Fűben-fában: zsálya

Torokfájás, gyomorpanaszok és – ami most a legfontosabb – izzadás esetén is jól jöhet egy marék zsálya, sőt, a konyhában sem jön rosszul…



Mi fán terem?

A zsálya az ajakosak közé tartozik – mint például a most virágzó levendula vagy csalán – nemzetségébe 700 féle faj tartozik, nálunk a kerti és az orvosi zsálya „vezeti a listákat”, főként élettani és gasztronómiai hatásai miatt. Mint minden „magára valamit is adó” gyógynövény, egyszerre lehet gyógyszer és fűszer is, ugyanakkor hatását tekintve nagyon keskeny a mezsgye a gyógyszer és a méreg között. Persze pánikra semmi ok: ebben az esetben a mérgező anyag (a tujon) hőkezeléssel eltüntethető. Bármilyen formában fogyasztod vagy használod fel, főzéssel, sütéssel elejét tudod venni a komolyabb bajnak.

Mire jó?

Izzadásgátlásra

A nyári nyavalyák között az egyik legbosszantóbb az állandó izzadás, a velejáró testszag, foltos pólók, nadrágok sora, a komolyabb velejárók között a legfontosabb a dehidratáltság és a kiszáradás. Utóbbiakra a folyamatos vízpótlás a legjobb ellenszer, és ha a napi 2-3 liter megvan, máris foglalkozhatsz a többivel. Az izzadás ellen is fegyver a zsálya, amelyet heti kétszeri zsályateával vagy zsályás fürdővel előzhetsz meg a legegyszerűbben.

A zsályateához 1 evőkanálnyi zsályát lefedetlenül 2 deci vízben felfőzöl, majd lefeded, ízlés szerint mézzel ízesítve megiszod. A zsálya izzadásgátló hatása 3 napig tart, így 3 naponta tanácsos a főzetből 2-2 dl-t meginnod. Nem árt némi önvizsgálat sem: ha stresszes életmódod miatt fokozottabban izzadsz, érdemes a zsálya mellé citromfüvet, levendulát és kakukkfüvet is keverned, ezek a gyógynövények erősítik az idegrendszert.

Ugyanezt a kombót alkalmazhatod az izzadsággátló-lazító fürdőhöz is – már ha ilyen időben van kedved elmerülni egy kád meleg vízben… Ha csak zsályát használsz, a jobb hatás kedvéért érdemes két maréknyi növényt egy éjszakára beáztatni, az így nyert kivonatot forralás után tedd a fürdővízhez. Segíthet a fáradt, duzzadt lábak kezelésében is.

És még…

A zsályatea „tisztán” vértisztító, májműködést egyensúlyba hozó, gyulladáscsökkentő, görcsoldó hatással is bír, és – bár ilyenkor nyáron inkább a légkondik okozta megfázás jellemző – a legjobb a felső légúti megbetegedésekre is. Az éhgyomorra fogyasztott zsályatea még a vércukorszintet is szabályozza, mint ahogy rendszeres fogyasztása rendbe teszi a szervezet méregtelenítő gépezetét. Több forrás említi a változókori zsályatea-fogyasztás áldásos hatását.

Külsőleg

… vagyis amikor nem megisszuk (az izzadásgátló fürdőn túl…). A gyulladáscsökkentő hatás miatt előszeretettel használják – például fahéjolajjal vagy őrölt fahéjjal párosítva – házi szájöblítésre a zsályateát, ez a keverék még a fogínygyulladás és ínysorvadás ellen is hasznos.

Nedvező égési sebeknél, ekcémánál is kiválóan alkalmazható a nedves vattás lemosás – persze csak óvatosan! Szintén zsályakivonanot tartalmaznak a pikkelysömör és más kiütések ellen alkalmazott gyógynövény-alapú készítmények és a természetes izzadság gátlók is. Ha már minden mesterséges szert kipróbáltál, de még mindig korpásodik a hajad, próbáld ki a kicsit töményebb zsályateát a fejbőrödbe masszírozni, van aki esküszik a zsálya hajhullás-csökkentő hatására is…

Ha a bio dolgok kedvelője vagy, és van benned némi kísérletező hajlam, egy narancs és egy citrom alaposan megmosott, lereszelt héját zsályával és rozmaringgal összefőzve, leszűrve, almaecettel és desztillált vízzel összekeverve nagyszerű tonikot kotyvaszthatsz a tág pórusú, pattanásos, zsírosodásra hajlamos bőrre. A megmaradt naranccsal és citrommal pedig egy jó limonádéval jutalmazhatod az eredményes munkát…

A konyhában

Nem mondunk újdonságot, ha a kijelentjük: a zsálya a konyhában is csodát tesz. Ismert tény, hogy a rómaiak a zsályát – a  rozmaringgal együtt a húsok tartósítására is használták. Első sorban íze miatt, de amiatt is, hogy  a zsíros ételek emésztését könnyebbé teszi, leginkább szalonnás ételekhez, nehezebb sültekhez, bárányhoz, birkához, malacsültekhez javasolják a szakemberek. Lehet szószok alapanyaga-íze, de lehet akár különféle göngyölt húsok ízesítője, díszítője. Ha van benned kísérletező kedv, megpróbálkozhatsz egy sonkás-zsályás süteménnyel is, bár ehhez valóban gourmandnak kell lenned…