Íme a legrégebbi budapesti kép

Budapest teljesen másképp nézett ki 20 ével ezelőtt, mint most. Képzelhetjük, mennyivel másabb kép fogadna minket, ha 100 évvel visszaugranánk az időben. Szerencsére ezt most meg is tehetjük egy kép segítségével, ugyanis előkerült a legrégebbi városunkról készített dagerrotípia.

Sőt, valójában nem is 100, hanem  172 évet ugorhatunk vissza az időben!

A fotón a Kecskeméti utca látható a Kálvin térről fotózva, háttérben az Egyetemi templommal. A dagerrotípiát 10 évvel ezelőtt, 2006-ban állították ki először, Bécsben a Albertinában az „Egy új kor ősnyomtatványai. A dagerrotípia úttörői Ausztriában 1839–1850” című kiállításon.

A tárlat kurátora,  dr. Monika Faber meghatározása szerint a kép a 19. század közepén készülhetett. Annyi biztosan megállapítható róla, hogy semmiképpen sem  1942 előtt született, ugyanis a rajta megörökített  Gyarmathy feliratú épület a  Gyarmathy György fűszer- és borkereskedésre utal, melynek első megemlítése a címtárban 1843-ra datálható. A járókelők a kor technikájához mérten tisztán kivehetők, így valószínűleg akkor készülhetett a kép, amikor a fényképezéskor az exponálás ideje már lerövidült. (1850 után pedig azért nem születhetett a kép, mivel akkor már más technikával dolgoztak.) Így közös megegyzeés alapján a ma ismert legrégebbi Budapestről készült kép 1844-ből származik. 

A bécsi szakemberek azonban egyvalamiben tévedtek. Ők ugyanis úgy állapították meg, hogy a képen a budai Fő utca látható az Anna templommal. A dagerrotípiát a bal felső sarkában látható ötvösjegyzés szerint a bécsi Franz Machts készítette, aki alkotásaival Budapesten és Bécsen is kereskedett.

Forrás: Mai Manó Ház