Karácsony a történelemkönyvekben

Bár a karácsony három napját szokás az év legnyugodtabb szakának tartani, azért az idő kereke nem áll le csak azért, hogy mi kedvünkre falatozhassunk és forraltborozhassunk két ajándékbontás között: nem lassul le a világ sem, a karácsonyfás nappalink falain kívül pörögnek az események a világ minden táján, függetlenül attól, hogy mi most a töltött káposztás kajakóma állapotában ezt még csak felfogni sem vagyunk képesek. Épp ezért összeszedtünk néhány fontos pillanatot az emberiség elmúlt sok száz évéből, amelyek pont a karácsony valamely napjára estek, hogy a kalóriák mellett némi lexikális tudást is magatokévá tehessetek!


800 – Nagy Károly megkoronázása

I. Nagy Károly, avagy Karolus Magnus, vagy ahogyan a franciák és az angolok emlegetik, Charlemagne, a Frank Birodalom megalapítója, Németország és Franciaország atyja. Ő volt a Nyugati-római Birodalom három évszázaddal korábbi bukása után az első uralkodó, aki Nyugat-Európa nagy részét uralma alá vonta, 800 karácsonyán pedig III. Leó pápa meg is koronázta Rómában, mint Augustus Imperator-t (római császár). Idén januárban emlékeztek meg halálának 1200. évfordulójáról.


1000 – Szent István megkoronázása

Az elmúlt két évezred karácsonyai sok uralkodó koronázásának lehettek már szemtanúi, számunkra azonban minden kétséget kizáróan Szent István, az első magyar Árpád-házi király, a keresztény magyar állam megalapítójának koronázása a legfontosabb. A krónikák és az évkönyvek hol 1001-et, hol 1000-et jelölik meg a koronázás dátumául, de mára a történészek tisztázták a kérdést, úgyhogy biztosan tudjuk, hogy 1001. január elseje valójában 1000. december 25-ére esett, Szent István tehát karácsonyi megkoronázásával is Nagy Károly, az „Európa Atyjaként” is emlegetett uralkodó nyomdokaiban lépdelt.


1818 – Csendes éj, szentséges éj

1818 szentestéjén adták elő először a Franz Xaver Gruber arnsdorfi orgonista által komponált és az oberndorfi pap, Joseph Mor által írt Stille Nacht, heilige Nacht című karácsonyi éneket, amit mi Csendes éj, szentséges éjként ismerünk és szeretünk. A dal valószínűleg Mariah Carey All I Want For Christmas Is You című slágerének 1994-es betoppanásáig a legnépszerűbb karácsonyi zenemű volt, összesen 140 nyelvre fordították le, mindenféle műfaj zenészei feldolgozták már, 2011-ben pedig az UNESCO is felvette az osztrák kulturális örökségek listájára.


1914 – Karácsonyi tűzszünet

Valószínűleg már sokan hallottatok erről az 1914-es karácsonyi csodáról (nagyrészt köszönhetően a Sainsbury szívet melengető reklámjának), de biztosra vesszük, hogy nem elegen. Az első világháború igazi földi pokol volt, mégis, közel százezer angol és német katona hagyott fel december 24-én a puskaropogás zajától hangos harcokkal, hogy megosszák egymással élelmüket, életük történetét, hogy focizhassanak és énekelhessenek. A Karácsonyi tűzszünet máig a karácsony erejének egyik legmeghatóbb példája a történelemkönyvekben.


1968 – Ének a Hold körül

1968-ban sok minden rossz történt a bolygónkon: politikai merényletek, háborúk, vérbe fojtott felkelések és így tovább. Ezért is fontosak az Apollo-8 Hold-körüli útján történtek: az Apollo-8 legénysége voltak az elsők, akik elhagyták a Föld gravitációs vonzását és egy másik égitest körül körözhettek, ők készítették a híres „Földkelte” fényképet, és ha ez még mindig nem lenne elég, akkor megemlítenénk a tényt, hogy az Apollo-8 szentesti tv-s adását a Föld akkori lakosságának csaknem negyede látta (élőben közvetítve, vagy késleltetve).

A december 24-i adás legnézettebb pillanata volt, mikor Bill Anders, Jim Lovell és Frank Borman asztronauták egymást váltva felolvasták a Teremtés könyvének első tíz verssorát (amiért az Amerikai Ateisták alapítója be is perelte az USA kormányát), majd pedig a Föld minden lakójának boldog karácsonyt kívántak és elköszöntek, miután mindörökre kiérdemelték a legklasszabb karácsonyi üdvözlés címét.


1989 – Ceaușescu házaspár kivégzése

Csak azért mert karácsony van, sajnos nem feltétlen csak szép, lélekemelő és fenséges lapokat oszt ki a történelem. 1989 december 25-én Bukarest például nem éppen ünnepi események színhelye volt: aznap végezték ki egy kétórás gyorsított bírósági tárgyalást követően sortűz által a kommunista diktátort, Nicolae Ceausescu-t és feleségét, Elenát. Kivégzése nem csak Ceausescu 24 éves diktatúrájának vetett véget, de a kommunista Romániának is befellegzett. A kép most inkább elmarad.


1990 – Megszületik a WWW

1990 karácsonyának napján futtatta le a world wide web atyja, Tim Berners-Lee annak a rendszernek az első tesztjét, amelyet később mint WWW ismert meg az emberiség. A rendszer részét képezte az első web böngésző (egyben szerkesztő is), az első web szerver és az első weblapok is, amelyek mind Berners-Lee projektjét írták le. A WWW 1991-ben el is indult hódító útjára a világ körül, az életünk pedig azóta sem ugyanaz (a web nélkül például most ti sem olvashatnátok ezeket a sorokat, és a Facebook-on sem oszthatnátok meg a cikkeinket – mert ugye megosztjátok őket?).


2004- Karácsonyi cunami

Tíz évvel ezelőtt, december 26-án söpört végig az Indiai óceánon az ázsiai partokon és Afrika keleti részén is nagy károkat okozó cunami, amely több mint 150 ezer embert sodort át a másvilágra, ezzel az írott történelem egyik legtöbb áldozatot követelő természeti katasztrófájává vált. A cunami egy hatalmas, 9,1-es magnitúdójú víz alatti földrengés következtében indult meg valahonnan Indonéziától nyugatra, hatására pedig még Alaszkában is megremegett a földkéreg. A 2004-es katasztrófa első előrengésének a két évvel korábbi, 2002-es szumátrai földrengést számítják, az utolsó nagy utórengését pedig 2005 március 28-án jegyezték fel – ez „csak” 8,7-es magnitúdójú volt.