„Mint ha pásztortűz ég őszi éjtszakákon…” Arany János Toldi című eposza mindenki számára ismerős lehet, ha más nem, az általános iskolából. Aki viszont megnézi a RAM Colosseum legújabb produkcióját, egy egészen más, modernebb Toldi-élménnyel lehet gazdagabb. Előre szólok: ha valaki a Toldit csak az Experidance miatt szeretné megnézni, ne számítson hagyományos, jól megszokott táncos darabra, ezúttal ugyanis a prózára és zenére tolódik át a hangsúly.
A Toldi mind szövegben, mind zenében vagy látványban felveszi a versenyt a legnépszerűbb magyar musicalekkel, bár szerkezete eltér a klasszikus zenés műfajokétól. Az ötfős kórus egyszer mesélőként, másszor szereplők hangjaként énekli végig a történetet, a főszereplőket és mellékalakokat a táncosok jelenítik meg mozgásukkal és színpadi játékukkal. A költemény elején sokszor zavart is kelthet a nézőben a színészek vegyes játéka, ám a darab végére kitisztul, ki mikor és miért énekel, beszél vagy táncol. Talán csak a történeten kívül álló, semleges női mesélőt nehéz elhelyezni végig a mese kontextusában, az ő szerepe számomra még mindig talány és már-már felesleges.
A költemény zenéjét a Ghymesből ismert Szarka Gyula szerezte, a koreográfia az Experidance vezetője, Román Sándor nevéhez fűződik. Mindkét területet professzionális módon dolgozták ki, kritika nem érheti sem a táncosokat, sem pedig a musical színészeket, akik mindezt megvalósították és életre keltették. György-Rózsa Sándor hitelesen játssza Toldi Miklóst, mondhatni rá íródott a szerep – hangban és küllemben mindenképp. A színpadi mozgásán még van mit csiszolni, de biztos vagyok benne, hogy néhány előadás a profi táncosokkal pozitívan fog hatni az ő tánctudására is. A nagyszabású darabban még a jelmezeket sem bízták a véletlenre, a ruhákat ugyanis a neves divattervező, Zoób Kati tervezte. Az egyedüli gyenge pontnak a cselekmény szerkezetét érzem, a rendező fejéből kipattant megoldásokat nehéz követni. Persze egyáltalán nem lehetetlen!
Összességében elmondható, hogy a Toldi méltó folytatása lett az utóbbi időben divatossá vált magyar történelmi musicaleknek. Olyannyira, hogy még e sorok íróját is rávette az eredeti eposz újraolvasására és az előadás zenéinek újrahallgatására.
A fotók forrása:
Ister Film Production Kft.
This cookie policy has been created and updated by the Cookie Consent Tool.