Szederkényi Bella: „Magyarországon egyre több a lehetőség!”

 Bár még csak néhány éve diplomázott a MOME-n, már most tanít a doktori mellett, közben pedig ki sem látszik a munkákból. Szederkényi Bella, animációs filmrendező az idei Anilogue Filmfesztivál zsűrijének tagja. Ennek apropóján beszélgettünk vele sikereiről, Magyarországról, a műfajról és persze a filmfesztiválról.



Néhány éve még a diplomamunkádról olvashattunk, most pedig már zsűritag vagy, díjakkal a hátad mögött. Mi a titka az ekkora sikernek ilyen fiatalon?

És néhány dolgot nem is tudsz! Mellette a doktori szakot is végzem az egyetemen, ahol végzős hallgató vagyok. Emellett tanár is vagyok, mellette pedig több film létrehozásában is részt vettem. Most dolgozom egy rövidfilmen, ami nemzetközi koprodukcióban fog készülni. Az MTVA támogatásával egy sorozatfilmet is készítünk a Budapest Animation segítségével, aminek én leszek a rendezője, valamint egy dokumentumfilm munkálataiban is részt veszek. Tehát őrült a tempó.

Hogy mi a titok? Egyrészt nagyon elhivatottnak kell lenni a szakmával kapcsolatban, másrészt Steve Jobst tudom idézni, aki azt mondta a siker titkáról, hogy „Stay hungry” vagyis „Maradj éhes.” Folyamatosan nyitottnak kell lenni az új dolgokra, az új kihívásokra, külföldön is folyamatosan ott kell lenni, nemzetközi fesztiválokon. Én pont pár napja jöttem haza Berlinből egy fesztiválról, az októbert pedig Franciaországban töltöttem egy ösztöndíjjal. Ha az ember szereti a szakmáját és nyitott az új kihívásokra, akkor megtalálják a lehetőségek.

Említetted Franciaországot és Németországot. Milyen különbségek vannak az ottani és a magyar fesztivál között?

Ha a fesztivált nézzük, mondhatnám, hogy semmi. Tomiék (Liszka Tamás, a rendező – a szerk.) az Anilogue Fesztivállal remek munkát végeznek és nagyon tisztelem is őket ezért. Évről évre nagyon jó szakmai válogatást hoznak el, nagyon erős szelekciót a filmekből, ami nagy örömömre szolgál, mivel számomra az egyik legfontosabb dolog, hogy egy nemzetközi szakmai vérvonalba bekapcsolódjunk.



És ha a műfajt nézzük?

Tehetségek mindenképpen vannak és Magyarországon is egyre több a lehetőség. A Magyar Televíziónál vannak pályázatok, ahol támogatást lehet nyerni animációs filmkészítésre, plusz az egyetem segítségével nemzetközi programokban is részt veszünk, ami ugyancsak lehetőséget nyújt számunkra arra, hogy filmeket készítsünk. Tehát a lehetőségek egyre jobbak, a szakmai háttér, a tehetség megvan, mert nagyon-nagyon tehetséges hallgatók vannak az egyetemen.

Ami különbséget tudok mondani, hogy a lépték más. Náluk több keret van arra, hogy animációs filmeket készítsenek, viszont ez ne keserítsen el senkit, mert ez azt jelenti, hogy részt vehetünk koprodukciókban. Szeretik a magyar alkotókat a tehetségük miatt, így számítanak is rájuk. Több alkotót is tudok mondani, akik nemzetközi koprodukciókban dolgoznak, például Bánóczki Tibor legújabb rövidfilmje francia támogatással készül. Tari Zsófi Angliában dolgozik egy angol producerrel, Kreif Zsuzsiék, az egyetemen még nem is végeztek, de egy francia producer már most lecsapott a legújabb filmtervükre és az ő segítségükkel készíti el legújabb filmjét.

Szederkényi Bella

Ezek szerint van egy nemzetközi nyitottság a magyar alkotókra…

Van egy nemzetközi nyitottság, hiszen a magyar filmek, amik az egyetemeken és a Moholy Nagy Művészeti Egyetemen készülnek rengeteg fesztiválon szerepelnek a versenyprogramban, rengetegdíjakat hoznak el. A külföldi producerek nyitottak, hogy magyarokkal dolgozzanak és örülnek, ha ilyen megkeresést kapnak.

Sok ember akar filmrendező vagy fotós lenni, de hogy jut valaki eszébe az, hogy animációs filmeket készítsen?

Amióta az eszemet tudom, egészen pici korom óta rajzoltam. Családi legendák szólnak arról, hogy mind az iskolában, mind otthon Bella volt a legjobb gyerek, mert nem kellett vele foglalkozni, kapott füzetet, kapott színes ceruzákat és elvolt vacsoráig. Egészen kis korom óta ezt csináltam. Filmeket néztem és rajzoltam. Innentől mondhatnám, hogy majdnem hogy egyenes út vezetett az animációig.

Miben tud több lenni egy animációs film?

Élő szereplős filmnél a rendező a való világ építő kockáival dolgozik. Adott színészekkel, akikhez már tudattalanul is kötünk előző szerepeket, előző díjakat. Esetleg ha egy bulvármagazinban elolvastuk, hogy most vált el és milyen családi botrányai vannak, mindezeket tudattalanul kötjük a szereplőkhöz. Egy animációs filmnél meg van arra a szabadságom, hogy minden egyes építőkockát én hozzak létre. A saját karaktereimet én rajzolom meg, azokat soha senki nem látta előtte és soha senki nem fog ugyanolyanokat csinálni, hiszen minden ember máshogyan rajzol, más van a fejében, más dolgokat talál ki. Én határozom meg, hogy milyen humora legyen, én adom a szavakat a szájába, hogy mozogjon, ha háttereket szeretnék egy filmnek, akkor én fogom kitalálni, hogy ez egy valós vagy elképzelt város legyen, amit én népesíthetek be a saját alakjaimmal, én mondhatom meg, hogy az ég nem kék lesz, hanem lila. Teljesen nulláról indulhatok, mikor egy animációs filmet kezdek el kitalálni.

Szederkényi Bella – Orsolya

És mik a nehézségek?

Pont ugyanez a nehézség, hiszen ha létre szeretnék hozni egy világot, amit nulláról indítok akkor az értelemszerűen sokkal több munkával jár és nem csak manuális munkával. Rajzzal, számítógépes tervezéssel, hanem agymunkával is. Sokkal időigényesebb, de sokkal nagyobb szabadságot is ad.

Hány ember szükséges egy ilyen filmhez? Sokan úgy gondolják elég egy jó program és egy jó rajzoló…

Nem mondanám, hogy kell. Van, amelyikhez kell, van amelyikhez nem. A versenyfilmek között például ott van Phil Mulloy filmje, amit teljesen egyedül hozott létre. Egyedül rajzolta meg a karaktereket, mondta fel a szöveget… De természetesen vannak olyan filmek is, amikhez egy nagy stáb kell. Ez abszolúte egy rendező döntése, hogy milyen hatást szeretne elérni, és fontos az is természetesen, hogy mennyi pénze van rá és szeretne-e együtt dolgozni valakikkel vagy nem… Mit vársz ettől a zsűri szereptől, mi alapján fogsz bírálni? Mindenféleképpen izgalmas filmeket várok. Van olyan film, amit ismerek, de többnyire még nem ismerem a felhozatalt. Azt várom, hogy meglepjenek a filmek, izgalmasak legyenek ,érzelmesek, sírjak, nevessek és nagyon nehéz legyen dönteni.

Anilogue Filmfesztivál

A fesztivál honlapját ITT, Facebook-oldal pedig ITT!

Angolul ITT olvashatsz a fesztiválról!

 

Anilogue Filmfesztivál

November 27. – December 5.

Uránia mozi

1088 Budapest, Rákóczi út 21

Telefon +36 1 486 3400


Toldi mozi

1054 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 36-38

Telefon: +36 1 472 0397