Így éld túl az Amerikai Álmot

 

Minimum kétszázszor ellenőrzött listák, bepakolt bőröndök és retinába égett térképek. Valahogyan így lehet jellemezni ezt az időszakot, mikor is a J1-es vízumot kapott egyetemisták és főiskolások tűkön ülve várják, hogy elkezdődjön Életük nyara. Évente mennek ki táborokba és hotelekbe dolgozni az Egyesült Államokba átélni kedvenc filmjeik és sorozataik varázsát, Amerikát. Tavaly én is megtettem a zarándoklatot és bizony tapasztalat az lett bőven.



Valamikor október tájékán jelentkeztem a Camp Leaders honlapján, hogy no fene, mi lenne ha kicsit világot látnék a nyáron. Ez akkor még csak egy ötlet volt, de hamar döntés lett belőle.  A regisztrációt követően pár napra jelentkezett is az iroda, hogy mi lenne ha bemennék egy alap tájékoztatóra, amire bevallom nehezen tudtak rábeszélni – akkor még nem igazán láttam át a program menetét, de végül belementem és a pesti bérház lépcsőin lefele már biztos voltam abban, hogy nincs megállás. Profil kitöltés, szerződés aláírás, interjúk, tájékoztatók és januárra már elhelyezést is kaptam egy arkansasi táborban, amire még mindig második otthonomként tekintek. 2015. május 20-án reggel hatkor pedig indulás is volt Ferihegyről.
Amit fontos leszögezni kis túlélési listám előtt, hogy nagyon profi felvilágosítást kaptam a kiutazás előtt. Igazából bánom is, hogy nem jegyzeteltem többet a CL-es srácok szavaiból, mert minden tipp jól jött – olyannyira, hogy az utolsó kommunikációm velük kint a reptéren volt és legközelebb csak szeptemberben kerestük fel egymást, nem volt szükséges használni az ikonikussá vált kék karkötős telefonszámot.

1. Amerikaiak és a klíma


Tudod, vannak azok a szerkentyűk, amik arra szolgálnak, hogy kellemes szobahőmérsékletet biztosítsanak. Amíg nem tettem amerikai földre a lábamat nem is gondoltam volna, hogy ez bizony nagyon szubjektív. Beltérben a maximum a 17 C°, lehet kint akár 19° vagy éppen 42° tök mindegy, a tüdőgyulladás nem játszik – amúgy is az ibuprofen mindenre gyógyszer. A legjobb amit tehetsz, még ha a táborod Dél-Texasban is van, hogy minimum három különböző vastagságú pulcsit beraksz. Húzod a szádat a bőrönd súlya miatt, de hidd el jól fog az még jönni – ha nem is a klíma miatt, a hűtőház takarításakor mindenképpen.

2. Senkit nem érdekel, hogy vagy


Ne légy naiv, amikor a táborban szembe jön álmaid counsellorja és oda dob ezer wattos mosolyával egy „How are you?”-t  nem azt várja el, hogy leállj vele beszélgetni. Ez egy köszönés. Fogadd el. Persze tök szívesen veszik, hogyha beszélgetsz velük, de hamar rájössz, hogy furcsán veszi ki magát, amikor még csak egy „fine”-t préselsz ki magadból és embered már egy másik irányba menetel, elengedve a szemkontaktust. A legjobb amit tehetsz, hogy viszonzod mosolyát és szorítkozol az egyszavas válaszokra.


3. Disney


Oké-oké, tudom szereted Te is a Disney dalokat, rajta van a lejátszási listádon meg minden és azt mondod nálad nincs nagyobb fan. De van. Egy egész nép, akik az asztalokon táncolva üvöltik a High School Musical összes dalát és extázisba esnek, ha magyarul énekled nekik kedvenc meséik betétdalait.

4. Ár és érték


„Tök gazdaságos vagyok, mindig a legolcsóbbat veszem havonta”. Tudod hányszor vettem mosószert a három hónap alatt? Egyszer. Nem, nem azért, mert imádtam az egy gallonos flakonokat a táskámban, hanem mert pont egy olyan napot fogtam ki a Walmartban, amikor 50 cent különbség volt közepes és a nagy kiszerelés között. Három dolcsiból olyan édesség orgiát tarthatsz, hogy elszégyelled magadat és igazából, ha eddig nem voltál hívő, a Walmart és a Wholefoods vallása biztosan meghódít.

 

5. Vakító fehérség


Te is mindennap háromszor fogat mosol? Fogselymezel, szájvíz, havi fogorvosi dolgok meg minden? Így is inkább zárva tartod a szádat az amcsik közelében. Természetellenesnek tűnő, vakítóan fehéres fogaik bizony durván zavarba hozzák az embert. Viszont kis fehérítő szettjeiket kemény 20 dollárért te is kipróbálhatod és hidd el, soha nem fogsz ugyanúgy nézni fogaidra.


6. Nagyvárosok és fura emberek


Los Angeles, avagy a hely, ahol minden ötödik ember magában beszél, New York, ahol a bácsika kígyót simogat a metrón vagy Little Rock, ahol ha sötétedés után mész ki a buszállomásra, védelmi pénzt kell fizetned. Bizony készülj fel arra, hogy egy városban, aminek a népessége vetekszik Magyarországéval egyenesen arányosan nő a furcsa emberek száma is. A legjobb, amit tehetsz, hogy minden tanácsot megfogadsz, kerülöd a szemkontaktust, ha rossznak érzed a szituációt pedig elkezdesz magyarul ordenáré módon káromkodni – nem értik ugyan, de a habitus nagyon átjön. Egyébként sztereotípiáknak nem kell hinni, lehet fekete, mexikói, yakuza fejű ázsiai, redneck – az amcsik, hogyha kedves vagy velük ők is azok lesznek veled.

7. Ha teheted, inkább repülj


 

Bizony én voltam 6 órás Little Rock – Dallas úton és 18 órás Chicago – New Yorkon is busszal. Ha csak nem vagy nagyon garasoskodó ne vállald be. Igen repülők is szoktak csúszni, de a buszok szinte mindig. Sőt, megesett, hogy a társaság törölte a buszomat és egy e-mailt is elfelejtett dobni róla, nekem pedig 6 órám tűnt tova. Nem utolsó érv, hogy minden buszon és repülőn van egy ordító kisbaba. Hidd el, inkább másfél óráig a levegőben, mint 18 órán át a földön.

8. Ne mutasd, hogy turista vagy


Írtam már a fura emberekről, de ne feledjük, hogy vannak veszélyesek is. Bizony előfordul olyan, hogy a neten nem látod át airbnb-d pontos helyét és csodálkozva tapasztalod mit keresel a mexikói negyed közepén. Bevallom én jobban éreztem kint a közbiztonságot, mint itthon, de azért követtem az olyan dolgokat, hogy a bőröndről levágtam a reptéri cetliket, ha nem volt muszáj nem beszéltem – mert bármilyen jó is az angolod, akcentusod így is úgy is van– és kerültem azt, hogy 100 dollárossal fizessek a sarki 7elevenbe. Apró trükkök, de hasznosak.

9. Budapest


Magyar vagyok. Mi éhes? Nem, magyar…

Engedd el, ezzel nem mész semmire, jobban érzékelik azt, hogyha budapestinek mondod magadat. Igaz páran külön országnak kezelik, van, aki szerint Indiában és olyan is akad, aki Kínába helyezi, de kevesebb visszakérdezést kapsz és jobban átlátják, hogy messziről jöttél.

10. Ez életed nyara


Igen más lesz. Igen lesz, hogy nehéz lesz a munka, lesz hogy inkább csak a magyarokkal beszélgetnél, de ne feledd el soha, hogy ez egy hatalmas kaland! Éld is meg hát úgy. Csak magaddal szúrsz ki, hogyha magyaros szokás szerint csak panaszkodsz és nem akarod látni a jót. A világ kinyílik előtted, lengyelek, szlovákok, csehek, angolok és amcsik lesznek körülötted csodálatos helyeken. Használd ki és ennyi!