A hétvégén kezdetét veszi a nyári időszámítás: vasárnap hajnalban, kettő óráról három órára kell előreállítani az órákat. Ez nem csak azt jelenti, hogy tovább lesz délutánonként világos, hanem azt is, hogy egy órával kevesebbet alszunk szombatról vasárnapra virradóra.
A tavaszi óraátállítást először Németországban vezették be, 1916-ban, az első világháború idején, hogy így spóroljanak az energiával. Ezt a szokást hamarosan átvette Nagy-Britannia és az USA is, de a kontinensünkön csak az 1980-as évektől vált elterjedté.
És lehet, hogy nem is marad már sokáig így.
Ahogy arról már korábban írtunk, februárban az Európai Parlament képviselői egy olyan kezdeményezést nyújtottak be, mellyel eltörölnék a nyári-téli időszámítást. Rámutattak, számos tanulmány sikertelenül próbálkozott meggyőző eredményt elérni a szabályozás előnyeit illetően, negatív hatásokat azonban rendre kimutattak az emberi egészségre nézve. Az EP-képviselők állásfoglalásukban felszólították az Európai Bizottságot, hogy végezzen alapos értékelést a nyári időszámításról szóló irányelvről, és szükség esetén tegyen javaslatot annak felülvizsgálatára.
Akárhogy is döntsenek majd az EU-ban, az biztos, hogy 2018-ban még tekergetnünk kell az órák mutatóit.