Pszichomatek

Mérő László Mit gondol a golyó című könyve tökéletes olvasmány nyárra, vízpartra vagy metróban, buszon, villamoson ülve. Még akkor is, ha a szerző matematikus, és ez a tudományág nem kifejezett kánikulai műfaj…



Mérő László a matematika Öveges professzora: úgy tud beszélni, írni játékelméletekről, mesterséges intelligenciáról, logikáról, hogy még egy humánértelmiségi is hajlandó belegondolni abba, amit mond vagy ír. Emellett tíz éve aktív résztvevője a Tünet Együttes Véletlen című előadásának. Hány matematikus áll ki a színpadra a maga bozontos szakállával és esendőségében, vállalva amatőr létét? Naugye.

Szóval kijelenthetjük: Mérő László egyedi jelenség, és mint ilyen, ellentétes reakciókat vált ki. Vagy odavannak érte vagy utálják, hiszen mit érthet egy matematikus a biológiához, pláne a pszichológiához? Esetleg egy életrajzot érdemes lenne átnézni, mielőtt…

Anélkül, hogy letennénk a voksot, megjegyezzük, hogy nem feltétlenül rossz, ha valaki a MaNCSban hétről hétre megfogalmaz(hatj)a gondolatait a mindennapokról.

Ezekből gyűjtött össze jó párat a Tericum Mit gondol a golyó? címmel és M. Miltényi Miklós rajzaival. Empirikus – ámde cseppet sem reprezentatív – felmérésem szerint (kb. egyheti BKV és két napi strand) a borító is mindent visz: 1 és 80 között szinte mindenkinek megakadt rajta a szeme, akinek nem, az vagy elfelejtette feltenni a szemüvegét, vagy egyszerűen nincs ízlése. A táblaborító lilája azért veri a lécet, de a védőborítónak mindenképpen adnunk kell egy ötöst.

Más kérdés, hogy lehet-e könyvnek tekinteni a Mit gondol a golyó?-t. Könyvnek könyv, hiszen van eleje, hátulja, gerince, a kettő között összefűzött lapok, amelyeken nyomtatott sorok vannak. De: mit kezdjünk a műfajjal? Azzal, hogy fontosnak vélt vagy tudott szerzők újságcikkeit összeollózzuk egy kötetté, és aztán könyvként adjuk el őket? Mérő esetében az első kérdésre a válasz fenntartással ugyan, de igen. Mérő cikkei egy adott jelenségből indulnak el, és haladnak egy általános cél felé. És mint ilyenek, nagyszerű lenyomatai a szerző – és a társadalom – pillanatnyi (elme)állapotának. Érdekesebb lenne, ha az esszék végén látnánk a dátumot, hiszen az sokat elárulna a gazdasági/történelmi háttérről…

Mindenesetre a kötet üdítő jelenség: két csobbanás vagy villamosmegálló között olvasható, tartalmas gondolatokkal teli mondatok sorakoznak egymás után, ráadásul ideális azok számára, akik rossz szokásukhoz híven 4-5 könyvet olvasnak párhuzamosan. Itt sem a ponyva-faktor, sem az elfelejtettem, hogy mit olvastam hónapokkal ezelőtt-tényező nem figyel be, és ezekért csak hálásak lehetünk…

Mérő László: Mit gondol a golyó?

Tericum Kiadó, Budapest, 2012.

224 oldal, 3170 Ft