Hány Oscar-díjasa van Magyarországnak?

Bármilyen távol is van tőlünk Hollywood, az álomgyár sem tudta megúszni a magyarok hódítását. Bár ide nem hátrafele nyilazva jöttünk, hanem sokkal inkább tehetséggel, mégis sok-sok aranydíjat kaparintottunk meg az Oscar történelme során.


Nézd velünk az Oscart a Neked Csak Dezsőben!

Neked Csak Dezső – Február 29. 01:00

A díjátadót élőben közvetítjük a Funzine oldalán!

Először 1933-ben nyert magyar Oscart – William S. Darling látványtervező a Kavalkád (Cavalcade) című filmért nyert díjat, de nem sokat kellett várni a következő magyar szoborra, Herczeg Géza a Zola életének (The Life of Emile Zola) forgatókönyvéért kapta meg az elismerést 1938-ban. 1942-ben meghódítottuk a legjobb rendező kategóriát is – helyesebben szólva Kertész Mihály a Casablancával, ahol mellesleg az egész stáb hangos volt a magyar szótól.

A következő évben ismét S. Darling mondott köszönőbeszédet a Bernadette dala látványáért (The Song of Bernadette), 1944-ben pedig Paul Lukas – eredeti neve Lukács Pál – kapta meg a legjobb férfi főszereplő díjat az Őrség a Rajnáért, (Watch ont he Rhine) ugyanebben az évben pedig a Marczincsák György Pálként született George Pal életműdíjat vehetett át.

1945-ben megszerezte első Oscarját Rózsa Miklós az Elbűvölve (Spellbound) zenéjéért – pedig emiatt veszett össze Hitchcockkal –, 1946-ban az Anna és a sziámi király (Anna and The King of Siam) látványáért harmadik szobrát is átvette S. Darling, 1947-ben pedig Rózsa duplázott díjakból ismét zeneszerzőként A Kettős élet (A Double Life) című filmért.

1949-ben Adolp Zukor kapott életműdíjat. 1959-ben Rózsa is bezsebelte harmadik díját a Ben Hur zenéjéértTrauner Sándor 1961-ben vehetett át díjat a Legénylakás látványért (Apartment), 1966-ban pedig ugyanebben a kategóriában remekelt Joseph Kish A bolondok hajójáért (Ship of Fools).

Ezek után kis szünet jött a magyar Oscar-esőt tekintve. Az újabb díjra 1978-ig kellett várni, mikor is Zsigmond Vilmos mondhatott köszönőbeszédet, Steven Spielberg A harmadik típusú találkozások (Close Encounters of the Third Kind) című filmjének fényképezéséért jutalmazta az Akadémia. 1981-ben A Légy (The Fly) című rövidfilm kapta meg a legjobb animációs rövidfilm kategória díját, a következő évben pedig ismét egy magyar produkció nyert – Szabó István Mephisto című filmje a legjobb külföldi film kategóriájában győzedelmeskedett.


Idén már csak egy hajszál választ el minket attól, hogy ismét magyar Oscarnak örüljünk! A Saul fia a legjobb külföldi film díját szerezheti meg, Horváth Zoltán pedig A mentőexpedíció díszletéért szerezheti meg az arany szobrocskát.