Az elmúlt évek tele voltak kihívásokkal, de szerencsére számos inspiráló könyv született, amelyek segítenek átvészelni a nehezebb időszakokat. Íme öt ösztönző könyv, amelyek irányt mutatnak és ezáltal új lendületet adnak!
Máté Gábor: Normális vagy
Máté Gábor, magyar származású, Kanadában élő orvos forradalmi könyvében feltárja, hogy miközben a nyugati világ büszkén tekint az egészségügyi szolgáltatásaira, egyre több a krónikus beteg, és romlik a népesség általános egészségi állapota. Az Egyesült Államok lakosságának majd hetven százaléka szed legalább egy, több mint a fele pedig két receptre kapható gyógyszert. Kanadában az emberek húsz százalékának magas a vérnyomása, Európában ez a szám már meghaladja a harminc százalékot. A kamaszok között szédítő tempóban terjednek a lelki betegségek. Beteg a társadalmunk vagy talán ez így normális? Máté Gábor megmutatja, mi tesz minket igazából beteggé, felfedi az egyén és a közösség hanyatló állapota közötti összefüggéseket, és együttérzéssel vezeti olvasóit az egészség és gyógyulás labirintusában.
Philip Zimbardo: Pszichológia mindenkinek 3.
Hogyan tanulunk meg beszélni? A gyerekek tényleg felpörögnek, ha sok cukrot esznek? Mitől lesz boldog a házasságunk? Hogyan csapnak be minket az érzékszerveink? A génjeink vagy a környezetünk határoz meg bennünket? Miért hagy minket időnként cserben az emlékezetünk? Milyen hatások formálják személyiségünket? Az agresszió része az emberi természetnek? Mi határozza meg a szexuális orientációt? Hogyan választunk barátokat? Mi számít pszichés zavarnak? Kik viselik legrosszabbul a stresszt? Mi a boldogság és a szubjektív jóllét titka?
Zimbardóék munkája magyarul négy kötetben jelenik meg. A harmadik kötet főbb témái: a motiváció, az érzelmek, a személyiség és a közösség.
Philip Zimbardo: Pszichológia mindenkinek 4.
A Stanford Egyetem professzora, a „börtönkísérlete” révén világhírt szerzett Philip Zimbardo és munkatársai tudományosan, ugyanakkor nagyon szórakoztatóan ismertetnek meg mindazzal, amit a pszichológiáról tudni kell. Felhasználják a legfrissebb kutatási eredményeket, és esettanulmányokkal, ábrákkal, a kritikus gondolkodást fejlesztő feladatokkal segítik, hogy az elsajátított tudást a mindennapi életben is alkalmazhassuk. A Pszichológia mindenkinek nem véletlenül szerepel a világ főiskoláin, egyetemein a kötelező olvasmányok listáján.
A könyvsorozat negyedik részének főbb témái: a pszichés zavarok, a terápiák, a stressz, valamint az életstratégiák.
Kepes András – A boldog hülye és az okos depressziós
Az örökfiatal szerző, akit természetesen még nem érintett meg az öregség, elhatározta, végére jár: lehet-e manapság valaki egyszerre intelligens és optimista, vagy aki boldog, az szükségszerűen hülye is? Saját élettapasztalatait és a tudományt – a kultúrtörténetet, a pszichológiát, sőt az atomfizikát – segítségül hívva szellemes és tanulságos elmélkedésre invitál. Akik nem képesek szabályozni az ösztöneiket, megtanulják felmenteni magukat. Évszázadok óta vagy sajnáltatjuk magunkat, vagy a szőnyeg alá söpörjük a bűneinket, abból a téveszméből kiindulva, hogy különben csorbulna a nemzeti büszkeségünk. Holott éppen az lehet büszke magára, aki képes szembenézni a hibáival, aki képes feldolgozni a múltat és felnőtt ember módjára dönteni a saját sorsáról. Néha érdemes előkotorni régi emlékeket, olykor csak mondatokat, és nemcsak azokat, amelyekre büszkék vagyunk, hanem azokat is, amiket ma már szégyellünk. Mert úgy teljes a kép. Csak ne lenne az a fránya szó, amit minden nyelven a legnehezebb kimondani, hogy: tévedtem.
Edith Eva Eger: Az ajándék – Díszkiadás
Dr. Edith Eva Eger inspiráló és gyakorlati tanácsokban bővelkedő könyve segít, hogy megszabadulhassunk romboló mintáinktól és bénító gondolatainktól, s ezáltal szabadon élvezhessük az életet. Saját pácienseinek történeteiből vett példák segítségével mutatja be az olyan, lelkünket fogva tartó érzelmi állapotokat, mint a félelem, a gyász, a düh, a titkolózás, a stressz, a bűntudat, a szégyen vagy a hárítás – egyúttal szelíden bátorít bennünket a múlt béklyóitól való szabadulásra. Mélységes empátiával, lényeglátással és humorral megírt kötetében Edith Eva Eger rámutat, hogy mindannyian sérülékenyek vagyunk, és mindannyian ugyanazokkal a kihívásokkal nézünk szembe. Az ajándék segítségével azonban kitörhetünk az önmagunk építette börtönből, és feldolgozhatjuk a traumáinkat. A díszkiadás Edith Eva Eger a világjárvány után írt utószavával és családi receptjeivel jelenik meg.
Lebilincselő történetek az unalmas téli napokra:
(Borítókép: Shutterstock)