Vízkereszt, vagy amit tudni akartok róla

Rengeteg katolikus ünnep van, amiket sokunk számára homály fed. Persze, tudjuk mit ünneplünk húsvétkor vagy karácsonykor, de valljuk be, olyan ünnepekről, mint például a vízkereszt sokszor fogalmunk sincs. Mi most elmondjuk.

A vízkeresztet az egyház különböző időpontokban tartja meg. Magyarországon a római katolikus egyház az idei évtől pontosan január 6-án ünnepli, sok országban viszont a legközelebb eső vasárnap emlékeznek meg rá. A keleti keresztény egyházak január 19-én tartják, mivel a Julianus-naptár 13 napnyi késésben van a Gergely-naptárhoz képest.

A vízkereszt a karácsonyi tizenketted, vagyis a karácsonyi ünneplés tizenkettedik napja, illetve a farsang kezdete, mellyel oldalunkon bővebben is foglalkozni fogunk a hónapban. Ekkor lehet utoljára ünnepelni a nagy katolikus ünnepet. A tizenkettedik nap jelentősége jobban megjelenik az angolszász kultúrában, ahol szó szerint így nevezték el a vízkeresztet, vagyis „Twelfth Day”-nek.

A vízkereszt ünnepe azért is kiemelkedően fontos a nyugati keresztény egyház számára, mivel egyszerre három dologra is megemlékeznek.

Az első a napkeleti bölcsek és a háromkirályok látogatása a gyermek Jézusnál. A háromkirályok, vagyis Gáspár, Menyhért és Boldizsár névnapjukat is ezen a napon ünneplik.


A második nagy esemény Jézus megkeresztelkedése a Jordán folyóban, Keresztelő Szent János által.


Továbbá január 6-hoz kötik az első Jézus által véghezvitt csodát a kánai menyegzőn, ahol Jézus anyja is jelen volt és tanítványai is meghívást kaptak. És hogy mi volt ez a csoda? Ekkor változott borrá a víz. Ilyen vendégekkel és trükkel ez kétségtelenül az évszázad bulija lehetett.


Fontos fogalom január 6-hoz kapcsolódóan az görög Epiphania szó, melynek jelentése „Megnyilvánulás.” Ekkor ünnepelték a pogány görög kultuszokban az istenség megjelenését. Epiphania ünnepe először a 3. században tűnt fel a keleti egyházban, ekkor még mint Krisztus születésnapja, ám később Róma ezt áthelyezte december 25-re, mellyel ez a dátum lett a „Legyőzhetetlen nap.”


Sokak számára a vízkereszt összefonódott Shakespeare nevével, aki Vízkereszt, vagy amit akartok címmel írta meg utolsó felszabadult és vidám darabját, mely a bohóságról és szerelemről szól. Mellesleg ez az egyetlen Shakespeare-darab, ami kettős címmel bír, ráadásul a „vagy amit akartok” rész angolul („what you will”) rendkívül sokszínű, így sokak számára máig rejtély, hogy a legendás író mire is gondolhatott pontosan a címadáskor…