A Kárpátok fokhagymája éppen most minden aluljáróban visszamosolyog rád. Node mit is tud valójában ez a túlhype-olt növény?
Mindenek előtt: mielőtt vásárolnál egy aluljáróban „medvehagymát” áruló, gyanús vagy nem-gyanús figuráktól, szimpatikus nénikéktől, jobb, ha tudod az alapokat. A növény levele leginkább a – szintén most a topon lévő – gyöngyvirághoz hasonlít. Tehát ha megközelíted az árust, és legalább egy méteren belül nincs erő fokhagyma-szag, akkor bizony átvernek, és hiába akarsz bevágódni a jobb körökben egy jó medvehagyma-levessel vagy egy medvehagymás sütivel, nem fog bekövetkezni a várt hatás. Pontosabban: ha nem vagy elég óvatos, akkor kiirthatod az ismerőseidet, mert a gyöngyvirág levelei nagy mennyiségben mérgezést is okozhatnak – forrásmunkának javasolható a Hukkle című, nagysikerű magyar film…
Mi fán terem?
A medvehagyma évelő, egyszikű növény, nálunk is előfordul az árnyas tölgyes, gyertyános vagy bükkös erdők aljnövényzetében, ahol elég nagy a nedvesség. A növény levelei a legszembetűnőbbek: mélyzöld, 15-25 cm hosszú, ahogy említettük, a gyöngyvirágéra hasonló levelei vannak. Ha kalandos kedved van, keresd fel erdeinket, mert impozáns virágai éppen most nyílnak – és szintén intenzív fokhagyma-illatot árasztanak.
Mire jó?
A konyhában gyakorlatilag bármire. Főzhetsz belőle levest, amelyet egyszerű elkészíteni, hiszen csak le kell darabolni a leveleket, lassú tűzön megfonnyasztani, és innentől kezdve azt tehetsz vele, amit akarsz. Leturmixolva lehet belőle krémleves, turmixolás nélkül pedig lehet becsinált- vagy zöldségleves alapja. Besűrítve – mondjuk pár szem burgonyával összemixelve – lehet mártás vadhúsok mellé, de az olyan jellegtelen húsokat is feldobja, mint a csirke vagy a halfélék. Lehet göngyölt húsok alapja – itt is inkább a szárnyasokhoz javasolt, ízüket feldobja, és egy juhtúrós-medvehagymás tekercs látványnak sem utolsó. Süteményt is süthetsz belőle – ha létezik kapros-túrós rétes vagy pite, miért ne lehetne ugyanezt megcsinálni kapor helyett medvehagymával? De teheted házilag sütött kenyérbe, pogácsába, vagy egyszerűen nyersen, salátának vagy pestónak elkészítve is használhatod. A konyhában a kreativitás a lényeg: a spenótos-sóskás recepteket kicsit átalakítva érdekes eredményekre juthatsz…
A gyógyászatban a gyomorbántalmak gyógyítására használják. Teája krónikus hasmenés és szorulás ellen is használják, enyhíti a fejfájást és a szédülésérzetet is csökkent. Tisztítja a veséket, a húgyhólyagot, enyhe vízhajtó hatása van. Tisztítja a vért, azonban fontos, hogy ha véralvadásgátlót szedsz, nem eheted/ihatod rendszeresen, mert gátolja a vérlemezkék kicsapódását. Ugyanezért műtétek előtt sem szabad fogyasztani, és ha rendszeresen szedsz nem-szteroid alapú gyulladásgátló gyógyszert, azzal együtt sem szabad enni semmilyen formában.