A csipkebogyó a C-vitamin források királynője. Meleg teában, lekvárnak, arckrémnek feldolgozva egyaránt kedvelt.
A titok
A csipkebogyó magas C-vitamin tartalma miatt kedvelt, amely a most divatos kifejezéssel élve az egyik legjobb antioxidáns, de emellett az immunrendszer téli és általános felkészítésére, a csontok erősítésére, a vérerek rugalmasságának megőrzésére hivatott. Ilyenkor télen nem elhanyagolható magas A-vitamin tartalma sem. A bőr, a nyálkahártyák, könnymirigyek helyes működéséhez elengedhetetlen, de hidegben éppen ezekkel nem nagyon szoktunk foglalkozni… B2- K- és P-vitamin forrásként is ajánlott, elsősorban olyanoknak, akik ezek hiányával küszködik.
Tea
Ha eleged van a hidegből, rossz a kedved és egyébként is leginkább egy sarokban kucorognál a nagyi plédjébe burkolózva, a legjobb megoldás egy jó sűrű csipkebogyó tea. A vadrózsa áltermése (maradva a tudományosságnál) az egyik legnépszerűbb C-vitamin forrás. A legtöbb teagyártó cég palettáján találhatsz csipkebogyó készítményt, bár az egészen kemény vonalasok nem az ízesített vacakokat veszik, hanem a tisztán csipkebogyót tartalmazó filtereket. Vagy még inkább a biobolti termékeket vagy annak a bizonyos piacos néninek a szárított hecsedlijét, szigorúan a pult alól. Arra viszont vigyázz, hogy a víz sose legyen 50 foknál melegebb, mert efelett a C-vitamin bomlásnak indul, és bár a teád finom ízű lesz, nem sokat segít a fittségeden… Kevésbé ismert, hogy kőoldásban is verhetetlen: vesekő és epekő megelőzésére és kezelésére is kitűnően működik.
Női praktikák
Ha zsíros, aknés bőröd van, megtaláltad a természetes megoldást. Némi hidratálókrémmel keverve ideális kezelés lehet, hiszen a gyümölcssavak beállítják a bőr pH-ját, leoldják a felső, elhalt hámréteget, ugyanakkor a vitaminok így könnyebben „elérik” a problémás területeket. Ha forrázatába mártott vattapamaccsal rendszeresen átdörgölöd az arcodat, akkor is sokat teszel azért, hogy bőröd ne csillogjon zsírosan… A csipkebogyót előszeretettel használják ránctalanító pakolások összetevőjeként, de természetes szappanoknál is alap összetevő – ilyenkor első sorban szintén a magas C-vitamintartalom és az antioxidáns tulajdonság a fő érv a termék mellett. Akárhogy is: ha úgy döntesz, hogy magad gyűjtöd be a csipkebogyót, ne csábulj el: a szép, piros egyedek már minden C-vitamintartalmukat elvesztették…
Gasztro vonalon
Jó hír a borbarátoknak: a csipkebogyóból – legyen az frissen szedett vagy szárított, magos vagy magtalan változat – bort is készítenek, és – na, itt a kiskapu – ugyanúgy ajánlják megfázásos tünetek ellen vagy ezek kezelésére, mint a termésből készült teát. Aki inkább enné, annak rossz hír, hogy bár finom a csipkebogyóból készült lekvár, a főzés során a vitamintartalom elillan. Ezzel együtt ne keseredjünk el: egy jó lekváros kenyér még csipkebogyóból is fel tudja lendíteni a rosszkedvű, téli napokat…