Ha Eger, akkor bikavér. Node lehet ezt úgy is, hogy ne fejeljük le a boroshordót unalmunkban…
Az egri lankákon vált Hungarikummá a bikavér, ráadásul az Egri Bikavér lett Magyarország első eredetvédett bora. A modern bikavér testes, fűszeres, gyümölcsös, szép savszerkezettel rendelkező, közepes-magas csersav- és alkoholtartalmú, hosszan eltartható, a palackban fejlődni képes bor. A magas minőségű, modern bikavér termeléséhez gyökeres változtatásokra volt szükség mind a szőlőtermesztés módszerei, mind pedig a borkészítési technológiák területén. Az egri bikavér az egri borvidéken termelt többféle kékszőlőfajta borából készülő borházasítás, amelyben meghatározása szerint egyik szőlőfajta borának karaktere sem dominálhat.
A Hagymási Pincészet szívügyének érzi, hogy az egri borvidék hagyományos borait, így az Olaszrizlinget, a Kadarkát és az Egri Bikavér mellet immár az Egri Csillagot is az eredeti és a borvidék adottságaiból eredő legjobb minőségben valamint stílusban megtermelje. A Hagymási Generation 2 a Hagymási Pincészet új, fiatalos vonala, egy olyan – egyelőre 3 tagú: e g y f e h é r, e g y r o s é, e g y b i k a – válogatás, amely elsősorban a fiatal borfogyasztókat célozza meg. Dizájnjában letisztult, világos üzenetű boros címkékkel megáldott borokról van szó, amelyek közül a legismertebb az e g y b i k a, amely 2010-ben már aranyérmet nyert a Páneurópai Vörösborversenyen. Hagymási Tamást 2011-ben a borfogyasztók javaslata alapján Az Év Fiatal Borászának jelölték.
Az e g y b i k a sikersztorija nem jöhetett volna létre, ha nincs a Facebook: nevét ugyanis a pincészet rajongói oldalán posztolók szavazatai alapján választották – mint ahogy a címkét is itt tesztelték először.
Az e g y b i k a számokban: 40% Kékfrankos, 30% Kadarka, 15% Cabernet Franc és 15% Pinot Noir. A bikavérek közül a könnyedebb kategóriába tartozik, fogyasztását ennek ellenére mégis a vad- és marhahúsból készült, fűszeres ételekhez ajánljuk. Kiváló kísérője lehet például egy ízletes pörköltnek, marhasteaknek, pecsenyének.