Ma dől el az angliai magyarok sorsa

Ma döntenek az angolok az Európai Unió tagságukról. A szavazás a magyarokat, főképp az Angliában élő honfitársainkat is érinti.

Hónapok óta az angol média kiemelt témája a Brexit, vagyis az a referendum szavazás, melyen arról dönthetnek az angolok, hogy az Európai Unióval, vagy nélküle képzelik-e el a továbbiakban országuk sorsát.

A közvélemény kutatások szerint a kilépést támogatók és ellenzők körülbelül ugyanakkora számban vannak, így szinte lehetetlen megjósolni, hogyan fog a mai szavazás zárulni.

A konzervatív politikusok szerint az európai társulás csak kötelezettségeket és pénzbefizetést jelent Angliának, a munkáspárt és a liberálisok véleménye azonban az, hogy az EU nélkül meggyengülne a brit gazdaság és kereskedelem.

Ami biztos, hogy David Cameron, az Egyesült Királyság miniszterelnöke lelkes EU-párti politikus, igaz, az európai szervezet szerinte csak radikális reformok végrehajtása után működhet eredményesen.

A Brexit szinte az egész világot lázban tartja, ezt bizonyítja, hogy Barack Obama, amikor áprilisi Angliába látogatott, arra szólította fel az angolokat, hogy maradjanak az Unió tagjai, hiszen Anglia és a kontinens sorsa szorosan kapcsolódik egymáshoz, és mindig szerencsétlen kimenetele volt, ha Nagy Britannia hátat fordított Európának.


Miért fontos ez a magyaroknak?

Már a Magyarországon élőknek is változást hozna, ha a britek kilépnének az EU-ból. Sokkal körülményesebben lehetne a szigetországba utazni, és  munkát találni sem lenne leányálom.

Még inkább fontos a szavazás eredménye a kint élő magyaroknak, hiszen esetükben akár a munkájuk elveszítésével is járhat, ha Anglia hátat fordít az EU-nak. A magyar kormány korábban kifejtette, hogy az Angliában élő magyarok nem az angliai segélyekből élnek meg, hanem mindannyian tisztességes munkavállalók, akik valójában sokkal több adót fizetnek az országnak, mint amekkora összegű szociális támogatást Anglia esetlegesen fizet nekik. Így az anyagi szempontokat figyelembe véve a szigetország előnyösen jár a magyar kivándorlókkal.

A magyar és angol elemzők is úgy gondolják, hogy a Londonban munkát vállaló európai uniós állampolgároknak nem kell elbocsájtásoktól félniük, mivel jórészt olyan állásokat töltenek be (például takarítói, konyhás munkák), melyeket a tősgyökeres londoniak egész biztosan nem fognak lecsapni a kezükről.

Bármilyen változás is jöjjön, az biztos, hogy nem egyik napról a másikra fog bekövetkezni. Amennyiben ma az angolok a kilépés mellett törnek lándzsát, több hónapba, de akár 1-2 évbe is telhet, mire minden szálat elvágnak az EU-tól.

Ennyi idő alatt pedig remélhetően a kint élő magyarok is tudnak alkalmazkodni az új körülményekhez.