Fontosabb a külsőnk, mint fogaink állapota?

Dr. Polgár Katalin, a Forest & Ray Dental fogorvosa 2015 tavaszától kezdett el praktizálni a budapesti fogászati magánrendelőben. Őt kérdeztük meg arról, miért nem fordítanak nagyobb figyelmet fogaik egészségére a mai fiatalok. Ezen kívül az évek során összegyűlt tapasztalatait és hasznos tanácsait is megosztotta velünk az interjú során.

Bár a mosoly rendkívül fontos építőeleme a megjelenésnek, a mai fiatalokról mégis elmondható, ha a külsejükről van szó, fogaik egészségi állapotával törődnek a legkevesebbet.

Mi az általános véleménye a páciensek fogászati állapotáról?

A magyar páciensek döntő többsége nem rendelkezik tudatos szájápolási szokásokkal. Nincsenek tisztában a helyes fogápolással, illetve félnek a fogorvostól.


Az esetek többségében milyen problémákkal találkozik egy konzultáció során?

A leggyakoribb a gyökérkezelendő foggal való probléma, illetve a bölcsességfoggal kapcsolatos panaszok, amelyet az emberek félnek  eltávolíttatni. 80-90%-ban pedig fogkővel találkozom a pácienseknél.

Lát valamilyen összefüggést a fogak állapota és külső megjelenés között?

Többször tapasztaltam, hogy a fiataloknál a szájüregen kívül minden rendben volt. A külsejükre rengeteg időt fordítanak, azonban a fogaik ápolását háttérbe szorítják. Úgy gondolják, hogy ami a hétköznapi életben nincs szem előtt, azzal nem fontos foglalkozni, ez pedig egy veszélyes hozzáállás.

Mik a leggyakoribb hibák, amelyet a fogápolás kapcsán elkövetünk?

Sokan tévesen azt gondolják, ha egyszer egy fogat betömünk, akkor az élethosszig tartó megoldást jelent. A fogmosáskor előforduló leggyakoribb hiba pedig, hogy erőből mosunk fogat, illetve az eleve öntisztuló felületeket mossuk, kevesebb figyelmet szentelve a fogközökre, ahonnan a problémák többsége kiindul. Nem tanácsos az alkoholos szájvíz használata sem, mert erősen szárítja a nyálkahártyát, amely a természetes szájhigiéniáért felelős.

Egy-egy kezelt foggal milyen gyakorisággal érdemes kontrollra menni, ellenőrizni az állapotát?

Tömött fognál a félévente történő fogorvosi ellenőrzéseken megállapítjuk, hogy szükséges-e cserélni a tömést. 5 évente azonban javasolt cserélni azt, hiszen a tömés és a fog illeszkedésénél idővel ismételten kialakulhat szuvas terület, az esztétikus tömés anyagának minimális összezsugorodása miatt. A megfelelően gyökérkezelt fog élethosszig tartó megoldást jelenthet, ezért amennyiben nincs a későbbiekben panasz rá, nem igényel különösebb kezelést.

A Forest & Ray Dental Budapest szeretne a Funzine olvasóknak egy különleges akcióval kedveskedni: kattints ide a részletekért!