Gerillakertész: noni

A növény, amelynek vicces neve van, de ezzel együtt gyakorlatilag mindent gyógyít övsömörtől a rákig. Ne dőlj be mindennek, de azért nem árt, ha nevelgetsz otthon egyet – biztos, ami biztos alapon.



A noni, vagy latin nevén Morinda citrifolia nagyjából 6 méteresre megnövő fa – ezzel a magassággal gyakorlatilag az átlag gyümölcsfáink alatt teljesít, de nem is a faanyag, hanem a termés az érdekes. Első ránézésre olyan, mint egy miniatűr, éretlen ananász: tenyérnyi, zöld, később sárga bogyó, amelynek belseje viszont a fügééhez hasonló: sok apró maggal megáldott valami, amelynek csúcsán egészen a félérett állapotig liliputi liliomok díszelegnek. Levelei nagyok, haragos zöldek, a növény úgy, ahogy van, dekoratív jelenség. Bár tegyük hozzá: ha otthon akarod tartani, újra a szokásos nyűggel találod szembe magad: a trópusokon őshonos növény átteleltetése egy idő után elég körülményes…

Polinéziában, Kínában és Indiában már évszázadok – sőt, egyes források szerint évezredek – óta használják a növényt gyógyításra, nálunk a remek televíziós vásárlási ablakok egyik sztárja manapság – mondjuk tíz éve azt sem tudtuk volna, hogy eszik vagy isszák. Mindenesetre mielőtt helyet ásnál egy ilyen növénynek a kertedben, megfelelő minőségű termőföldet kell neki biztosítani – vulkáni eredetű, ásványi anyagokban gazdag földben él vadon, így tanácsos szakembert kérdezni a kezdésnél. Persze nekiugorhatsz magról is a projektnek, de ha így döntesz, be kell látnod, hogy csak gyerekeid, unokáid fognak részesülni a növény áldásos hatásaiból…

És hogy hogyan állj hozzá, hogy kihasználd, amit a növény nyújtani képes? Ázsiában minden gond nélkül eszik a fiatal hajtásokat, de az íze miatt ezt csak feketeöves próbálkozóknak ajánljuk. Pont az európaiak finnyássága miatt virágzik a piac: az önmagában savanyú, ráadásul büdös termésből nyert levet áfonya, szilva és más, erőteljesebb ízű növények levével párosítják, így már a mi gyomrunk is képes bevenni. Mindenesetre meggondolandó, hogy a levelek fájdalomcsillapító anyagot tartalmaznak, így fogfájás esetén érdemes mégis erőt venni magadon, és elropogtatni pár levelet… Jobb, mint az agyzsongító hatású gyógyszerek.

A növénynek a kérgét és a gyökerét is felhasználják Polinéziában a népi gyógyászatban,  a feljegyzések szerint több mint harminc tünetre alkalmazzák eredményesen. Ha megpróbálsz utána nézni, sokféle nyavalya elleni hatását feljegyezték, de ezt azért nem árt óvatosan kezelni. „Kedvcsinálónak” itt az egyik, noni dzsúszt gyártó cég felsorolása:

csökkenti a magas vérnyomást,

megszünteti a menstruációs görcsöket,

csökkenti az ízületi fájdalmakat,

enyhíti a gyomorfekélyt,

segít a rándulások és ficamok gyógyulásában,

felgyorsítja a sebek gyógyulását,

megelőzi a depressziót,

lelassítja az időskori szenilitás kifejlődését,

segít emésztési problémák esetén,

csökkenti az atherosclerosis-t,

csökkenti az érrendszeri problémákat,

segít drogfüggőség esetén,

fájdalomcsillapító,

gyógyítja az égési sérüléseket,

gyógyítja a trópusi fertőzéseket,

gátolja a rákhoz vezető kóros sejtburjánzást.

Ha ennek a fele igaz, akkor már megérte ültetni – ha nem, akkor legalább nyertél egy esztétikus növényt, amelyben egész nyáron gyönyörködhetsz…