Ingatlanpiaci változások a Covid19 tükrében

A tavaly kitört világjárvány idén is velünk marad, így már szinte szerves része mindennapi életünknek. Nemcsak az egyes emberekre, hanem a gazdaságra is hatással van.

A biztonsági intézkedések, a távolságtartás bevezetése a személyes jelenlétet igénylő iparágakban – vendéglátás, turizmus, rendezvény- és utazásszervezés, kiskereskedelem – komoly visszaesést okozott, míg más iparágak profitáltak belőle. Az online kereskedelem jelentős mértékben bővült. A kényszerűségből megváltozott életmód magával hozta az ingatlanpiac változásait is.

A koronavírus-járvány hatása a bérelt ingatlanokra

A védekezési korlátozásoknak köszönhetően életünk nagy része az online térbe került át: home office-ban dolgozunk, online bevásárlást végzünk, online előadásokat tekintünk meg, a társas tevékenységek nagy része is az online térben zajlik. Az utazási korlátozások következtében mind a belföldi, mind a külföldi turizmus leállt. Mindezek hatással vannak a bérelt ingatlanok piacára.

Az üzlet- és irodabérleti piacon is van visszaesés, némi átrendeződés. Azonban hosszú távon biztos szükség lesz ezekre a bérleményekre, igaz, valószínű más formában.

A lakásbérleti piacra másképpen hatott a járvány. A turizmus megszűnésével az Airbnb ellehetetlenült. A digitális oktatásra való átállás miatt a diákok tömegesen mondták fel bérleményeiket, így a hosszú távra kiadó lakóingatlanok száma megnövekedett, ezáltal a bérleti díjak valamelyest csökkentek. Azonban a jó állapotú, jól felszerelt, bútorozott lakások tartják az árukat, mivel ezekbe szívesen költöznek a bérlők.

A bérelt lakások piacán állományfrissülés figyelhető meg: a régieket felújítva magasabb áron adják bérbe.

Lakáspiaci forgalom változásai a járvány tükrében

Az ingatlan adásvételi piacon is megmutatkozik a járvány hatása. A korlátozások bevezetésével megnőtt a kereslet a szabadság érzetét keltő kertes családi házak iránt. A városon belül viszonylag kevés eladó családi házat találni, illetve ezek árai jóval magasabbak az agglomeráció településein található házak árainál, így a kisebb településekre jóval nagyobb a kiköltözők aránya.

Szakértők szerint ez azonban csak átmeneti jelenség, bár az elmúlt évtized tapasztalatai alapján elmondható, hogy szinte állandó telítődés és visszaáramlás figyelhető meg a nagyvárosok és az agglomerációs települések között.

A prognózisok alapján 2021-ben az ingatlanárak csökkenése várható, amennyiben a turizmus nem indulhat be, és emiatt a hosszú távra bérbeadók megválnának ingatlanjaiktól.

Új építésű ingatlanok a piacon

Az állami támogatásoknak – 5%-os áfavisszavezetése, a CSOK-kal vásárolt ingatlanok illetékmentessége, lakásfelújítási program – köszönhetően mind a használt, mind az új építésű lakóingatlanok piacán jelentős növekedés várható. Az új építésűek mellett szól a csökkentett áfa, illetve az, hogy szigorúbb energetikai előírásoknak kell megfelelniük, ezáltal a fenntartási költségek hosszabb távon alacsonyabbak lehetnek.

Szakemberek szerint az ingatlan adásvétel nem áll le, mert az ingatlan válságállóbb konstrukció, mint az egyéb befektetések. Ingatlanba fektetni tehát a pandémia alatt is jó üzlet.