Fűben-fában: majoranna

A majoranna újabb példa arra, hogy amit megeszünk, az nemcsak a konyhában bizonyít, hanem házi gyógyszerkészletünket is gyarapítja.



Mi fán terem?

A majoranna, avagy más nevén szurokfű az árvacsalánfélék családjába tartozik, és mint ilyen a csalánnak és az árvacsalánnak is rokona. Eredetileg a Földközi tenger partján őshonos, de élettani hatásai olyan kedvezőek, hogy nem csoda, hogy a sikersztorija az egész világon elterjedtté tette. Mára már a házi fűszerkertek és a nagy, ipari fűszertermelő üzemek is elképzelhetetlenek majoranna nélkül.

Házipatika

A majoranna az alapfelszereltség része, ha nem frissen, akkor szárítva ott  a helye nemcsak a fűszerpolcon, hanem az alap természetes gyógyszerek között is. Ezt első sorban akkor fontos észben tartanod, ha gyomorproblémáid vannak: a majoranna teája enyhíti a gyomorgörcsöt, az emésztést könnyíti, de akkor is érdemes ehhez a növényhez fordulni, ha a migrénedet akarod enyhíteni, de nem tudsz vagy nem akarsz gyógyszert bevenni.

A majoranna a vénasszonyok nyara alatt is jó szolgálatot tehet: ilyenkor nem nagyon tudjuk, hogyan öltözködjünk. A hajnali hidegek sokaknál okozhatnak enyhébb vagy súlyosabb megfázást. A majorannából készült tea a köhögést enyhíti, a letapadt váladékot felszabadítja, kakukkfűvel párosítva igazi nagyágyú. A majoranna-tea esetén is a szokásos eljárást kell követned: egy teáskanál szárított fűszerre önts egy bögrényi (2 dl) forrásban lévő vizet, takard le, majd a nem túl jó ízű löttyöt idd meg nagyjából 5 perc múlva. A hatás akkor az igazi, ha kibírod, hogy apró kortyonként idd meg a folyadékot. ha súlyosabb köhögésed, esetleg hörghurutod van, a majorannához ugyanannyi kakukkfüvet is keverj. Ilyenkor célszerű nagyobb adag, 2,5 dl vizet önteni a keverékre.

Magas vérnyomás ellen is nagyszerű megoldás, Maria Treben híres gutaütés elleni keverékének is fontos alkotóeleme (angyalgyökér, libapimpó, macskagyökér, indás pimpó, levendulavirág, majoranna, kocsord, gyömbérgyökér, rozmaring, zsálya, illatos ibolya és izsóp egyenlő arányú keveréke).

A konyhában

Majoranna nélkül nincs jó házikolbász, de a fűszer a véres és májas hurkának is fontos kelléke. Érdemes felkészülni a nagy disznóvágásokra – akár saját szárított fűszered is lehet még addig…

A növény emellett elsősorban a gazdagabb levesek fűszere – gyógyhatása miatt egy gomba- vagy krumplilevest nemcsak finomabbá tesz, hanem annak megemésztését is segíti. Emellett kifejezetten ajánlják birka- ürühúsból készült és vadételek fűszerezésére is, egyes vidékeken pedig bort is fűszereznek vele.

A majoranna a kakukkfű, rozmaring, bazsalikom hármassal együtt a mediterrán konyha egyik legfontosabb fűszere. Ha semmi más nincs otthon, csak egy szem paradicsom, némi száraz tészta és ezek fűszerek, akkor sincs gond: egy egyszerű, de finom ételt készíthetsz, gyakorlatilag negyed óra alatt (kb. ennyi kell a tésztának, hogy al dente, vagyis még éppen ropogós legyen). Némi olajat tegyél fel hevíteni egy nagyobbacska serpenyőbe, ha van otthon még egy fej hagymád is, annál jobb, apróra vágva üvegesre piríthatod. mehet rá az apróra vágott paradicsom, ha van, egy gerezd zúzott fokhagyma. Közben a tészta mehet a főzőlébe, amelyből egy-két evőkanállal merj rá a paradicsomos-hagymás keverékre. Amikor a paradicsom már majdnem jó, jöhetnek a fűszerek. Ha a tészta megfőtt, lecsepegtetés után mehet a szószba, egy kicsit átforgatva pedig a tányérodra.