Kevés olyan növény van, amelyet ilyen élénk kultusz vesz körül: a gyömbér az egyik leginkább tisztelt afrodiziákum.
Kultusza talán onnan eredeztethető, hogy az ókorban – több más fűszerrel együtt – fizetőeszközként is használták. Persze a legendát tovább építették a „csodás” hatásról szóló beszámolók, amelyeket valószínűleg olyan középkorú férfiak terjesztettek, akik maguk is érdekeltek voltak a gyömbérbizniszben…
Mi fán terem?
A gyömbér évelő növény, amely Ázsiában, a trópusi őserdőkben őshonos. Jó hír a legendákat kedvelőknek, hogy itthon üvegházban is szaporítható, így, ha van benned némi kertészhajlam, nem kell sok pénzt fizetni az „eredeti ázsiai” darabokért. Sőt, Magyarországon is őshonos az erdei gyömbérgyökér vagy vadgyömbér (népies nevén erdei szegfű, ibolyaszegecs, szegfűszagúfű, szentbenedekfű), amelyet azonban első sorban likőrök és édes italok ízesítésére használják.
Mire jó?
Első sorban gyógynövényként és fűszernövényként használják, vágyserkentő és egyéb hatása tudományos szakemberek szerint nem bizonyított, magyarul vagy elhiszed vagy nem. A népi gyógyászatban szokták használni hányás csillapítására, ez valószínűleg görcsoldó-szélhajtó hatásán alapul. Ugyanakkor a megfigyelések szerint a várandós kismamáknál a reggeli rosszulléteket egyáltalán nem enyhíti.
A kínaiak szerint a memória javítására is nagyszerű – kínai tengerészek gyakran rágcsálják tengeri betegség ellen. A gyökér forrázata vértisztító hatású, meghűlés, torokfájás, gyomorbajok, felfúvódás, étvágytalanság, gyengeség ellen szokták használni. Fontos viszont hogy ha vérhigító gyógyszert szedsz, konzultálj az orvosoddal, mielőtt nekikezdenél egy kúrának.
Ízületi fájdalmak, visszerek, reuma és csúz ellen használják illóolaját, fahéjjal keverve az aromaterápiában megfázás ellen használják.
És akkor a téma, amely miatt talán te is itt kötöttél ki: vágyserkentő vagy sem? A szakirodalomban és a kevésbé szak- de irodalomban a leggyakrabban előforduló szavak: „vágyserkentő”, „élénkítő”, „izgató”. A legérthetőbb magyarázat az, hogy a medencei vérkeringést (is) serkenti, így jótékony hatást gyakorol a férfiemberre.
Tuti receptek – mindenre
Tea: 2 dkg friss gyökeret forrázz le 6 deci vízzel, majd 20 percig főzd lassú tűzön. 60 fokosra visszahűtve fogyasztható, mézzel és citrommal ízesítheted. Olaj: néhány cseppnyi illóolajat keverj össze 1 dl olivaolajjal, a fájó izületeket, izmokat ezzel a keverékkel bedörzsölve enyhítheted a fájdalmaidat.
Sör: a hiedelemmel ellentétben alkoholmentes ital, amelyet házilag is elkészíthetsz. Egy nagyobb kancsóba tegyél 2 kávéskanál őrölt gyömbért, 1,5 dkg szárított sörélesztőt, fél liter meleg vizet és 2 kávéskanál cukrot. A keveréket egy napig tedd meleg helyre, majd 6 napon keresztül minden nap tegyél hozzá 1-1 kávéskanál őrölt gyömbért illetve cukrot. A hetedik napon szűrd le, majd adj hozzá 3 l hideg vizet, 1,5 l meleg vízben feloldva háromnegyed kiló cukrot és két citrom levét. Töltsd üvegekbe, majd hagyd 2 napig érni. Az elkészült keverék egy hétig fogyasztható.
Sütemény: se szeri, se száma a jobbnál jobb gyömbéres süteményeknek, de mi most itt egy klasszikus kekszreceptet teszünk közzé.30 dkg liszt és fél teáskanál szódabikarbóna keverékéhez tegyél 1 teáskanál őrölt fahéjat, 2 teáskanál őrölt gyömbért, 22 dkg kristálycukrot. Az összekevert száraz összetevőkhöz morzsolj 12,5 dkg vajat, 1 tojást, amelyet előtte kissé felvertél egy villával, majd tegyél hozzá még 1 teáskanál mézet. A tészta összegyúrása után jön az érdemi rész: diónyi golyókat kell formázni, majd kanállal lelapítani egy kibélelt sütőlapon. Erre a műveletre bevethetőek a gyerekek is. Akkor készül el, amikor egy kicsit megbarnult, tovább nem kell sütni. Ha nem fogy el azonnal, műanyag edényben egy hétig eláll…