A pulóver egy igazán univerzális felső ruházat, hiszen a stílusától és anyagától függően kitűnően variálható.
Pulóver szövetek
Leggyakrabban pamut és gyapjú a pulóver alapanyaga, amelyet a formatartás érdekében gyakran kombinálnak poliészter, valamint rugalmas szálakkal, főként a passzé – derék, ujjak és gallér – részeken. (A passzé gyakran plisszírozott, ami tovább növeli a pulóver leginkább igénybe vett részeinek rugalmasságát, ellenállóképességét és tartósságát.)
A pulóver színe, mintája
A hétköznapokon munkához és alkalmi eseményekre leginkább a monokróm árnyalatú, textúrájában mintás pulóver a megfelelő viselet, kivéve persze a családi eseményeket, ahol bőven megfér a részletgazdag, például norvég, vagy jacquard mintás, színes kötött pulóver is. A szabadidős tevékenységekhez, illetve a városi, utcai viselethez is választható színes pulóver.
A minták nagysága, típusa, valamint a színvilág viszont erősen függ a testalkatunktól.
A pulóver vastagsága
A szövéshez használt fonal struktúrája, valamint a szövés technikája határozza meg az alapanyag vastagságát és merevségét.
- A vékony, könnyű pulóver variálható a leginkább, hiszen nyáron önmagában, míg hűvösebb időben a réteges öltözködés elemeként hordható.
- Elegánsan mutat egy vékony kasmír pulóver a felöltő, a nem formális öltöny, esetleg a sportzakó alatt, míg a vastagabb pulóverek a bőrkabátot, bombert dobják fel, hangsúlyozva annak férfiasságát.
- A vastag pulóverek felsőruhaként is dominálnak, az igazán erős, akár nyersgyapjúból kötött pulóverek még zord időjárás esetén is óvnak az időjárás kihívásaitól.
Hogyan viseljük a különböző stílusú pulóver modelleket?
Ahogy arról már szót ejtettünk, a pulóver stílusát nagyban meghatározza a nyakkivágás.
Kerek nyakú pulóver
Önmagában felsőruházatként, leginkább póló fölé hordjuk a kerek nyakú pulóvert, ezek közé tartoznak a leginkább pamut alapanyagú crewneck jumperek.
A nyakkivágás magassága változó, minél magasabb, annál konzervatívabb a viselet, ennek megfelelően válasszunk hozzá nadrágot:
- Az egészen magasan záródó, kötött alapanyagú, kerek nyakú pulóver jól mutat kordbársony, düftin, vászon vagy egyéb szövetnadrággal és inggel.
- A lazább, szélesebb nyakkivágású pamut, vagy kevertszálas pulóver a farmerhez illik jobban, amit hordhatunk galléros pólóval is.
Csónaknyakú pulóver
A csónaknyakú pulóver is lehet hangsúlyosan férfias, főleg, ha vékony, könnyű monokróm, vagy tengerészcsíkos.
- Mivel extraszéles a nyakkivágás, a csónaknyakú pulóver alá nem szokás sem pólót, sem trikót húzni.
- Egy bőszabású modell nagyon jól mutat térdnadrággal, rövidnadrággal, vagy caprival.
- Egy kényelmes papuccsal szellős, nyári utcai viselet akár városnézéshez.
A csónaknyak azonban nemcsak a hangsúlyt tereli a vállakra és a nyakra, de a figyelmet is, ezért a dúsabb alkatú férfiaknak tanácsos elkerülni, kivéve, ha kifejezetten esztétikus vállövvel rendelkeznek.
V-nyakú pulóver
A kereknyakú pulcsik örök riválisaként a klasszikus V-nyak a legalkalmasabb arra, hogy a pulóver alá inget és nyakkendőt húzzunk, sőt, egy sportzakó, vagy nem formális öltöny alatt is jól mutat.
- A V-nyakú pulóver hivatalosságát ellensúlyozhatja a textúra és a minta, valamint a kivágás mélysége.
- A nagyon mély, akár a mellkas vonala alá nyúló V-kivágás laza és vagány benyomást kelt, de minden esetben húzzunk alá pólót vagy trikót, mert egyáltalán nem kelt szexi benyomást alsóöltözet nélkül.
- A V-nyakú pulóverek kivágása sok esetben erőteljesebb, sűrűbben szőtt vagy kötött anyagból készül, ami szintén befolyásolja, hogy mikor hordhatjuk.
- A vékony passzé elegánsabb, alkalmibb, a vastag passzé sportosabb, hétköznapibb benyomást kelt.
A guriga nyakú pulóver
A guriga nyak nem garbó! Ma már ritkábban látni kifejezetten guriga nyakkal gyártott pulóvert, ami inkább a nyolcvanas évekre volt jellemző.
- A guriga nyakból esetenként kámzsát lehetett formázni, ez adta ennek a pulóvernek a praktikumát,
- valamint a vastagabb anyag, amitől kitűnő felsőruhaként funkcionált, akár kabát helyett.
A garbó
Bár fénykorát a 60-70-es években élte, legyen rövid, vagy visszahajtható nyakú, a garbó sosem megy ki a divatból. Egy ízig-vérig 21. századi hipszter gardróbja szinte elképzelhetetlen garbó nélkül.
A garbó rendkívül jól variálható:
- Alapanyagától és vastagságától függően zakó, sportöltöny, nyári öltöny alatt is hordható, de ugyanúgy megállja a helyét egy bőrdzseki vagy kardigán alatt.
- Önmagában hordva a garbó kifejezetten férfias megjelenést sugároz, ám arra mindenképpen ügyeljünk, hogy az alá felvett póló varrása ne domborodjon elő a garbó anyaga alól.
- A garbó alá sosem veszünk inget, mert a gallér csúnyán rombolja a garbónyak esztétikáját.
A galléros pulóver
Érdekes hibrid, a pulóver és az ing furcsa elegye, ami leginkább vékony, vagy közepesen vastag, pamut vagy kevertszálas alapanyagból készül.
- Önmagában hordható, kötetlen stílusú, gyakran gombos, vagy cipzáras nyakkivágással társul.
- Nem tanácsos elegánsabb zakóval, sportzakóval sem hordani, inkább dzseki, vagy kabát passzol hozzá.
- Alsó öltözetként a gallér miatt az ing eleve kizárt, inkább póló, vagy trikó viselhető alatta.
Csuklyás pulóver
A sportpályákról kiszabadulva gyorsan teret hódított magának a kapucnis pulcsi, hiszen praktikus modell, ami önmagában, vagy kabát alatt hordva kitűnő viselet az átmeneti évszakok kihívásai ellen.
- Jellegénél fogva a kapucnis pulóver általában nem egy elegáns darab, ám
- időről-időre megjelennek a piacon olyan vékony, könnyű, nemegyszer luxus alapanyagból – kasmír, alpaka – gyártott kapucnis pulóver modellek, melyek felülírják ezt az állítást.
- Ezek a pulóverek vagy akár kardigánok egy hosszú bőrkabát alatt hordva gótikus hatást keltenek, gyakran nagy zsebekkel rendelkeznek, és önmagukban, felöltőként, tunikaként is hordhatók.
Mindennek előfeltétele természetesen, hogy mind a mérethez, mind a testalkathoz illeszkedjen az általunk kiválasztott modell.