Csillagok legjei

Az univerzum milliárd és milliárd galaxisai milliárd es milliárd csillagból álnak össze. Ezek a magfúzió által fűtött, óriási gravitációjuk által összetartott, roppant plazmagömbök világítják be az egyébként rettentően hideg és sötét űrt. Tudjátok, hogy melyik a legfényesebb, a legnagyobb vagy esetleg a legtávolabbi közülük? Ha nem, akkor most megmutatjuk nektek.


VY Cannis Majoris – a legnagyobb



A Nagy Kutya csillagképben tálalható hiperóriás a jelenleg ismert legnagyobb csillag. 3900 fényévre helyezkedik el tőlünk és annak ellenére, hogy mérete a mi Napunkénál nagyjából 1420-szor nagyobb, a Földről szabad szemmel nem látható. Bár a legtöbb hiperóriás többszörös csillagrendszerben, más csillagokkal együtt kering, a VY Cannis Majoris mégis egyedül kering a Tejútban.



Rutherford Csillagvizsgáló, Columbia, USA – 2014. szeptember 7.



Az elképesztő arányok

 

UDF 2457 – a legtávolabbi

 A Hubble által felfedezett, a Kemence csillagképben tálalható vörös törpe valószínűleg az általunk ismert legtávolabbi csillag a maga 59000 fényéves távolságával. Attól, hogy ez a legtávolabbi csillag, még ez is a Tejúton belül tálalható.



A Hubble felvétele

 

 HD 140283 – a legöregebb

  A Matuzsálemként becézett csillag tőlünk 190 fényévre tálalható, a Mérleg csillagképben. Ő a legöregebb eddig felfedezett csillag. Valószínűleg az Ősrobbanás után született csillagok második generációjába tarozik és ő az egyik legközelebbi ilyen csillag hozzánk.



2013 március 7-i kép a csillagról – kb. 188,1 éve így nézett ki



Fantáziakép az eddig ismert legidősebb csillagról

 

Szíriusz– a legfényesebb

 Bár a Nagy Kutya csillagkép csillaga a Földről a legfényesebb csillagnak tűnik, mégis abszolút fényességében nem ez szerepel a lista élen. A csillag méretei nagyjából megfelelnek a mi központi csillagunkénak (kétszer akkora, de ez a csillagok világában nem olyan hatalmas különbség). Érdekessége, hogy van egy kísérő csillaga is, A Sirus-B.



Yuuji Kitahara fényképe



A Sirius és testvércsillaga, a Sirius-B

Proxima Centauri – a legközelebbi



Napunk szomszédja csupán 4,24 fényévre van tőlünk. Az 1915-ben felfedezett vörös törpe ideális célpont lenne az első csillagközi utazáshoz, mert pályája folyamatosan közeledik Földünkéhez. 26700 év múlva lesz hozzánk a legközelebb, mintegy  3,11 fényévre.



Fantáziarajz:  Jonahrf from DevianArt

AU Microscopii – a legfiatalabb



Bár nehéz arról beszélni, hogy melyik csillag a legfiatalabb, hiszen most is több csillag születését követjük nyomon, mi mégis ezt a 33 fényévre levő csillagot emelnénk ki. A Napunknál kisebb, csupán 12 millió éves vörös törpének a különlegessége, hogy egy porból álló korong veszi körül, mely ideális körülményt jelent a bolygok kialakulásához.



Fanrtáziarajz: NASA/ESA/G. Bacon (STScI)

OTS 44 – a legkisebb



A Kaméleon csillagkép 550 fényévnyire keringő barna törpéjének tömege csupán 15-ször nagyobb, mint a Jupiteré és csak 1,1%-a a Napnak. Egy 10 Földnyi súlyú anyagkorong veszi körül, melyből van némi esély, hogy egyszer bolygók alakuljak ki.



Fantáziarajz