Péntek 13 – véres tények, fura babonák

Valaki észre sem veszi, valaki retteg tőle – de egy biztos, ha megtudjuk, hogy péntek 13 van, mindenképpen gyanakvóbban vágunk neki a napnak. Mik a legfőbb babonák? És mi a baja az embereknek ezzel az egyszerű nappal? Már a régi Britanniában sem szerették sem a péntekeket, sem a 13-as számot – ennek több magyarázata is van. A középkori Angliában mindig péntekenként tartották a kivégzéseket, ahol ráadásul ha akasztásra ítéltek, pontosan 13 lépcsőfokot kellett megtennünk, hogy a hóhér elé érjünk. Mellesleg a péntek és a 13 már a mesékben és a legendákban sem voltak a légszívderítőbb páros, nem úgy mint ma, mikor már hétfő reggel a pénteket várjuk gőzölgő, szomorú kávénkat figyelve, könnyeinket bőszen nyelve. A kivégzéseket általában temetések követték, így nem is szerencsés temetést látni péntek 13-án. Ha mégis látunk egyet, nyugodtan elfelejthetjük az olyan pitiáner problémákat, mint a számlák vagy a jövő heti programok. A gyászolt halott után ugyanis mi leszünk a következők.


Sokan butaságnak gondolják a péntek 13-tól való félelmet, de vannak, akik a lehető legkomolyabban veszik azt – Dr. Donald Dossey pszichológus szerint ma az USA-ban 21 millió embernek van fóbiája a bűvös dátumtól, sokuk ilyenkor szabadságot vesz ki, nem engedi el hozzátartozóit sehova, magára zárja az ajtót, kikapcsolja az áramot és ki sem mozdul egész nap a lakásból. A tengerentúlon nem csak a hétköznapi polgárok, hanem a városok tervezői sincsenek kibékülve a 13-as számmal. Több városban hagyják ki a kerületek számozásánál a 13-as számot, de azon sem kell meglepődnünk, ha egy épületben a 12-ik emelet után rögtön a 14-ik következik… A péntek mellesleg valóban nem mindig hozott mindenkinek szerencsét, erre jó példa a HMS Friday nevű hajó, mely azért picit valljuk be, halmozta az élvezeteket – pénteken állították össze hajógerincét, pénteken bocsátották vízre, pénteken válogatták ki legénységét, egy Jim Friday nevű férfi lett a kapitánya, aki pénteken vágott neki a nagy útnak… melyről sosem tért vissza se a hajó, se senki, aki rajta volt.


Ezek után nem is csoda, hogy nem tartják jó ötletnek a péntek 13-ai kihajózásokat. Kivéve ha biztosítást kötöttek a hajókra… Kissé érthetetlen, hogy míg amerikai barátaink kihagyják a 13-ik emeletet, egy GDP-zabáló űrbeli projektet nyugodt szívvel ruháznak fel a 13-as számmal. Bizony, az Apollo 13-ról van szó, melyet a sorssal játszva ráadásul 13:13-kor indítottak útnak, április 13-án. Talán az Apollo 13 és a HMS Friday hajója miatt alakult ki a babona, miszerint nem szerencsés péntek 13-án utazásra indulni, az ugyanis katasztrófákkal lesz tele. Éppen ezért nem jó ötlet péntek 13-án belevágni egy új vállalkozásba. Az ugyanis hamvaiban fog elhalni. Plusz miért is vágjunk bele egy nagy munkába pont hétvégén, nem? A középkorhoz is kötődik egy érdekes történet péntek 13-hoz. Fülöp király 1306-ban egy ilyen napon tartóztatta le és kínozta halálra Templomos Lovagjainak ezreit, mint később kiderült, teljesen téves vádak miatt. Hogy ez mekkora pech a szerencsétlen lovagok számára, valószínűleg felfoghatatlan.


A keresztény mitológiának sem kimondott kedvence a pénteki nap – a Biblia szerint Éva pénteken tette meg sorsfordító szüretelését annál a bizonyos almafánál, a nagy ár is pénteken kezdődött el, ahogy Bábel Tornyát is pénteken épült meg, nem kis fennakadásokat okozva, Salamon templomát is pénteken rombolták le, ráadásul Jézus keresztrefeszítését is péntekre teszik. Nem csoda, hogy Isten ezek után csak vasárnap pihent meg, nem? Az egyik legnagyobb rendező, a rettegés nagymestere, Hitchcock péntek 13-án született, ha pedig megérte volna a 100-at, a szép kerek születésnapot is pénteken ünnepelte volna. Ettől függetlenül a néphit szerint ha péntek 13-án születtél, ne várj sok szerencsét az életedben. Alapvetően rosszkor kezdődött el. Van, aki nem szereti, van aki tart tőle és vannak, akik nem értik a péntek 13 értelmét – ők pedig az asztrológusok, akik miután felállítottak kényelmesen 12 csillagjegyet a 12 hónaphoz, így bizonyosan húzzák a szájukat, ha picit tovább kell számolni. Pedig David Emery kutató szerint nem nekik van igazuk – eredetileg a 13-as szám ugyanis szerencsét hozott, például kényelmesebben felosztották az év 364 napját 13 28 napos hónapra – tényleg mennyivel szerencsésebb, nem? De hogy mennyire húzzák a szájukat? Sokak szerint ha péntek 13-án megyünk el asztrológusunkhoz tanácsot kérni, akkor nagyon-nagyon rosszul fogunk járni. A skandináv mitológia istennője a pogány vallás felégetése után a közhiedelemben átalakult boszorkánnyá – ez számunkra pedig azért olyan érdekes, mivel neve „Péntek” volt. A legenda szerint északon régen 12 boszorkány alkotott egy nőegyletet, míg meg nem érkezett az égből Péntek, aki nekik adott egy macskát – a boszorkánykör tagszáma pedig így elérte a 13-at.


Ha pedig már boszorkányok… Ha naponta lapozható kalendáriumunk van, inkább fordítsuk el erre a napra, tegyük el a fiókba, kétségbeesetten égessük el vagy költözzünk ki a lakásból, ahova felszögeltük. Ha ugyanis az ilyen naptár péntek 13-at mutat, akkor egy boszorkány kezei és a halál karmai közt végezhetjük. Mint azt a példákból láthatjuk, a régebbi korokban péntek 13 nem jelentett nagy problémát, az embereket inkább vagy a péntek vagy a 13-as szám zavarta. Szakértők szerint csak az idő múlásával, a múlt században fonódott össze a nap a számmal. Érdemes a mai napon lemondani manikűrösünket és pedikűrösünket is – a babona szerint ugyanis ha péntek 13-án vágjuk le körmeinket, nagy szerencsétlenséget hozunk magunkra! Ha fodrászhoz mennénk is inkább maradjunk otthon – a legkisebb tincs levágása is egy családtagunk halálához vezethet.

Bár valóban létezik néhány érdekes összefüggés a 13-as számmal, de valljuk be, melyik számmal ne tudnánk ilyen furcsa összefüggéseket találni a történelem során? Az pedig, hogy péntekre esik, igazából csak egy örömteli dolog. Hiszen így vagy úgy, de ez egy dolgot jelent – jön a hétvége! Persze azért munkából hazafelé menet a fekete macskákkal vigyázzunk! Biztos ami biztos…