Rufusz Rafael újabb kalandokra indul: Finy Petra legújabb könyvének főszereplője a csínytevés.
Rufusz Rafael kiemelkedik a gyerekek közül. A sok átlagos szőke, barna, fekete fej között egyből kitűnik még a legnagyobb tömegben is. „Szirénavörös” hajával el sem tud bújni. Finy Petra „teremtménye” együtt nő a sorozat könyveivel: a Lámpalány meséi idején 4,5 éves volt, a Bögre úr meséivel „kezdett nőni”, mostanra már 6 és fél éves, és éppen iskolába készül.
A sorozat minden kötete úgy nevel, hogy közben kerüli a görcsös nevelő szándékot, a didakszist és a tanító mesék minden rossz tulajdonságát. Egyszerűen éri el, hogy a 4-7 évesek bele tudják élni a történetekbe magukat. Az alcímek („Történetek rossz alvókról”, „Történetek rossz evőkről” és „Történetek rosszcsontokról”) ne tévesszenek meg senkit, nem érdemes szülőként rossz alvó/evő/egyszerűen rossz gyerekünknek szándékosan ezeket a könyveket leemelni a polcról, inkább érdemes arra koncentrálni, hogy mindenki volt gyerek, és a mieink sem különbek a többieknél. Megvannak a maguk problémái, és ha nem is olyan eget rengetően fontosak, mint a mieink, akkor is okozhatnak maradandó károsodásokat. A Seprűsrác meséi – mint a másik két kötet – is arra jó, hogy megeredjen a gyerek nyelve, mesélhessen magáról, anélkül, hogy azt gondolná, a felnőtteket nem érdeklik az ő is gondjai.
Mert gondok akadnak bőven: annyi minden élményt kell feldolgozni naponta, hogy nem csoda, hogy néha „rombolás” lesz a vége. Nomeg olyan muris dolgokat csinálnak a felnőttek, muszáj néha rosszalkodni, hogy észrevegyék, mi történik egy méterrel lejjebb a fejekben…
És persze nem létezik jó gyerekkönyv jó képek nélkül: Gyöngyösi Adrienn már a Lámpalány meséiben és a Bögre úr meséiben is a szerző alkotótársa volt, és most is ő illusztrálta a kötetet. A borító ne riasszon el senkit: nem a legjobb választás, belül sokkal jobb, viccesebb, nem csupán illusztratív rajzok bújnak meg.
Csak díjazni tudjuk a Pagony azon törekvéseit, hogy minőségi, mai nyelven íródott, kortárs magyar szerzők által megálmodott történeteket közvetít a legkisebbek felé, ráadásul egy sor fiatal illusztrátort is „kineveltek” az elmúlt néhány évben. Ritkán nyúlnak mellé, a Seprűsrác meséi sem egy ilyen eset. Minden csintalan és jó kisgyerek számára ajánlott…
Finy Petra: Seprűsrác meséi
Pagony, Budapest, 2012.