Egyre többen döntenek úgy, hogy az iskolai éveik alatt is szeretnének dolgozni, hogy egy kis plusz pénzre tegyenek szert. Attól függetlenül, hogy milyen munkát vállalnál szívesen, van néhány dolog, melyre minden esetben érdemes figyelned.
Munkaszerződés nélkül sosem
A munkakezdést minden esetben a munkaszerződés aláírása előzi meg, melyben a munkavállaló és munkáltató kötelezettségei és jogai is le vannak írva, ahogy például a munkaidőt és a bérezést is meghatározza. Ennek figyelmes elolvasása és aláírása előtt ne állj munkába.
Szabadon tovább állhatsz
A próbaidő lejárta (általában 3 hónap) előtt bármikor felmondhatsz és még felmondási idővel sem kell számolnod. Ugyanakkor azt is fontos tudnod, hogy a munkáltató is elküldhet egyik napról a másikra az első három hónap alatt.
Rengeteg részmunkaidős diákállás létezik
Ha azért nem szeretnél diákmunkát vállalni, mert nem tudsz heti 40 órát munkával tölteni a tanulmányaid mellett, jó hírünk van: rengeteg heti 20 vagy 30 órás állás közül válogathatsz. Ha már a munkaidőnél járunk, érdemes megjegyezni, hogy az ebéd- és kávészünet nem része a munkaidőnek: a munkaadó levonhatja a béredből vagy túlóráztathat, ha túl sokáig ebédelsz vagy kávézgatsz.
A munkabéredről hivatalos elszámolást kapsz
A fizetésed megkapásakor minden hónapban írásbeli kimutatást is kell kapnod, mely tartalmazza a bruttó és nettó béred, a munkaadót és levont járadékokat.
Fordulj segítségért, ha baj van
Ha úgy gondolod, a munkaadód nem tartotta be kötelezettségeit és jogszabályt sértett, fordulj az Országos Munkaügyi és Munkavédelmi Főfelügyelőséghez vagy munkaügyi bírósághoz, ők orvosolhatják a problémádat.