10 alapanyag, ami nélkül nincs értelme diétázni

A karácsonyi kajadömping után valószínűleg sokan érezzük úgy, hogy itt az ideje egy hosszabb-rövidebb fogyókúrás étrend beiktatásának. Ma már diétás ételek hatalmas választékából válogathatunk, amelyeknek általában három fő jellemzője van: csökkentett szénhidráttartalmúak, alacsony feldolgozottságúak és komplex tápanyagforrások. Sorra veszünk 10 olyan hozzávalót, amelyet nem érdemes kihagyni a napi menüből, hiszen nagyban hozzájárulnak a súlyvesztéshez.

Tojás

Mivel a tojásnak csupán kb. 1%-a szénhidrát, ráadásul étvágycsökkentő hatása is ismert, hasznos része lehet a diétás étrendnek. Magas és komplex aminosav-tartalma az, ami az egyik legjobb fogyókúrás alapanyaggá teszi a tojást. Még alacsony zsírtartalma is szervezetbarát, így bátran fogyaszthatjuk reggelire, csak jót teszünk vele magunknak.

Lazac

A halak alapvetően és egyöntetűen egészséges, magas tápanyagtartalmú diétás ételek, de a lazac kiemelkedik közülük. Magas minőségű és mennyiségű aminosav és omega-3 zsírsavtartalma mellett természetes jódforrás is, amely a pajzsmirigy egészséges működéséhez elengedhetetlen.

Keresztesvirágúak

Ide tartoznak a káposztafélék, a brokkoli és a karfiol. A többi zöldséghez hasonlóan magas rosttartalmuk és alacsony kalóriatartalmuk mellett kiemelkedő mennyiségű növényi fehérjét is tartalmaznak. Fogyassz belőlük minél többet!

Csirkemell, sovány marhahús

Ezek a húsfélék rendkívül magas fehérjetartalommal rendelkeznek, a fehérjetartalmuk komplex és az emésztésük is jó pár kalóriát eléget. A diétás ételek között az egyik legmagasabb fehérjetartalommal rendelkeznek, és alig tartalmaznak szénhidrátot, ami maximálisan támogatja a fogyást és a zsírvesztést.

Tonhal

Egy másik halfajta, amit nyugodtan beleilleszthetünk a diétás étrendünkbe. A tonhal fehérje- és omega zsírsavtartalma magas; ha konzervként veszed, figyelj arra, hogy olaj helyett vízben úszkáljon.

Bab, lencse

A tarkától a különböző lencsefajtákon keresztül a fekete babig: rendkívül magas növényi fehérjetartalmuk van, míg keményítőtartalmuk az egészséges emésztéshez nélkülözhetetlen. Okozhatnak ugyan emésztési problémákat, így minden esetben fontos, hogy rendesen előkészítsük őket (áztatás, főzés).

Almaecet

Az almaecet segít a súlyvesztésben, támogatja az emésztést, kiegyenlíti a vércukorszintet, sőt, azt rebesgetik, hogy még az étvágyat is csökkenti, ekképpen megelőzve a túlevést. Salátaöntetként például kifejezetten finom.

Diófélék

Igaz, hogy magas a zsírtartalmuk, ezért nem lehet őket kilószám enni, de a fehérje- és rosttartalmuk, valamint speciális ásványianyag-tartalmuk miatt kis mennyiségben bátran fogyaszthatjuk őket.

Teljes kiőrlésű gabonafélék

A finomított társaikkal ellentétben a teljes kiőrlésű gabonafélék rostban, ásványi anyagokban és fehérjében gazdagok. Ennek ellenére a bennük lévő szénhidrát mennyisége jelentős, így érdemes ezt szem előtt tartani, amikor összeállítod az étkezési tervet.

Erős paprika, chili

Az erős paprika hasznos segítőtárs a súlyvesztéskor, hiszen a benne lévő kapszaicin étvágyat csökkentő és zsírégető hatásáról ismert, sőt, pár zsírégető készítményben is megtalálható, pont az említett tulajdonságai miatt. A csípős, erős fűszerek általában zsírégetőként tarthatók számon, mivel segítik, támogatják az anyagcserét, és felpörgetik a kalóriaégetést.

A diétás ételek további összetevőiről az Intenset blogján, ITT olvashatsz többet.