Húst hússal diéta

Formába akarsz lendülni a nyaralásra? Új sorozatunkban leírjuk néhány diéta fő elemeit, így magad döntheted el, melyik módszert választod. Most az Atkins-diéta van terítéken.



Egy diéta, amely azt hirdeti magáról, hogy nem kell koplalnod, ha ezt a módszert követed. De persze áldozat nélkül nincs dicsőség, és a sikert sem adják ingyen. Az egyik legismertebb diéta például nem igazán kedvez a vegáknak…

A módszer a zsírégetés felturbózásán nyugszik, lényege, hogy a szervezet úgy jusson energiákhoz, hogy közben zsírt égessen. Ezt az alacsony szénhidrát-bevitellel lehet elérni – és sok-sok kitartással.

A módszer négy szakaszra osztja a diétát.

Az első szakasz

Az első  erőltetett menetben semmilyen gyümölcsöt, magas keményítőtartalmú zöldséget (krumpli, kukorica), tejterméket (kefirt, joghurtot csak kis mennyiségben), kenyérféléket, olajos magot, kávét, fekete teát és más, koffeintartalmú folyadékot nem fogyaszthatsz. Koffeinfüggőknek ez az erőltetett menet igazi kihívás, viszont jó alkalom arra, hogy leszokjanak kedvenc – és igen káros – italukról. Ha szenvedélyed a kávé, gondolj arra, hogy mennyivel szebb lesz a mosolyod a fogaid barnás elszíneződése nélkül… Az első szakaszban az állati fehérjék mellett csak a zöldsalátában és zöldségekben található szénhidrátokat fogyaszthatod, de fontos, hogy ha feldolgozott állati fehérjét termékeket (szalámi, sonka, kolbász) megvétel előtt tanulmányozd, mert előfordulhat, hogy hozzáadott cukrot tartalmaz… Amit ehetsz ebben a szakaszban: – fehérje: baromfi, hal, kagyló, tojás, vörös húsok (marha, bárány stb.) – zsír: vaj, majonéz, olíva olaj, napraforgó vagy más, hidegen préselt növényi olaj – 20 gramm szénhidrát naponta zöldsaláta, zöldségek formájában, illetve kis mennyiségben tejtermékek (sajt, sovány joghurt stb.) Naponta 2 liter folyadékot kötelező fogyasztani, de ha ennél többet iszol, az sem baj, főleg kánikula idején. Fontos, hogy ez lehet gyógytea is – esetleg valamilyen salaktalanító keverék, amelyre a sok fehérje miatt szükséged lehet…

A második szakasz

Ha túlélted az első, nagyjából két hetes szakaszt, jöhet a második, ahol már bevihetsz szénhidrátokat. Persze csak csínján, és nem túl sokat: a második hét után napi 5 g-mal növelheted a bevitt mennyiséget, úgyhogy itt az ideje, hogy megnézz minden csomagolást a boltban. Ha nem riasztanak el a mindenféle E-k, akkor itt az ideje, hogy számolj! Érdemes fokozatosan „terhelni” a szervezetedet, először a zöldségekkel kísérletezz, majd a túró és a sajtok, később a az olajos magvak,bogyós gyümölcsök, hüvelyesek, legvégül pedig a nagyobb keményítőtartalmú zöldségfélék (kukorica, burgonya) következhetnek. Ez a folyamatos súlyvesztés időszaka, addig tart, amíg el nem éred a kívánt súlyt.

A harmadik szakasz

Itt már többféle szénhidrátot fogyaszthatsz, s ha eddig nem tanultad meg, milyen élelmiszerben mennyi van belőle, akkor ebben a szakaszban biztosan mesterévé válsz a számolásnak.

Az utolsó szakasz

Ez gyakorlatilag élethosszig tart, a lényege, hogy a megtanult táplálkozási rendszert ne rúgd fel, kövesd, és nem jönnek rád vissza a kilók.

Figyelmeztetés

Nagyon fontos, hogy bármilyen diétát is követsz, mindenképpen figyeld magad. Például biztosan szükséged lesz vitamin- és ásványianyag-bevitelre, hiszen ilyenkor a szervezeted hiába küzd ezek kiürülése ellen. Tehát mielőtt elkezdenél egy intenzív kúrát, mindenképpen vegyél jó minőségű multivitamin-tablettát, ha fáradékony vagy, érdemes olyan tápanyagokat összeválogatni, amelyekben magas a magnézium-tartalom. Közepes mennyiséget tartalmaz például a boltban kapható heringfilé, amit a szintén közepes mennyiséget tartalmazó spenóttal kombinálhatsz – már az első szakaszban is. Ha görcsös fejfájás gyötör a kúra alatt, joggal feltételezheted, hogy nem ittál eleget. Ha így sem múlik, érdemes orvoshoz fordulnod. Ha nagyobb súllyal kezded a fogyókúrát, akkor is érdemes szakemberrel beszélni, hiszen tud segíteni abban, hogy hogyan vészeld át a kritikus szakaszokat.