Lenyűgöző középkori templomra bukkanhatunk az ország keleti csücskében

A festői Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében található Vámosatya község egyik legkiemelkedőbb nevezetessége egy középkori református templom, amely a 13. és 14. század fordulóján épült. A templom nem csupán vallási szempontból jelentős, hanem építészeti értékei miatt is különleges helyet foglal el a magyarországi műemlékek sorában.

Fotó: Tarhos Ferenc

A templom szerkezete magában hordozza a korabeli építészet jellegzetességeit: téglalap alakú hajója és négyzetes, keresztboltozatos szentélye a középkori templomokéhoz hasonlóan lett kialakítva. A sarkokat (az északkeleti kivételével), gondosan faragott kváderkövek díszítik, amelyek a középkori mesterek keze munkáját dicsérik.

Fotó: Tarhos Ferenc

A szentély falain keskeny, csúcsíves ablakok engedik be a fényt, amelyek szintén a középkori építészet jellegzetes elemei. A templom 1565 körül került a református közösség birtokába, amely az évszázadok során számos értékes művészeti elemmel gazdagította az épületet.

blank
Fotó: Tarhos Ferenc

A 18. század második felében, a gyülekezet megerősödésével új belső berendezéseket készítettek: 1769-ben épült meg a templom hajójának kazettás mennyezete és a nyugati karzat, amelyek a Felső-Tisza-vidék legkorábbi fából készült egyházi berendezései közé tartoznak.

blank
Fotó: Tarhos Ferenc

A templom belső terének teljes restaurálása még várat magára, de jelenlegi állapota így is kiemelkedővé teszi az épületet a középkori magyar műemlékek sorában, ezért mindenképp megér egy látogatást!

Fedezzétek fel ezeket a lenyűgöző várromokat hazánkban: