Nyaralás: így úszd meg olcsón!

A válság nem lehet indok arra, hogy idén is otthon maradj. Némi odafigyeléssel és ügyességgel olcsón kihozhatod a nyaralást – akár itthon, akár külföldön. Néhány tanács, mielőtt még feladnád.



Ami olcsó…

… az nem biztos, hogy az, lehet, hogy csak annak látszik. Érdemes átgondolni, hogy például elindulsz-e Görögországba  busszal. Nemcsak a zötykölődés, hanem az út hossza miatt is: egy egyhetes görög nyaralásból két-három nap utazást bevállalni nem túl szerencsés – ráadásul legalább egy nap, amíg kihevered az odautat… Ha megteheted, várd ki a karácsonyi vagy húsvéti fapados akciókat: ilyenkor megdöbbentően alacsony áron juthatsz repülőgépjegyhez, ráadásul ha reggel indulsz, akár kora délután csobbanhatsz is a tengerben… Se szeri, se száma a fogyasztóvédelemnél az olcsó(nak látszó), rossz szolgáltatást nyújtó hazai és külföldi szolgáltatóknak, exkluzív ajánlatoknak bedőlő fogyasztók panaszáradatait tartalmazó leveleknek. Ne legyél te a következő!

Ami tényleg olcsó

A legegyszerűbb, ha nem iktatsz be utazási irodát, hanem magad veszed kezedbe a sorsodat. Néha sokkal egyszerűbb ez a megoldás, mint megszabott napirend szerint, mások által meghatározott tempóban felfedezni egy várost – nem is beszélve arról, hogy az utazási iroda nem a két szép szemedért vállalja, hogy megszervezi helyetted a nyaralást.

Kicsi a rakás…

A legjobb megoldás, ha barátokkal, haverokkal együtt indulsz útnak – ha kocsival indultok, kevesebb a benzinköltség, ha együtt foglaltok szállást, kevesebb a szállásköltség – és nem kell ismeretlenekkel megosztanod a szobát. Bár itt is igaz: lakva ismeri meg az ember a másikat, és kellemetlen meglepetések is érhetnek…

Minősítve

Ha nem 4 csillagos szállodára vágysz (de akár akkor is), a legjobb, ha olyan gyűjtőportált választasz, ahol az oldalon szereplő szállásért az oldalt működtető szervezet felelősséget vállal. Ilyenkor elég gyakran a foglalással együtt 10 % foglalási díjat számol fel a szolgáltató, amelyet azonban levon a végső árból. A legnagyobbak minősítési rendszert is alkalmaznak: az adott szállás már „tesztelt” felhasználókat arra kérik, hogy osztályozzák a helyet elhelyezkedés, tisztaság, kiszolgálás és más kritériumok alapján. Úgy 150 minősítés után elég biztos lehetsz abban, hogy nem vásárolsz zsákbamacskát. Ráadásul a legnagyobbak minden foglalás után egy jelképes összeget jótékonysági célra ajánlanak fel – ha lehet hinni az oldaluknak…

Kívül

Újabb praktika az olcsóbb nyaralásra: az utószezon mindig olcsóbb a szezonnál, és ez a legtöbb esetben szeptember elejét jelenti. Ilyenkor még javában jó idő van, és annak is megvan az előnye, ha hamarabb megy le a nap: ilyenkor lehet andalogni, legyen az egy séta egy zsúfolt belváros vagy egy vacsora egy tengerparti kiskocsmában…

Szintén érdemes megfontolni, hogy sokszor egy szállásnál annak központi fekvését is meg kell fizetni – akár másfélszerese is lehet az ár egy távolabbi helynél. Ha veszed a fáradságot és utánanézel a közlekedésnek, akár jobb minőségű szállást is találsz. Egészen extrém példa Velence: a szigeten elképesztő állapotú szobákért kérnek el akár kétszer annyit, mint a szárazföldön – pedig mindössze negyed órányi buszozásra vannak egymástól.

És ha már Olaszország: a legtöbb város – még Róma is – rendelkezik kempinggel, amely ugyan kicsit távolabb van a központtól, de olcsón kaphatsz – légkondicionált – mobilotthonban szállást, és a legtöbb esetben még úszómedencét is használhatsz…

Mindent összevetve

A legfontosabb tanácsunk: mindennek nézz utána, mert az olcsó nyaralás könnyen rémálomba fordulhat. Sokan élnek a turizmusból, a nagy számok törvénye szerint pedig akad, aki ezzel visszaél. Amin soha ne spórolj, az az utasbiztosítás, amely jobb esetekben azt is tartalmazza, hogy visszahoznak, ha ott rekedtél valahol…