Színház az egész világ!

Március 27-én ünnepeljük a színház világnapját. Miután Budapesten megannyi nagy, izgalmas múlttal rendelkező színházba botolhatunk, összegyűjtöttünk négy intézményt, melyek nem csak darabjaik, de történelmük és épületeik miatt is különlegesnek számítanak.

Nemzeti Színház


A Nemzeti Színház kalandos történelemmel bír, hiszen több épület is magán viselhette a megtisztelő címet az elmúlt több mint 170 évben. Az első színház – mely 1940-ig Pesti Magyar Színház néven működött – 1837-ben nyílt meg az Astoria közelében és egészen 1913-ig állt, mikor is tűz- és életveszélyessége miatt lebontották. A társulat ezután a Blaha Lujza téri Népszínházba költözött, az épület viszont a metróépítések miatt útban volt, így 1965-ban ezt is pusztulásra ítélték. Habár a költözést csak átmeneti időszakra szólt, végül több mint harminc évig a mai Pesti Színház adott otthon a Nemzeti Színháznak. Közben persze voltak próbálkozások önálló épület felépítésére is. Már 1964-ben kijelölték helyszínül az Ötvenhatosok terét, de az építkezési engedélyeket csak 1985-ben kapták meg, ám történni semmi sem történt. 1988-ban az Erzsébet teret jelölték ki helyszínül, de az építkezések csak 1997-ben kezdődtek el, míg 1998-ban le nem állították őket, hogy újabb tervek szerint építsék fel 1999 és 2002 között a Nemzeti Színházat a Rákóczi híd közelében. A Dunán ringatózó hajót formázó épület Budapest igazi gyöngyszeme lett, a megannyi füstbe ment tervre és lebontott régi színházakra pedig egy lélegzetelállító emlékművel emlékeztek meg az alkotók.

www.nemzetiszinhaz.hu

Vígszínház


A Vígszínház 1896-ban nyitotta meg kapuit, magával hozva az egész városrész fejlődését, melynek folytán az akkori mocsaras vidékből Lipótváros lett. Az épület kialakítás a század végén korszakalkotónak számított, később több másik színháznak szolgált mintául. A második világháború utolsó napjaiban bombatalálat érte, a szerencsétlenség után 1951-ig tartottak az építkezések, majd Magyar Néphadsereg Színháza néven nyitott meg, eredeti nevét csak 1961-től viselhette újra. 1994-ben újra felújították és azóta is a nagykörút igazi ékszere. Előadásai máig nagy sikernek örvendenek, hőskorát a hetvenes-nyolcvanas években élte ősbemutatóval és musicaljeivel, például a máig teltház előtt játszott A padlással.

www.vigszinhaz.hu

Budapesti Operettszínház


Az 1894-ben felhúzott épület az első világháborúig orfeumként működött, majd a boldog békeidők után, 1922-ben egy amerikai vállalkozó építette át színházzá, innentől fogva Fővárosi Operettszínházként működött 1936-ig, mikor is két év erejéig Művész Színházra keresztelték át, majd ismét az operetté lett a főszerep, főleg hogy eddigre megszűnt az ugyancsak ezt a műfajt játszó egykori Király Színház és Népszínház is. Budapest ekkor vált az operett európai fővárosává. 1963-tól már musicalek és zenés játékok is a repertoár részei lettek, 1966-ban pedig egy ötéves átépítés kezdődött, alaposan átalakítva az épületet. Ekkoriban már legendás musicaleket is műsorra tűztek. 1998-tól működik Budapesti Operettszínházként.

www.operettszinhaz.hu

Trafó – Kortárs Művészetek Háza


1998-ban a Trafó volt az első olyan művészi színház, mely egy negyven éve üresen álló ipari épületbe költözött be. Az eredeti épület 1909-ben épült és sokáig trafóházként működött – innen is a név. Kezdetekben egy alternatív, Resonance elnevezésű művészcsoport tartott itt rendezvényeket és előadásokat, majd foglalt házként létezett tovább, míg az önkormányzat fel nem vásárolta, hogy kortárs művészeti központtá alakítsa. A Trafó kapuit az 1998-as Budapesti Őszi Fesztiválon nyitotta meg. Önálló társulata nincs, a tánc és színházi előadásokat, a képzőművészeti és irodalmi rendezvényeket a teljes nyitottság jellemzi, ezáltal a Trafó Budapest kulturális életének egyik legizgalmasabb pontjává vált.

www.trafo.hu