Csúnya dolgok

A tetovált lányt 2010-ben mutatták be világszerte. Mivel az alapmű, Stieg Larsson azonos című könyve és a két újabb folytatás  is döntögeti az eladási listákat, A tetovált lány sem kerülhette el a sorsát: 2 év után itt az amerikai változat.

Hogy most ez remake vagy nem, amerikai változat vagy sem, hosszan fognak rajta meditálni a szakemberek, de az biztos, hogy a svéd film DVD-n elérhető, és biztos nem kell sokat várni az amerikai változatra sem. Jó nagy adag pattogatott kukoricával, hűtött sörökkel és élesített tollakkal be lehet ülni majd a tévék elé, és késhegyre menő vitákat folytatni, hogy akkor most Daniel Craig a jobb vagy Michael Nyqvist.

A filmet már akkor nagy hype vette körül, amikor még egyetlen kockáját sem forgatták le. A svéd film női főszereplője, Noomi Rapace például elég erős nemzetközi nyomás alatt állt: mindenki, még a legtekintélyesebb amerikai kritikusok is őt szerették volna látni Lisbeth Salander szerepében, de a színésznő közel három évig (eddig tartott a trilógia svéd forgatása) alakította a lányt, és saját bevallása szerint képtelen lett volna újra a szerepébe bújni.

Így aztán nagy várakozás előzte meg az új női főszereplőt, Rooney Mara – ha lehet hinni a nemzetközi sajtónak – messze megfelelt az elvárásoknak, és kipipálhatja a karaktert. Daniel Craiget lehet szeretni vagy nem szeretni, mindenesetre a rezzenéstelen arc és a kék szemek mindig bejönnek, talán itt is működni fog a dolog.

A film svéd, angol, német és amerikai kooprodukcióban készült, ennek eredményeképpen több nem-amerikai színész is játszik benne. Az akcentusok szerelmeseinek rossz hír, hogy szinkronizált, így ennek nálunk semmi jelentősége nem lesz. A főszereplők mellett többek között Christopher Plummer és a végleg mellékszerepekre kárhoztatott Julian Sands tűnik fel, és az örök koprodukciós joly joker, Stellan Skarsgård, akit már a Mamma Miába is svédsége miatt passzíroztak be, és aki alanyi jogon is vígan megérdemel egy hollywoodi főszerepet.

A film – ha lehet hinni az előzetes visszhangoknak – sokkal inkább thriller, mint svéd előde: egy negyven évvel ezelőtti gyilkosság nyomozása, amely a Vanger-klán sok tagjának érdekeit sérti, s többen mindenre képesek, hogy ne derüljön ki az igazság. Szigorúan 18+ – os film, sok káromkodással, meztelenséggel, durva jelenetekkel, szexszel, így aztán ki is csapta a biztosítékot a The Motion Picture Association of Americánál. Mindenesetre két Golden Glóbusz jelölése közül egyiket sem váltotta be, de akadnak olyan esélylatolgatók, akik éppen emiatt várják tőle Rooney Mara Oscar-díját…