Sokan vannak, akik rendszeresen sportolnak, de nem figyelnek a helyes táplálkozásra, mert azt gondolják, az edzés önmagában elég. Tévednek.
Ha valaki elhatározza, hogy egészséges és fitt életbe kezd, (vagy már elkezdte), tisztában kell lennie néhány alapvető dologgal. Mint például azzal, hogy az edzés előtt és után, mellette milyen táplálék-kiegészítőket válasszon és mik azok az ételek, amelyek előrébb viszik a fejlődését.
Kezdd a hűtődnél!
Ha eldöntöttük, hogy ezentúl az egészség lesz a jelszavunk, kezdjük egy lombtalanítással a konyhánkban. Minden olyan dolgot dobjunk ki, amelyben egyszerű szénhidrát van (ilyenek a cukros és a fehér lisztes készítmények), mint például a csokik, chipsek, kekszek és péksütik. Helyette töltsük fel a szekrényeinket összetett szénhidrátot (vitaminokat, ásványi anyagokat, rostokat) tartalmazó ételekkel, mondjuk barna rizzsel, teljes kiőrlésű kenyérrel, zabpehellyel, puffasztott búzával, zöldségekkel, gyümölcsökkel.
Mikor és mit együnk?
Egy napunkban három fő és kettő kisebb étkezés legyen, legfeljebb 3 óra teljen el két étkezés között. A kisebb étkezések álljanak gyümölcsből, zöldségből, joghurtból, kefirből, egy maréknyi mandulából, de mindenképp kevés és lehetőleg alacsony kalóriatartalmú étel legyen.
Edzések után kiemelten fontos a fehérjefogyasztás is, melyet leginkább halból, tojásból, csirke –és pulykamellből, túróból és hüvelyesekből nyerhetünk ki.
A rendszeresen sportolók általában magnézium és kálcium étrendkiegészítőket is szednek, ez az izmok és csontok regenerálódásában játszik fontos szerepet. Hogyha testmozgásod elsődleges célja a fogyás, a fokozott zsírégetéshez az L-Karnitin készítmények is segítségedre lehetnek. Az L-karnitin az energiatermelésben is profi, hiszen segít a zsírsejtek elégetésében, és ezáltal a szervezet többlet energiához jut.
Mintaétrend
- Reggeli: Áztass zabpelyhet vízbe, adj hozzá kevés fehérjeport, joghurtot és bármilyen gyümölcsöt.
- Tízórai: gyümölcs (alma, barack, eper, körte)
- Ebéd: mozzarellás csirkemell és vegyes saláta (utóbbiba tegyél jégsalátát, paradicsomot, uborkát, kukoricát)
- Uzsonna: gyümölcs vagy egy pohár joghurt
- Vacsora: valamilyen hüvelyes zöldség vagy párolt zöldségek (répa, cukkini). mozzarellával vagy hallal
Ha éhes maradtál…
Keverj ki 10 dkg túrót egy pohár joghurttal, és adj hozzá egy kanál fehérjeport. A túró azért remek választás, mert lassan felszívódó fehérjét tartalmaz.
Semmilyen táplálék kiegészítőt sem szabad túlzásba vinni, mindig legyenek időszakok amikor nem szedünk semmit.
TÉVHITEK
Az egészséges táplálkozásról sok tévhit kering. Íme két hiba, amibe nem érdemes beleesned.
A szénhidrátról le kell mondani
A szénhidrát adja az energiát szervezetünknek, ezért mindenképpen szükségünk van rá. Mindössze arra kell figyelni, hogy rostban gazdag szénhidrátforrást vegyünk magunkhoz és mértékkel fogyasszuk őket.
Este 6 után tilos enni
Az igaz, hogy este már csak lightosabb falatokhoz ajánlatos nyúljunk, de ez akár lehet este 9 órakor is. Azt kell szem előtt tartanunk, hogy a vacsora és a lefekvés között legalább 2-3 óra teljen el, így lesz ideje a szervezetünknek meg.
Ha ráébredtél, hogy ezután még egészségesebben és sportosabban szeretnél élni, olvasd el a Dáviddal készült interjúnkat, szombat már hatodjára indul a félelmetes sportversenyen, a Spartan Race-en.