Valljuk be, az első felsírásunktól kezdve pszichokönyvek útmutatásai szerint – vagy ellenére –vagyunk kénytelenek élni. Ha azt hisszük, hogy nem, akkor is beszűrődik az életünkbe a pszichológia – például ha vásárolni indulunk…
Sőt. Már a szüleinkkel kezdődik: mi még sehol nem voltunk, de már azon marták egymást, hogy leendő gyermekük (mi) a régi, jól bevált módszerek (Dr. Spock) vagy az újfajta módi (Suttogó) szerint fogja őket az őrületbe kergetni a beszoktatós első pár hónap során. Ha már túlestünk az első pár hónapon, akkor mindig akad valamilyen probléma, amely miatt a szakirodalomhoz kell fordulni. Ha jön a foga, ha túl hamar/későn szólal meg, ha nem szokik a bilire, ha nem képes karácsonyra megtanulni olvasni, mint más rendes elsősök, ha elkezd kamaszodni, ha elkezd lányok/fiúk után járni, ha csalódik az első/második/harmadik szerelmében, ha nem sikerül a közép-/főiskolai felvételi, ha nem sikerül érvényesülnie az első/második/sokadik munkahelyén, ha nem sikerül az első/második/harmadik… házassága, ha saját gyereke születik, és így tovább a sírig. De milyen könyvet vegyen kezébe az, aki azt hiszi, hogy a pszichológia minden gondjára gyógyírt nyújthat?
Csernusos
Ez a csoport – névadójához híven – nem köntörfalaz. Megmondja a tutit, nem megoldásokat kínál, egyszerűen lealáz a porba, hogy aztán főnixmadárként feltámadj – újra és újra. Rámutat, hogy akárhogy is próbálsz veckendezni, úgysem menekülsz a saját hibáidtól. Ezt meg amúgy is tudod, semmi szükséged rá, hogy valaki az orrod alá dörgölje. Az ilyen könyv max. arra jó, hogy elmondhasd: van ilyened. Sőt: hogy megvan az összes.
MüllerPéteres
Az előbbi típus szöges ellentéte: ha elolvasol egy ilyen könyvet, úgy érzed, hogy kaptál valamit, a lelked megnyugszik, lelkedben apró rőzselángok gyúlnak.
Szentmihályis
Ehhez az altípushoz komoly előképzettség és/vagy könyvtártagsági szükségeltetik. Ha komolyan akarod érteni, amit olvasol, meg kell szenvedned érte. Ha megvan, az felér egy megvilágosodással, így aztán szakértőnek is gondolhatod magad a témában. Akármilyen témában.
MarsVénuszos
Hiszen tudod: Briget Jones óta a magyarok is zabálják az ilyen könyveket. A pasik más bolygóról jöttek, azért bunkók, a nők szintén, azért olyan érzékenyek. Találkozási pont nincs. Évezredek „bölcsessége” összegződik ezekben a kötetekben, nem szabad félvállról venni intelmeiket. ha másért nem, azért, mert a ’90-es években a nyugati nők ezreit mentette meg az öngyilkosságtól és/vagy alkoholizmustól.
Tematikus
Itt bármi jöhet: a főzés, a bőröndpakolás, a takarítás, az autóvezetés, sőt, tulajdonképpen minden lélegzetvételünk összekapcsolható a pszichológiával. Tehát bármiből csinálható pénz, és – amilyen esendő az ember – többen sikeresen próbálkoztak, próbálkoznak azzal, hogy kihasítsanak maguknak egy szeletet a tortából.
Rafinált
Akár az összes könyvet betehetjük ebbe a skatulyába. Vagy azért, mert megvezetnek bennünket, és a pénzünkért nem kapunk semmit, vagy mert valamilyen újnak tetsző szlogennel ugyanazokat a bölcsességeket adják be nekünk. Néha pedig egyszerűen ugyanazokat a mondatokat látjuk viszont, amelyeket a szerző egy másik – régebbi – könyvében láttunk, de most előkapták, hogy ráncfelvarrják a kötetet. Olyan is van, hogy belépővel megnézhető előadások beszélt nyelvi szövegeit látjuk viszont nyomtatásban – ez aztán a nagyszerű üzleti érzék…
A többi néma csend…
Marad néhány kötet, amely nem gyömöszölhető a fenti kategóriák egyikébe sem. Nos, ők maradnak hoppon: kiadók raktáraiban porosodnak, szerzőik meg nem értett szakemberként tengetik életüket. Másképp: ők azok, akiknek kiadója nem csapott marketing-/PR kampányt a könyv körül, így aztán a mindenre éhes olvasók nem találkoztak vele. Más magyarázat nem lehet…