Ha azt hiszed, csak a gyerekeknek lehet pelenkakiütése, akkor még nem találkoztál a szúnyogcsípés utáni második legbosszantóbb nyári viszketésforrással…
Jártál már úgy, hogy sem pára, sem eső előtti pillanatok nem voltak, szúnyog sehol, sőt, száz ágra süt a nap, mégis elkezd viszketni a bőröd a leghülyébb helyeken? Ha kizártad a hipochondriát, jó eséllyel köleshimlőd, más néven hőkiütésed van. Régebben elsősorban vízparton „szerezhettél be” ilyet vagy a gyerek pelusa alatt találhattál rá erre a kellemetlen kiütésre, de a globális felmelegedés a bőrödnek sem tesz jót: a köleshimlő bármelyik nap kialakulhat a bőrödön – főleg, ha világosabb bőrű vagy.
Mi is ez?
A szervezett túlzott reakciója a melegre, amikor képtelen lehűteni a testfelületet, rosszabb esetben pedig a verejtékmirigyek is elzáródnak. Így hát ha hőkiütést tapasztalsz magadon, a következő hullám megfékezését meg tudod gátolni azzal, hogy olyan izzadásgátló dezodort szerzel be, amelynek hatóanyaga nem valamilyen fémszármazék, mert ilyen termék használata esetén csak rontasz a helyzeten…
Lépésről lépésre
Először csak piros vagy lila apró dudorok jelennek meg a bőrödön – innen a köleskiütés elnevezés –, ezeket legtöbbször észre sem veszed, csak akkor, amikor már viszketnek is. Mivel ilyenkor a verejtékezés tovább ront a helyzeten, ha tudsz menj árnyékos, ha lehet, hűvös helyre, ha ezt nem tudod megoldani, jön a következő fázis, amikor a foltok hólyagokká fejlődnek, amelyek megtelnek folyadékkal, és viszketnek. A végén még előfordulhat kísérő tünetként a nyugtalanság, idegesség is, amelyek a meleg számlájára is írhatóak.
Mit tehetsz?
Az első és leghatásosabb eszköz a bőr hűtése: vizes borogatással enyhítheted a viszketést és a duzzanatot. Esetleg súlyosabb esetben egy kamillás borogatás is jól jöhet…
A népi praktikák között a szódabikarbóna és a kukoricakeményítő vezet. Előbbiből a fürdővízbe tehetsz, enyhíti a viszketést, illetve mindkettőt használhatod hintőporként, felisszák az izzadságot, és nem engedik eltömődni az izzadság mirigyeket. A régi öregek inkább a keményítőre esküsznek, a szódabikarbóna ugyanis néha felmarhatja a bőrödet…
Ha van otthon aloe verád, akkor a növény végéből levághatsz egy kisebb darabot, szétnyitva és a bőrre kenve a levélben található szelés folyadékot, enyhítheted a gyulladást.
Néha segít egy kalcium pezsgőtabletta is, végső soron enyhe allergiáról van szó…
Ha nem múlik
Egyszerű esetben pár nap alatt elmúlik a kiütés – főleg, ha szellős, természetes anyagú ruhát viselsz. Ha pár nap múlva nem akar szűnni a viszketés, elképzelhető, hogy elfertőződött a kiütés, ilyenkor érdemes szakemberhez fordulni. És akkor is, ha a kiütéssel együtt jár a szűnni nem akaró fejfájás, hányinger, szájszárazság, fáradékonyság, sápadtság, mert ekkor nagy eséllyel nem úsztad meg egy sima kiütéssel: lehet akár hőgutád is.