízható Anna, a Balatonról érkezik. Az Édes Anna lapjain az 1920-as évek Budapestjének előkelő polgári családjának a története bontakozik ki. A 21. századból olvasva kissé mesébe illő társadalmi réteg, no és persze a Budapest háború utáni hangulata teszi a könyvet igazán élvezhetővé.


Tormai Cecile: Bujdosó könyv

Hasonló időben játszódik, ám teljesen más tónussal íródott Tormai Cecile Bujdosó könyv című műve. Az írónő az első világháború utolsó napjaitól veszi fel a fonalat, amikor már tudva lévő volt, hogy Magyarország elveszítette a harcot. A királyságból tanácsköztársasággá alakult országban minden a feje tetejére áll. A régi politikai elitnek menekülnie kellett és új ült a helyébe. A munkások fellázadtak, elfoglalták a jómódú budapesti polgárok lakásait, a Keleti Pályaudvarra pedig özönlöttek a frontról hazatérő munkaképtelen katonák.

Tormai Cecile élesen kritizálja korának eseményeit, egy olyan Budapestet örökít meg soraiban, ahol az összes érték elveszni látszik, és a kilátástalan helyzetbe sodródó városon senki sem tud segíteni.


Kondor Vilmos: Budapest Noir / A budapesti kém

Ugyancsak Budapest sötét, bűntől terhes oldala tárul elénk Kondor Vilmos műveiben. A nyilvánosságtól teljesen visszavonultan élő szerző az 1930-as évek Magyarországába repít minket vissza. A szélsőjobboldali vezetéssel bíró országban üldözik a zsidókat, így nem számít rendkívülinek, ha egy zsidó leány holttestére bukkannak a főváros utcáin. Ám Gordon Zsigmond, az Est című újság munkatársa fejébe vette, hogy végére jár az ügynek. A Budapest Noir egy hidegvérű gyilkosság nyomozásait írja le, míg A budapesti kém pedig az 1940-es Budapest kusza politikai manővereibe vezeti el olvasóját.


Mira Sabo: Amíg kinyílik a szemünk

A szürke ötven árnyalata magyar változata, mondhatnánk némi túlzással. Sabo könyvének főszereplője Radnay Szófia, aki egy kávézóban botlik bele a veszélyesen sármos és gátlástalan Tamássy Áronba. A gazdag férfi kiszemeli magának Szófiát, és mindenáron meg akarja szerezni a gyönyörű és romlatlan nőt.

Szófiának kell eldönteni, mennyire hajlandó meghajolni a hataloméhes férfi akarata előtt, aki egyszerre tárja fel előtte a szexuális gyönyörök és a budapesti elit világának ajtaját.

Az erotikus történetben Budapestnek egy sötét, buja oldala rajzolódik az olvasó elé, melybe csak igen kevesen, a társadalom csúcsán élők nyerhetnek valós bepillantást.


Frei Tamás 2015

Az egykori műsorvezető bizonyára nem bánta meg, hogy a tévézés helyett a könyvíráshoz pártolt át. 2015 című könyve a harmadik, a magyar eladási listák élén landoló műve. A kalandregényt a Dan Brown-i hagyományokra épülve rövid fejezetek és több szálon futó esemény jellemzi. Noha megannyi helyszínen játszódik a történet, mindennek a középpontjában Budapest, és a magyar politikai és gazdasági elit ál. Bár Frei elmondása szerint a történet minden betűje fikció, néhol mégiscsak kétségünk ébredhet szavait illetően.


Ezt ajánljuk, ha Budapest történelmét szeretnéd megismerni

John Lukács: Budapest 1900

A budapesti születésű, Széchényi-díjas történész, John Lukács 1946-ban emigrált Amerikába. A férfi azóta is ott él, ahol több neves egyetemen is tanított, de a budapesti Corvinus Egyetemre is többször meghívták előadást tartani.

Mivel John Lukács fő szakterülete a 20. századi egyetemes történelem, Budapest 1900 című könyve kivételesnek számít. A történész nem akarja történelmi események, nevek és évszámok halmazával megzavarni az olvasót. A lapokon valójában azt meséli el, hogyan is nézett ki a magyar főváros a múlt századfordulón, segít, hogy átérezhessük, milyen érzés lehetett a századfordulón itt élni. Egy olyan pillanatképet, életérzést ismertet az olvasóival, mely letehetetlenné teszi a művet.