Zságer Balázs és zenekara egy új koncepcióval rukkolt elő pár hete. Nemcsak, hogy új irányt vettek, de egy kísérleti alapú, az eddiginél sokkal experimentálisabb, sőt, improvizatív koncertfelállást illesztettek össze a már meglévő és az új közönségük számára. Mert, hogy új közönség is lesz, a klubfellépéseket követően biztosan, de a nyárra is tartogatnak meglepetéseket. A zenekar frontemberével ezekről a pozitív és izgalmas változásokról beszélgettünk.
Vége a szürke télnek, friss, tavaszi energiák kezdik bejárni a tereket. Ti is évről évre ilyenkor bújtok elő. Mennyire tudatos ez a tavaszi kezdés?
Inkább ösztönös, a tavasz és az ősz általában olyan időszak, amikor a kreatív energiák jól működnek nálunk.
Ha minden igaz a tavaszi start megvolt, elindult a Zagar legújabb koncertfelállása. Mivel rukkoltatok idén elő?
Egyelőre egy új lemezen dolgozunk, amibe még a megjelenés előtt, már a koncerteken is belehallgathat a közönség. Ez számunkra is új, mert ilyesmit még nem nagyon csináltunk. A lényeg, hogy élőben kísérletezgetünk az új számokkal, amelyek még kialakulatlanok és kötetlen a felépítésük, szerkezetük. Újra nagyobb érdeklődés övezi a koncertjeinket, és talán egyre jobban értékelik az emberek, ha valami ott születik meg a szemük láttára a színpadon.
Izgalmas koncepció. Megvolt az első koncert a Corvinon, ahova 7 év elteltével tértetek vissza. Milyen volt újra ott, klubkörnyezetben koncertezni?
Az elmúlt időszakokban is játszottunk klubokban, volt például egy európai klubturnénk is Prága-Pozsony-Berlin-Amszterdam-Brüsszel állomásokkal és Londonban is adtunk egy koncertet. A corvinos koncert azért volt inkább érdekes, mert partykörnyezetben próbálhattuk ki az új műsort. Már régóta akartam egy komolyabb változást hangzásban és zenei hozzáállásban, ez mostanra érett meg bennem, és a zenekar többi tagjában is. Ez az irány számunkra sokkal izgalmasabb, mint a mainstream állóvizében tocsogni.
Hogyan fogadta a közönség az új irányvonalat? Pozitívak a visszhangok?
Abszolút pozitív volt a fogadtatás, szerencsére elég nyitott a közönségünk az új dolgokra. Most egy sokkal kísérletezőbb kedvű elektronikus zenét hallhatnak tőlünk, ami nagyrészt instrumentális, szóval ilyen tekintetben kicsit visszanyúlunk a gyökereinkhez is. Ami még érdekes lehet, hogy a koncertek minden eddiginél pszichedelikusabb irányvonalat vettek, sokkal több az improvizáció, ezáltal szabadabb, experimentális dolgok történnek a színpadon.
Egy pár héttel ezelőtt készült interjúban úgy nyilatkoztál, hogy „a zene egyszerűen mindig magával hozza a saját érdeklődőit”. Láttál új arcokat a régi ismerősök között?
Új arcokat mindig látok, és ez nagyon jó, szeretem, hogy állandóan változik a közönség összetétele. Amikor populárisabb dalokat készítettünk, akkor is mások jártak a koncertjeinkre, ha nehezebben befogadható zenékkel rukkolunk elő, akkor természetesen szűkül a kör. Úgy érzem, hogy egyre jobban szubkulturális lett az ilyen fajta zene Magyarországon, ami nem feltétlen baj. A zenehallgatás terén is új underground hozzáállású generáció van kialakulóban, szeretnénk inkább ehhez tartozni.
Milyen feedbackekre figyeltek ilyenkor, főként, hogy nagy változtatásokat léptetek meg?
Igazából a koncert alatti reakciók érdekelnek, hogy egy-egy új szám hogyan működik. Első hallásra hasonlót érez-e a közönség, mint mi a számok születésekor, működnek-e a szerkezeti elemek, kiállások, droppok, stb.
Az új dalok érkezésével felmerül a kérdés: lesz ezekből egy új album is?
Kicsit korai még lemezről beszélni. Ez az új anyag még egy jó ideig csak élőben lesz elérhető. Akik a koncertekre eljönnek, azok biztosan kapnak majd újat, de, hogy ez ebben a formában manifesztálódik-e egy új albumban vagy csak live formátumban fog létezni, az még a jövő kérdése.
Az új hangzás és új dalok mellett játszotok-e régebbi dalokat is, illetve készültök-e valami plusz érdekességgel, például látvány tekintetében?
Igen játszunk pár régi koncertkedvenc számot is, de azokat már az utóbbi pár évben is máshogy játszottuk, mint, ahogy a lemezeken szerepelnek, és ezeknek még lesz egy továbbfejlődése, szeretnénk, ha illeszkednének ehhez az új koncepcióhoz. Természetesen minden alkalommal tervezgetünk plusz dolgokat audiovizuális tekintetben is. A klubkoncertek esetében még ez nem releváns, de lesznek nagyobb fellépések is, amikre tervezünk érdekes vizuált. Júniusban a Kolorado Fesztiválon lesz egy nagyobb koncertünk, ahol már egy teljesen új műsort kap a közönség. Addig egy kísérleti állapot lesz jelen a koncertjeinken, ami talán a közönségnek és nekünk is izgalmas dolog lesz.
Hogyan vetitek bele magatokat a Zagar koncertidőszakának folytatásába? Mit és hol kapunk tőletek a következő, pezsdítő hónapokban?
Hamarosan megjelenik egy anniversary vinyl album, amelyre tehetséges magyar producerek mellett olyan nagy neveket is sikerült megnyernünk, mint Dan Caster, Nico Pusch, Kellerkind vagy a Pitchfork-kedvenc Vakula. Aztán még tavasszal lesz egy albumújrajátszó koncertünk az A38 szervezésében, ugyanis idén 10 éves a Cannot Walk Fly Instead című lemezünk. A nyáron pedig főleg csak kisebb, független fesztiválokon lépünk majd föl, de legközelebb április 8-án találkozhatunk, akkor a Kuplungban.
Akkor szép időszak elé néztek! Április 8-án igyekszünk titeket meghallgatni élőben és sok sikert a folytatáshoz!
A Corvinban készült fotókat Dancs Enikő Biankának köszönjük, az alábbi videó pedig remekül szemlélteti, hogy milyen utazásra számíthatunk Balázséktól!
Kovács M