Fűben-fában: teafa olaj

Az egyik legnagyszerűbb antibiotikum, számtalan fertőzés megelőzője, antibiotikus hatása miatt az egyik leghatékonyabb izzadásgátló szer…



Ha eleged van a fémszármazékokkal megtömött bolti izzadásgátlókból, ha küzdesz az allergiával vagy a fogínygyulladással, strandolás után állandóan begyullad a füled, napkiütésed van, nem bírsz megszabadulni a kullancscsípéstől vagy a korpától: a teafa olaj alternatív megoldást jelenthet mindegyik problémádra – akár együtt, akár külön kezeled őket.

Mi fán terem?

A teafa Dél-Ausztráliában, Új-Zélandon növő, görbe törzsű, alacsonyabb termetű fa vagy cserje, kedveli a nedves, mocsaras területeket, virágai olyan gazdagon nőnek, hogy szinte beterítik a leveleket.  A teafa-olaj a levelekből készül.

A sikersztori

A teafa és a teafa olaj sikere a kalandozások korával kezdődött: Cook kapitány megfigyelte, hogy az ausztrál őslakosok a fa leveleiből teát és sörhöz hasonló italt készítenek – előbbinek köszönheti a növény az angol – és magyar – nevét is. A főzetet sebek gyógyítására és légúti megbetegedések kezelésére használták, így elég hamar keresetté vált. Ausztráliában a mai napig gyógyszerként tartják számon.

Az 1770-es évektől egészen az 1920-as évekig kellett várni, hogy aztán komolyabban is elkezdjék kutatni a növényt Sydney-ben, nagyszerűségét az is bizonyítja, hogy a II. világháborúban az ausztrál és a brit hadseregnél sebgyógyításra, immunrendszer-erősítésre használták. Aztán az 1970-es években fedezték fel újra, ma pedig reneszánszát éli.

Kiskertemben

Ha van olyan szerencséd, hogy tudsz szerezni egy növényt, először is becsüld meg, mert nem túl gyakran lehet hozzájutni. Ha már megvan, két dologra nem kell költened: permetezésre és kártevőirtásra. Minden rovar és más élőlény elkerüli, így aztán kísérletezhetsz azzal is, hogy tetvesedésre hajlamos növények mellé teszed. Mivel a növény -5 fok alatt elpusztul, érdemes inkább balkonládába tenni és teleltetni, hiszen nálunk a telet nem bírja ki.

Mire jó?

Kis túlzással: mindenre. Nyáron vizes oldatát a leégett bőr kezelésére használhatod, higítatlanul vagy alkoholban oldva seblemosóként, pattanások kezelésére, hőkiütésekre, fáradt láb-szindrómára (pláne, ha egy kis borsmenta-olajat is csepegtetsz mellé), lábizzadás ellen, bőr-, hüvely- és körömgomba ellen is használhatod, de ha nem használ a megszokott izzadásgátlód, akkor eredményesen próbálkozhatsz ezen a téren is a teafa-olajjal (némi alkohollal vegyítve vagy sheavajjal, méhviasszal, mandulaolajjal keverve például)… Ha kimész a természetbe, kempingezni a legádázabb elleségekkel (szúnyogokkal, kullancsokkal és más rovarokkal ) találhatod magad szembe, de a kempinglámpa olajához teafa- és levendulaolajat keverve nem kell félned semmitől…

Télen a mindenféle megfázásos tüneteidre is gyógyír lehet: inhalálva nemcsak tisztítja az orrüreget és a tüdő nyálkahártyáit, a baktériumokat is pusztítja, így baktériumos megbetegedéseknél a tünetek enyhítésén túl gyógyszerként is alkalmazhatod. Köptető-hurutoldó hatása is van, így „besült”, száraz köhögés ellen is jó szer.   Minden időben jó sebek kezelésére: egyrészt megakadályozza az elfertőződést, másrészt a sejtek megújulását is serkenti, ezzel a hegesedés folyamatát gyorsítja. Higítatlanul is használhatod: sebek lemosásánál – ellentétben például a jóddal – nem roncsolja a bőrfelületet. Ráadásul zsibbasztó hatása is van, így enyhe helyi érzéstelenítőnek is használhatod. A kozmetikai ipar – az említett faggyútermelés-csökkentő és fertőtlenítő hatása miatt – arclemosókban, zsíros bőrre fejlesztett készítményekben használja, de egyes bio- vagy organikus parfümöket gyártó cégeknél nem létezik parfüm vagy dezodor teafa olaj nélkül.