Miközben az elmúlt néhány évben Pesten szabályos gasztronómiai forradalom zajlott le, a budai vendéglátásra valahogy nem ragyogott rá a magaskonyha és a kettő pont nullás gyorskaja hazai rajongóinak és írnokainak reflektorfénye. A Tanti múlt héten megesett Michelin-csillagos kitüntetése épp ezért jelent fordulatot kedvenc fővárosunk nyugati felének kulináris életében, hiszen arra enged következtetni, hogy a Krúdy Gyula idejében még ország-világ által ismert és elismert budai éttermi élet új reneszánsza már itt van a küszöbön, sőt – kalapját már le is vette. Nézzük csak meg, hogy a Tantin kívül hova érdemes még az egyre inkább zöldellő köpenybe vedlő Budán beülni egy remek ebéd/vacsora reményében!
Tanti
Kezdjük is a sokat emlegetett, ám korábban nem túl sokunk által ismert Tantival! A budai étterem konyhája felett tavaly ősszel Pesti István séf vette át az irányítást, a Tanti pedig csakhamar a környék, majd pedig a város, nemrég meg a Michelin-kalauz megmondó embereinek új kedvencévé vált. A magyar ételek a 21. századi trendeket követve a Tanti étlapján is egy-egy komolyabb csavarral szerepelnek, az ismerős ízek mellett vadító kiegészítőkkel feldobva a ízlelőbimbóink napját. Ha pedig előítéletesen irreálisan magas árakat társítanánk a Michelin-csillagos Tanti fogásaihoz, nyugodjunk meg, mert 3900 forintért teljes értékű, háromfogásos ebédmenüt kapunk az asztalunkra.
Kéhli
A Latinovits-féle Szindbád ominózus ebédjelenete nem csak a magyar filmtörténet egyik legfontosabb és legkultikusabb jelenete, de a magyar gasztronómia esszenciájának is a legszebb és legpoétikusabb kifejeződése. A Kéhli pedig, amelynek bejárata Krúdy Gyula, Szindbád teremtőjének egykori otthonától csupán néhány méterre található, ennek a fajta bohém, kissé úrias, ízig-vérig óbudai hangulatú gasztronómiai szellemiségnek a legjelesebb képviselője. Magyaros ételek, esténként élő cigányzene, széles borválaszték (még a sok étteremben hiánycikknek számító kadarkából is tartanak) és szívélyes személyzet jellemzik a Kéhlit, Óbuda saját bejáratú időgépét.
Csalogány 26
Meglehetősen visszafogott, egyszerű kialakítású vendéglő, pár perc sétára csupán a Batthyányi tértől. A napi menü olcsó, de a The Daily Meal 2013-as toplistáján elért 13. helyezés a magas minőségről árulkodik, még akkor is, ha Bib gourmand-értékelésétől idén a Michelin-kalauz készítője megfosztották. A nemzetközi konyha mellett a magyar ízek is helyet kaptak a budai étterem étlapján, és persze ne feledkezzünk meg a kiváló magyar borokról sem, melyeknek széles palettájáról válogathatunk. A Csalogányban a vendégek kívánsága az első, a felszolgálók udvariasak és segítőkészek.
21 – Magyar vendéglő
A 21 komoly céllal nyitotta meg kapuit – olyan vendéglátóhelyként akar létezni, mely nem a tipikus magyar étterem, hanem ami valóban a lehető legeredetibb és legklasszikusabb módon kínálja a magyar ízeket, nem csak a külföldiek ízlését kielégítve, hanem például a magyar vendégekét is, akik ugyebár valóban tudják milyen is a magyar konyha. A boroknál ugyancsak az a cél, hogy igazi magyar karakteres vonásokat képviseljenek.
Okuyama No Sushi
Az Okuyama No Sushi a nemrég megújult Bécsi negyedben honol már lassan tizenöt éve, a Kolosy üzletház egyik pincehelyiségében. Aki látta a zseniális Jiro Dreams of Sushi című dokumentumfilmet, az tisztában van vele, hogy egy földalatti, parányi kis büfé lehet ugyanolyan jó, mint egy belvárosi hodály, sőt: jobb is. Az Okuyama No Sushi-t nyugodtan nevezhetjük a magyar Jiro-nak, hiszen az abszolút perifériás sushizó szintén meghökkentően jól műveli az egyébként nem is olyan egyszerű sushi-készítés művészetét. A hely sem a reklámra, sem a külcsínre nem fordít sok figyelmet, a falatkákon viszont nem csak a maximális odafigyelés, de a sushi iránt érzett szinte vallásos tisztelet is érződik. Nagyon érdemes ide betérni.
Náncsi Néni vendéglője
Talán már a nevéből is rájöhetünk, hogy igazi gyöngyszemmel állunk szemben. Az étterem filozófiája egyszerű és nagyszerű – ”Legjobban a mama főz, mi megpróbáljuk utánacsinálni. Egyszerűből a legjobbat.” És ezt a filozófiát sikerrel is követik, erre pedig a legjobb bizonyíték maga a siker, mely valósággal legendássá tette Náncsi Nénit és a vendéglőjét. És külön receptjük van macskajajra. Ugye ez nem csak szerintünk nagyszerű?
Márványmenyasszony
Múltja egészen a XVII. századig nyúlik vissza, romantikus hangulatát 1793 óta őrzi, vagyis ha betérünk ide egy jó magyaros ebédre vagy vacsorára, igazi történelmi helyen tömhetjük meg bendőnket. A folklór estek mellett pálinkakóstolók, borvacsorák és interaktív főzés is várja az érdeklődőket, igazi békebeli budai környezetben.
Fióka
A 2013 őszén nyitott Fióka a Városmajor sarkán, egy feltupírozott, csinos, és mellesleg százéves postaépületben foglal helyet – külsejének köszönhetően tehát már a belépés előtt egy varázsvilágban érezhetjük magunkat. A Fióka konyhája a magyar gasztronómia jó hagyományait követve (de annak a nemzetközi fúziós változatát megvalósítva) főleg húsalapú ételekkel operál, viszont a vegák is könnyedén találhatnak étrendjükhöz és értékrendjükhöz illő fogásokat. Romantikus légyottokra, családi délutánok megkoronázására, baráti ebédekre tökéletesen alkalmas hely a Fióka, a pontot az i-re pedig a kellően széles és minőségi borválaszték teszi fel. Mivel nagyon kicsi helyről van szó, az asztalfoglalás ajánlott.
Pastrami
A New York-i loft apartmanok hangulatát idéző Pastrami Óbuda egyik büszkesége, köszönhetően jórészt az itthon szokatlannak számító, épp ezért nagyon különleges és nagyvárosi hangulatot árasztó enteriőrjének, a csodálatos szendvicseket, főételeket és a mennyei creme brulée-t is magán tudó étlapjuknak, valamint a varázslatos környezetnek is. A Pastrami fél kilométeres sugarában ugyanis találkozik az ókori Róma, a 19. századi Óbuda, és a 20. század első harmadának építészete és hangulata, egy olyan légkört teremtve, aminél az elköltött gyertyafényes vacsora után semmi nem képes az embert hatásosabban egy romantikus sétára hívogatni.
Zona
A Budai vár alatt, a Lánchídra nyíló, fokozhatatlanul romantikus kilátással operáló Zona valahol félúton van a boutique hotelek és a loft-lakások világa között, a hatalmas belső teret pedig Huszár Krisztián séf hol humoros, hol műremek-kinézetű, harmonikus fogásainak illata tölti meg. Az ötfogásos vacsoramenüt 15 ezer forintból megússzuk, ami ilyen környezetben, ilyen minőségért egyáltalán nem nagy áldozat, sőt!