A gumit nagyon széles körben alkalmazzuk a modern világban. Legyen az tömítés vagy abroncs, ennek az anyagnak a természetes adottságai számos felhasználást tesznek lehetővé.
Maga a gumi rendkívül rugalmas, ha deformálódás után ismét felveszi eredeti alakját. Éppen ez az a tulajdonság, ami megkülönbözteti más anyagoktól, ezért láthatjuk számos iparág és mindennapjaink szerves részeként.
A gumi alkalmazási területei
Ha a gumira gondolunk, akkor egyből beugrik pár használati tárgy. Lehet ez csizma, esőkabát vagy vezetékek, de sokan bele sem gondolunk, hogy ennél jóval több területen alkalmazzuk.
Tömlők, légrugók és szigetelések formájában találkozhatunk gumikellékekkel különféle szerelési feladatok ellátásánál. Kábelek és nyílászárók szigetelése kizárólag ezzel az anyaggal kivitelezhető.
Legyen szó a hidegről, a nedvességről vagy akár magáról a zajról, a gumielemek nélkül nehéz lenne ezeket kizárni. Az ablakok, rezgéscsillapítók és vezetékek elengedhetetlen kelléke.
A kaucsukfa
Ennek a növénynek a nedve képezi az általános gumigyártás alapját, azonban más fajok is tartalmaznak kaucsukot különböző mennyiségben. Ebből a nyersanyagból egy barna masszát készítenek, amely a későbbi adalékanyagoktól elszíneződhet.
Főként a tartósság jegyében keverik a nyers gumit. A hozzáadott szénnek köszönhetően nyeri el általában fekete színét, ugyanis ez a hozzávaló rendkívül költséghatékony.
Találkozhatunk olyan gumival is, ami nem természetes kaucsukból készült. Különböző vegyi gyárak állítanak elő ilyen anyagokat, többnyire kőolaj és földgáz felhasználásával. Ugyan előállításuk általában drágább, bizonyos tulajdonságaikban különböznek a biológiai verziótól, ezért egyes felhasználási területeken előnyösebbek lehetnek.
Hogyan készül?
A különböző gumikeverékeket vulkanizálással kezelik. Ennek a magas hőmérsékletű eljárásnak köszönhetően az anyag elnyeri azt a formáját, amibe deformálás után vissza fog állni.
Meglepő lehet azonban, hogy a vulkanizálásnak más, hétköznapibb alkalmazása is létezik. Ugyan nem jár magas hőmérséklettel, de hatása lényegében megegyező, még ha nem is olyan tartós. A folyékony javítókeverékekről van szó, melyekkel a kilyukadt abroncsot ideiglenesen kezelhetjük.
Tömítések
Szereléseknél, barkácsolásnál talán az egyik legfontosabb gumielem a tömítés. Olyan kellékek, mint a Káplár fatelep webshopjában is kapható minőségi tömítő- és fektetőgumik rendkívül fontosak a szigetelés szempontjából.
Olyan esetben van szükségünk tömítőgumira, amikor szabályozni szeretnénk az anyagáramlást. Két elem, például vezetékek összeillesztésénél megfelelő szigeteléssel kell biztosítanunk, hogy a folyadék vagy gát ne szivárogjon el a rések mentén.
Bizonyos esetekben szükség lehet arra, hogy a gumi hő- vagy vegyszerálló legyen. Azonban a hétköznapokban nem sokszor dolgozunk hőre érzékeny vagy maró anyagokat vezető csövekkel, így az általános tömítés is megteszi.