Tiszta horror! – A kultikus gonoszok 2.0

Ha esetleg a horror hónapjában nem tudod, hogy kitől kellene rettegned éjszaka, mi most eláruljuk neked! Paplanokat orrokig húzni, villanyokat felkapcsolni – jön a második része  a kultikus horrorhősök összefoglalójának!



Állj idegen! Mielőtt tovább haladsz sötét lélekkel ajánljuk a sorozat első részét!

Jason Vorhees

A Péntek 13 filmek gonosza, Jason eredetileg sose lett volna olyan gonosz, mint amilyen lett, hiszen eredetileg anyukája fejezett le egy egész tábornyi tinit, végül mégis Jasonnel foglalkoztak annyit a producerek, hogy ő legyen a horrorkultúra egyik legkiemelkedőbb alakja. Jason alakja ahhoz képest, hogy milyen központi figura lett hosszan és nehezen nyerte el végső külsejét. Az első filmekben még arcát is lehetett látni és maszkja csupán egy papírzacskó volt. Ikonikus símaszkját a harmadik részben kapta meg, a negyedik résztől pedig néhány szuperképességel is gazdagodott, aminek épp ideje volt már a sokadik feltámadásnál. Jason azon horrorszereplők egyike, akiknek jó oldalát is megpróbálták sugallni a vele foglalkozó műremekek – többször próbálták például szimpatikusként beállítani, ezt azzal alátámasztva, hogy nem szimpla gonoszágból gyilkol, hanem áldozatai viselkedése miatt, na meg a gyerekkora sem volt fenékig tejfel, kezdve azzal, hogy belefulladt egy tóba… Ezt pedig mindenki elég nehezen emésztené meg, nem?



 

Áldott jó lélek ám ő is!


A megszállt Regan

William Peter Blatty Az ördögüző című könyvében jelent meg először a Regan McNeilbe bújt ördög, aki aztán leginkább az 1973-as film által lett híres. Regan hétköznapi kislány, egészen addig, míg a nappali közepén se szó se beszéd el nem kezd pisilni anyuci egész vendégserege előtt. Miután a kislány egyre furcsábban viselkedik, alávetik néhány fájdalmas vizsgálatnak is, de senki nem jön rá mi a baja, pedig hát egyértelmű, a megoldás az orvosok szeme előtt van: megszállta az Ördög. Persze nem arra kell gondolni, hogy Reagenre rájött a pubertás és úgy lázad, hogy rossz fát tesz a tűzre. Sokkal inkább a pokolban szenvedő szeretteink üzenetét adja át, 360 fokban forgatja a fejét, lebeg, sugárban hány és ősi kihalt nyelveken beszél a gonoszról, de például a lépcsőn sem a hétköznapi módon közlekedik. Viszont a nehéz időket átélő Reagennek is vannak gyenge pontjai: például a szenteltvíz, a Biblia, a feszület vagy a papok…



 

Nehéz a pubertás…


Freddy Krueger

Wes Craven alkotta meg Freddy Kruegert, mindenki szó szerinti rémálmát, aki először 1984-ben tűnt fel a Rémálom az Elm utcában című klasszikusban, de azóta még 2010-ben is ijesztgetett minket. Craven különböző misztikus halálokról szóló cikkekből merítette Krueger karakterét, olyan történetekből, melyekben az emberek alvás közben haltak meg, titokzatos módon. Maga Krueger is az emberek álmába hatol be, hogy ott használja ki szuper hatalmát – mely abban merül ki, hogy megölhetetlen – ám ha visszarángatjuk a valós életbe, már benne is lehet kárt tenni. Kruegernek rengeteg ismertető jele van: arca például teljesen szét van égve, mindig ugyanazt a fekete-vörös csíkos pulóvert hordja, nem mozdul ki kedvenc barna kalapja nélkül, de leginkább arról ismerhetjük fel, hogy jobb kezén ujjak helyett óriási kések vannak, amiket bizony nem a konyhában hasznosít. Krueger múltját lassú lépésekben dolgozták fel az Elm-filmek alatt, gyerekévei neki sem teltek jól, sőt, sokak által vélt elnyomott homoszexualitása sem segít neki abban, hogy kiegyensúlyozott lelkületű álomszereplő legyen…

Ma már néhány műkörömmel szemben esélye sem lenne szegény Freddynek…


Chucky

Idén tér újra vissza a mozikba a legkegyetlenebb játékfigura, Chucky, aki összekaszabolt arcával már egészen 1988 óta gondolkodtatja el a szülőket arról, hogy megéri-e a kölöknek vörös hajú babát vásárolni. Persze Chucky nem egyszerű baba, hiszen például tele van hegekkel, vérrel, a mosolya sem túl elbűvölő és benne lakik egy valaha kettős életet élő sorozatgyilkos lelke, akinek alapvető mániája a bosszúállás, és hogy lelkét beköltöztesse egy másik emberi testbe. Chucky még cukinak is nevezhető lenne, mikor kis kezével cipeli az óriási és éles konyhakést, de mivel egy óriási és éles konyhakést cipel, amivel a feltett szándéka az öldöklés, mégsem nevezhető cukinak. Ördögi kacaja pedig még inkább elgondolkodtat minket arról, hogy tényleg jópofa-e ha egy baba tud beszélni…

Vannak ajánlatok, amikre nem lehet nem nemet mondani…


 Billy

Bár se kezéhez, se biciklijéhez nem tapad vér, valószínűleg egyikünk sem szívesen ébredne arra, hogy egy régi, cseppet sem HD-tévéből Billy, a bohóc beszél hozzánk. Billy A Fűrész megszámlálhatatlan részében tűnik fel, a főszereplő, John Kramer segítőkész játékaként. Billy különös ismertetőjele furcsára festett arca, aranyos biciklitudása és hogy átad nekünk egy feladatot, amit ha nem csinálunk meg, akkor büntetésként az életünkben elkövetett bűnök miatt, meghalunk. Méghozzá nem kicsit brutális módon. Billy nem sok átalakuláson ment keresztül a Fűrész részek alatt, bár eredetileg papírból készült arcát később üveggyapotból készítették, szemeit például mindig is golflabdából mintázták, igaz, ezek később távirányítós vezérlésűek lettek.

 

Hát akkor kedves olvasók… Kezdődjék a játék!