Fűben-fában: ginzeng

Igazi terminátor: akkor a legjobb, ha hirtelen stressz ér bennünket, de megvéd a fertőzésektől, miközben erősít is. A gyógynövények képzeleti dobogójára a ginzeng biztosan felkerül.



Mi fán terem?

A ginzeng az ernyősvirágzatúak közé tartozik, s mint ilyen, nem túl előkelő – ámde hasznos rokonsággal rendelkezik. A sárgarépa és a turbolya például szintén ernyős vigázatú, de legkevésbé sem egzotikus növény… A ginzeng azonban sokkal inkább. Nálunk nem is érdemes megpróbálkozni a termesztésével: Mandzsúriában, magashegyi vidékeken termesztik, de néha vadon is lehet találni a növényt, amely már első látásra is felismerhető: ha netán arra jársz – soha ne mondd, hogy soha –, ha olyasmit látsz, ami emlékeztet a sárgarépára, akkor ki vele a földből. A ginzeng ugyanis – a sárgarépához hasonlóan – gyökérnövény, gyógyászati célból sem a szárát, sem a leveleit, de még a magjait sem igen használják. Sokkal biztosabbra mehetsz, ha eleve csak az árnyékban kutakodsz, ugyanis a növény nem szereti a közvetlen napfényt. Van egy szibériai változata is, amelyet leginkább „enyhébb”-ként emlegetnek a gyógynövényes szakkönyvek, de nem feltétlenül tesznek különbséget a két növény között.

Embergyökér

Kifejező a ginzeng kínai neve: első sorban persze alakjáért, de azért is kapta ezt az elnevezést, mert gyakorlatilag minden nyavalyát megelőzhetünk egy kis ginzeng őrleménnyel, már csak a koncentrációra kell vigyázni. Egyes vélemények szerint az izomműködést is stimulál, így aztán nem kevés testépítő és hosszútávfutó esküszik a ginzengre, és szedi a kapszulákat rendületlenül. A növény az ázsiai kultúrában nagy tiszteletnek örvend: egy-egy darabka gyökér értékes ajándéknak, értékes gesztusnak számít. Talán mert legalább 6-7 év kell, hogy a növény olyan nagyságú és minőségű gyökeret „fejlesszen ki”, amelyet aztán le lehet aratni.

Mitől lesz jó nekem?

A ginzeng gyökerét általában porítják, és kapszulákba teszik, így juttathatjuk be a szervezetünkbe. Leginkább stresszhelyzetek átvészelésében segít: a mellékvesére hat, annak működését szabályozza, megnövekedett stressz esetében éppen ez az a szervünk, amelynek ilyen helyzetben a legjobban kell teljesítenie. Ha éppen sikerült megnyerned a csatát az aktuális vírus vagy baktérium ellen, akkor a szervezeted gyakorlatilag lenullázódott állapotban vergődik, ilyenkor jöhet egy felülfertőződés vagy valami újabb kehe, ami ellen védtelenül állsz. Ginzenggel ellen tudsz állni az újabb támadásnak, hiszen az immunsejtek termelődését serkenti, így gyorsabban húz fel téged a topra – akár szellemi, akár fizikai teljesítésről legyen szó.

Óvakodj a gyökértől!

Néhány ismert betegséggel küzdő ember semmiképpen nem fogyaszthatja: asztma, gyomor- és bélbetegségek esetén nem javasolt a ginzeng fogyasztása, de várandós illetve szoptatós anyáknak, magas vérnyomással, szívritmuszavarral küzdőknek sem tanácsos. Ha tartósabb kúrát szeretnél tartani, a kávéról is le kell mondanod, ugyanis a koffeinnel együtt kifejezetten káros a gyomor- és bélrendszernek. Tíz hétnél tovább nem szabad kúraszerűen alkalmazni, de kisebb kihagyás után újra bedobható a kórokozók ellen.