Önfény: viszlát, narancsbőr!

Már mindent megpróbáltál, mégis a Dunántúli dombság hullámzik a combodon? Íme néhány olcsó tipp, amivel otthon rásegíthetsz a drága kezelésekre – vagy akár el is hagyhatod őket.



Folyadék, folyadék, folyadék

Napi minimum 2 liternyi folyadék fogyasztása nélkül a szervezetben felhalmozódnak a salakanyagok, amelyek a ronda dudorokat okozzák. Nyáron a jobb a békesség elve alapján ez akár 3 liter is lehet. Viszont semmi olyasmit ne igyál, amiben hozzáadott cukor van – érdemes a gyümölcslevek csomagolását is végigböngészni, mert a gyártók sokszor a nem túl jó minőségű alapanyagok ízét cukorral turbózzák fel. És persze a kóla és az energiaitalok is nagy barátai a narancsbőrnek. Sajnos a kávé – amellett, hogy vízhajtó hatású – szintén tiltott a cellulitisz elleni harcban, de a szénsavas üdítők és ásványvizek sem jönnek jól.

És ha már káros szenvedélyek: a dohányosoknak  rossz hír, hogy ez a szenvedély azzal jár, hogy a cigarettában lévő kátrány a hajszálerekben rakódik le, így a keringést rontja – ezzel a salakanyagok távozását is megakadályozza.

Táplálkozás

A sok rostanyag segíti az emésztési folyamatokat, így a salaktalanítást is. Egyél sok zöldséget és gyümölcsöt – bár utóbbiaknál érdemes odafigyelni a cukortartalomra, ha hirtelen felindulásból gyümölcsnapot tartasz, azt például ne szőlővel vagy kajszibarackkal, szilvával húzd ki. Ha bevállalós vagy, egy-egy léböjtös nap is befigyelhet, de ha lehet, ne kánikulára időzítsd – ilyenkor ugyanis nemcsak vizet veszítünk az izzadással, hanem ásványi anyagokat is…

Házi kencék

Nem kell túl nagy ügyesség, és magad is gyárthatsz narancsbőr elleni krémeket. Kezdőknek érdemes kipróbálniuk a következőt: erős paprikát keverj össze a szokásos testápolóddal, jó alaposan kend be vele a kritikus területeket, és próbáld kibírni. Ugyanezt csinálhatod fahéjolajjal – serkenti a vérkeringést, és kevésbé drasztikus megoldás.

A dörzsöléses módszer hívei ugyanezt hidratáló krémmel és nagyszemű sóval próbálhatják, erre a célra remek dörzsszivacsok és kefék is kaphatóak, de ez már a fizikai terhelés kategóriába esik. Mindenesetre ha bírod a kiképzést, egy próbát megér.

És most ellentmondunk korábbi állításainknak: dörzstechnikára használható a kávézacc+olaj kombó is, a lényeg, hogy megdolgoztassuk a kávészemeket. Nem utolsó sorban jó alkalom ez az újrahasznosításra…

A wrap-technikát a kencék hatásának feljavítására találták ki: ilyenkor a csodaszert a bőrbe masszírozzák, majd az egészet betekercselik alufóliába vagy műanyag fóliába. Erre jöhet egy nem túl kényes törülköző, és így kell ülni vagy egy órát – kanapé/fotel/ágy biztonságos letakarása után… Egy egyszerűen elkészíthető keverék lehet például a szőlőmagolaj+fahéjolaj+citromolaj+rozmaringolaj kombó, amelynek alapja a szőlőmag-olaj, nagyjából fél deci, ehhez kell 6-8 csepp fahéj- és citromolajat és 2-3 csepp rozmaringolajat keverni. Az összekevert lötty egy részét a problémás területeken a bőrbe masszírozhatod, a maradékot egy fertőtlenített üvegben bedobhatod a hűtőbe. Vállalkozó kedvűek megpróbálhatják kiürült golyós dezodorból kioperálni a golyót, kimosni a flakont, beletölteni a keveréket, visszahelyezni a golyót, és így harcba indulni – tiszta, egyszerű megoldás…

Ha nem folyékony, hanem sűrűbb, krémes állagú valamit szeretnél, ami nem csöpög, akkor az illóolajokat kihűlés után keverd felolvasztott sheavajhoz és/vagy kakaóvajhoz, nagyjából 2 dkg-nyi alapanyag éppen elég lesz hozzá. A kapott keveréked tégelybe kell önteni, bedobni a hűtőbe, és ezzel bekenni – hidegen vagy melegen – a megfelelő területeket.

Ennél kevésbé pancsosabb megoldás a vasfű meleg borogatás: fél liter ecetbe 5 dkg vasfű levelet kell felforralni, kinyomkodni, melegen ráborítani a kényes területekre.

Mindent összevetve: a narancsbőr nem is olyan nagy mumus, mint ahogy állítják. Egy kis odafigyeléssel, gondolkodással olcsón, gyorsan, természetes módon megszabadulhatsz tőle…