Fűben-fában: dió

Nem csak a dióbél miatt érdemes a diófát jobban megismerni: gyakorlatilag minden porcikája jó valamire…



Mi fán terem?

Szó szerint fán. Ezt szinte le sem kell írni, de a biztonság kedvéért: 10-40 méteresre megnövő, lombhullató fa – amelynek termése cseppet sem mellesleg most kezd kibújni zöld héjából. Persze nem ilyen egyszerű a dolog: nem rohanhatsz ész nélkül a legközelebbi fához, hogy megsüsd a diós palacsintádat. A zöld héjból ki kell hámozni, majd jön a kemény héj – de már csak akkor, ha megfelelően kiszárítottad. Szárítás nélkül a belsejében megrohad az értékes mag…

Mire jó?

Levelét lemosásra szokták használni: a vízben áztatott zöld diólevél gyulladáscsökkentésre és fokozott izzadás (elsősorban lábizzadás) ellen lehet jó módszer. A népi gyógyászat ugyanezt még gyomor- és bélgörcsök (esetleg hurut) kezelésére használja, és hatásosnak tartják vértisztításra.

Teának készítve alkalmazzák, az arány: 2 teáskanál szárított levél+ 1 dl forró víz. Felforraljuk, majd negyed óra állás után leszűrjük.
A levélből bőrkiütések, aranyér, visszér elleni ülőfürdő készülhet.

Zöld, szárított héját (a diókopácsot) forró vízben áztatva barna haj festésére, színének élénkítésére használják.
A diófa levelét rovarriasztásra illetve irtásra is szokták használni, ilyenkor egyszerűen beáztatják, meleg, világos helyen állni hagyják a folyadékot, amellyel aztán egy lemosó permetezést végeznek – kiváló például rózsa levéltetvei ellen. A lehullott diólevelek alatt semmi nem él meg, ezért célszerű a fa alatt sűrűen összeszedni az avart – ellenkező esetben az árnyékba vetett növényeid kihalnak…

Csak a szesz…

A zöld dióval (még éretlen terméssel) ízesített szerek, elsősorban likőrök igen kedveltek Európa egyes vidékein. Te is készíthetsz magadnak ilyen ínyencséget. Alapanyagnak szagtalan alkoholt vagy tiszta, felhigított alkoholt vegyél a boltban vagy a patikában. Egy fél literes üvegre 2-3 diót kell számolni. Célszerű akkor leszedni a termést, amikor még egyben be tudod szuszakolni az üveg száján, később a látvány is magáért beszél. Mindenesetre ha ilyenre vállalkozol, nagyon fontos az alapanyag beszerzési helye: forgalmas út mellől vagy olyan helyről, ahol permeteznek, semmiképpen ne hozz el félérett termést. Jó esetben egy hasmenéssel megúszod, de durvább eset is előfordulhat: egy mérgezés senkinek nem hiányzik…

A konyhában

Nemcsak a magot, hanem a magból sajtolt olajat is használhatod: a dióolaj általában kevert salátáknál kedvelt, csirke és más szárnyas húsokból készült kompozíciókban.
A dióból – természetesen a süteményeken kívül – vadételek és szárnyasok mellé nagyszerű, tejszínes mártást készíthetsz, némi szerecsendióval megspékelve igazán különleges ízkombinációt kaphatsz.

Szépülj!

A kozmetikai ipar a pattanásos, mitesszeres bőr gyógyítására használja. Néhány szem elrágcsált dió naponta nemcsak a vitamin- és ásványianyag-raktárunknak, hanem a bőrünknek is jót tehet: antioxidáns hatása késlelteti az öregedését, ugyancsak az erek rugalmasságát is növeli – és csökkenti a hajszálér-seprűket akár az arcon, akár a vádlin vagy a combon.

Mindent összevetve: ha elég nagy kerted van, kötelező elem a diófa az egyik sarokban – nem is beszélve a kellemes árnyékról, amelyet forró nyári estéken nyújt…