Star Wars-poszterek a Kádár-korszakból

Megjelenésekor a magyar rajongók utálták őket, mára pedig már külföldön is ikonikusnak számítanak, és több ezer dollárért kelnek el. Miután az eredeti posztereket nem használhatták, Magyarországon egyedi plakátokkal reklámozták a Star Wars- trilógia filmjeit.



Magyarországon az eredeti Star Wars-trilógia részei jelentős késéssel kerültek moziba. A Csillagok háborúja: Új remény két év és pár hónap eltéréssel jelent meg, A birodalom visszavág másfél évet csúszott, A jedi visszatér pedig immár csak 16 hónap eltéréssel került a vászonra. Mivel a korszak szabályai miatt nagyjából lehetetlen lett volna átvenni az eredeti plakátokat, így a film magyar posztereit egy magyar képzőművész, Helényi Tibor álmodta meg. Meglehetősen furcsán.

Helényi Tibor már korábban híressé vált a nyugati országokban Star Wars-posztereivel. Bár ma már Helényi poszterei igazi kincsek a rajongók körében, megjelenésükkor nem mindenkinek nyerték el tetszését: sokaknak nem tetszettek önkényesen átalakított portréi és saját maga által alakított teremtményei, melyek miatt sokan gondolták azt, hogy nem is látta a filmeket, mielőtt megrajzolta a plakátokat – ez mellesleg a Kádár-korszak nyugat ellenessége miatt nem is volt olyan elképzelhetetlen.

A 2014-ben elhunyt festő tagadta ezeket a vádakat, ám kihangsúlyozta, hogy alkotáskor mindenképpen el akart térni a nyugati poszterektől. Nos, sikerült.

2015-ben az eredeti képeket a Budapest Poszter Galéria bocsátotta aukcióra. A legnagyobb összegért A Birodalom visszavág poszterének eredeti festménye kelt el – 14.250 dollárért.

Csillagok háborúja: Új remény

Csillagok háborúja: Új remény – Az eredeti festmény

Csillagok Háborúja: A birodalom visszavág

Csillagok Háborúja : A birodalom visszavág – Az eredeti festmény

Csillagok Háborúja: A jedi visszatér

Csillagok Háborúja: A jedi visszatér – Az eredeti festmény


Más alkotások is felbukkantak a magyar Star Wars-történelemből. Felvidéki András az első részhez készített plakátot 1979-ben: