Oké, hogy libatorra barangolunk, és addig eszünk a szárnyasból, ameddig teljesen fel nem hizlaljuk magunkat télre. De miért is? Íme pár legenda és szokás, csak hogy vágd a témát.
Ki volt Márton?
Márton 316-ban született a Római Birodalom Pannónia tartományában, a mostani Szombathelyen – nem mást szolgált, mint a római sereget katonaként. A jótét lélek Márton egy hideg éjszakán elajándékozta köpenye felét egy koldusnak, minek következtében Jézus megjelent a katona álmában és utasította őt arra, hogy ne a császárt, hanem Istent szolgálja – az engedelmes Mártonból misszionárius, majd püspök, jóval később pedig szent lett.
Szent Márton rajongói klubjába később olyanok tartoztak, mint Szent István király, aki zászlóira is a híres jótevőt tetette. Szűz Mária kultuszát is majdhogynem letaszította a trónról, így Szent Márton a mai napig az ország egyik főpatrónusának számít.
Miért tartunk Márton Napot?
Erre a kérdésre két lehetséges válasz is létezik:
- November 11. mindig is a téli évnegyed kezdőnapjának számított, a rómaiak ilyenkor hatalmas lakodalmakat tartottak és Aesculapiust (az orvos istent) ünnepelték és ludat öltek – a madár a hadisten, Mars szent madara volt.
- A keresztény naptár ezt az ünnepséget helyezte át a naptárba, csupán megváltoztatva a Mars nevet Mártonra – így a lúd Márton madara lett.
- Mivel a must is novemberre érik borrá, ezért újbort iszunk – a hordókat november 11-én nyitják meg a borászok
- Libát vágunk és megünnepeljük a jó termést
- Szlovéniában a szőlősgazdák borospalackokat rejtenek el, melyeket az ifjaknak kell megtalálniuk
- Ilyenkor mosni és takarítani nem szabad, hiszen éppen az egész éves munka végét ünneplik a gazdák
- Ha a Márton napján szedett szőlővesszőt az istálló mennyezetére felszögelik, az megvédi az állatokat a betegségektől
- Egyesek úgy tartják, ha Márton napján még zöld a szőlő levele, enyhe tél közeleg, ha pedig még az eső is esik, akkor bőséges termésre számíthatunk
- Az iskolás gyermekek ilyenkor lampionokat készítenek, és azzal vonulnak fel az utcán, közben énekelnek
Neked van kedvenc Márton Napi szokásod? Írd meg nekünk! Addig is, csemegézz az alábbi programokról erre a különleges hétvégére!
II. Márton Napi Libalakoma
Szent Márton Újborfesztivál és Libator a Skanzenben