Egy világhíres séf is a Brain Bar vendége lesz

Nemcsak képzőművészeti alkotásnak beillő fogásairól ismerik a csúcsgasztronómia egyik sztárját, hanem jótékonyságáról is. Massimo Bottura megújította az olasz konyhát, és évek óta kiáll az éhezés visszaszorítása, a társadalmi kirekesztés és az ételpazarlás ellen. Júniusban a Brain Bar fesztiválon beszél vállalásáról, a hírnévvel járó felelősségről és a szenvedélyről, ami folyton hajtja.

Igen, ő az: a modenai három Michelin-csillagos étterem, az Osteria Francescana séfje, aki a riói olimpia ideje alatt az olimpiai faluban megmaradt alapanyagokból főzött a hajléktalanoknak. Akárcsak évekkel azelőtt Milánóban a 2015-ös milánói Expón nyitott különleges ingyenkonyhát, a Refettorio Ambrosianót, ahol a város szegényeit és hajléktalanjait látta vendégül olyan ételekkel, amiket az Expón kidobásra ítélt hozzávalókból kreált. Mindig van egy mentőötlete: a 2012-es itáliai földrengésekkor több ezer tonna Parmigiano Reggiano sajtot – és azok készítőit- mentette meg egy egyszerű recepttel, így a drága finomság nem a kukában végezte.

Olaszországban sztárnak számít, aki gondol azokra is, akiknek nem telik luxusra. Feleségével, Larával elindította a Food for Soul non-profit szervezetet, ahol megmaradt élelmiszerekből az ő és más híres szakácsok receptjei alapján főzött ételeket osztanak a rászorulóknak, immár Európa több nagyvárosában, így Párizsban és Nápolyban.

A „hagyomány avantgárd művésze”, „Bottura ételei metaforák, amik történetet mesélnek”, „titán”, „géniusz”-

mondják a világ egyik leghíresebb séfjéről, aki dolgozott a legnagyobb presztízsű éttermeiben Alain Ducasse és Ferran Adrià kezei alatt- utóbbiban ismerkedett meg a koppenhágai Noma szintén világhírű séfjével, René Redzepivel, akivel azóta is jóbarátok.

A 2018-as Brain Bar vendégeként nemcsak pályája állomásait villantja fel, ami nagymamája konyhaasztala alatt indult, ahol tésztagyúrás közben a liszt a hajába hullott, hanem azt is, hogyan vált a művészet, a vízió, inspiráció, intuíció és szenvedély mindennapi alapanyagaivá és küzd az ételekkel a társadalmi kirekesztettség, az éhezés és az ételpazarlás ellen.

Az idei Brain Bar rajta kívül is tartogat szenzációkat: itt lesz a hollywoodi szuperprodukciók vizionárius látványtervezője, Nathan Crowley, a világ első humanoid robot állampolgára, Sophia és a tech titánokkal szembeszálló EU biztos, Margrethe Vestager.