Megoldókulcs tinikhez

Nyafog a legújabb mobilért? Ha már megvan, nem lehet a szemébe nézni, mert folyamatosan a facebookon vagy a twitteren lóg? Képtelen vagy megérteni, hogy mit mond? És azt is, hogy miért? Tari Annamária elmagyarázza.

Tari Annamária az egyik legismertebb pszichológusunk, aki – például Dr. Csernussal szemben, aki ráadásul pszichiáter – a jófej-attitűdöt választotta, hiszen első sorban nem a felnőttekkel, hanem a tizenéves páciensekkel foglalkozik.

Előző könyvében, az Y generációban a mai harmincas-negyvenes korosztály problémáival, a babyboomer nemzetékkel foglalkozott, itt azonban – kicsit leegyszerűsítve – az ő gyermekeikkel, akikkel a legtöbb tapasztalata van munkája során. A kötet megpróbál közérthető nyelven megfogalmazni általános lélektani fogalmakat és folyamatokat, és kellő mennyiségben citál állításai alátámasztására kutatási eredményeket, tapasztalatokat.

Megtudhatod, hogy a gyereked már kilenc évesen a szexre gondol, még akkor is, ha te azt hiszed, hogy olyan kis szerelmes természetű, azért húzogatja a lányok haját, és persze azt is, hogy már ennyi idősen pornót néz a neten. Emellett persze a szerző magyarázatot is ad, sőt, tanácsokat, hogy hogyan kell(ene) megoldani a konfliktusokat, amelyek persze vannak, nem is kevesen. Megpróbálja felvázolni a két nemzedék – a mai harmincasok és a mai tizenévesek – közötti összezördülések forrásait, de persze azt sem titkolja, hogy ezek gyakorlatilag elkerülhetetlenek.

Minden fejezet egy általános – akár a valóságban is elképzelhető – párbeszéddel kezdődik. Minimum minden második rész elején aha-élményed lehet, olyannyira, hogy leginkább a gyerek orra alá tennéd a könyvet, hogy Látod, kislányom, nem én vagyok a hülye.

Ha viszont még nincs gyereked, akkor nem feltétlenül jó ötlet belelapozni a könyvbe, mert olvasva a rémisztő statisztikákat, bizony sokan legszívesebben a gyermektelen aggszüzek/agglegények életét választanák a gyermekvállalás helyett. Vagy legalábbis megpróbálnák elintézni, hogy a gyerek huszonévesen pattanjon ki teljes fegyverzetben, problémamentesen a fejükből…

Z generáció
Tericum Kiadó, 2011