Boldog születésnapot Madách! – Tíz érdekesség

Madách Imrének bár csak egy műve lett kiemelkedően fontos a magyar irodalomtörténetben, az olyannyira jelentőségteljesre sikeredett, hogy a szerzőt a magyar irodalomtörténet egyik legnagyobb alakjává tette. Összegyűjtöttünk néhány érdekességet életéről és fő művéről, Az ember tragédiájáról.

  • Madách születésnapja máig sokak számára rejtély. Mivel már másnap, január 21-én megkeresztelték, ez a dátum vonult be a történelembe, ám több okmány és kutató is állítja, hogy valójában január 20-án született a nagy író. Ezt jól bizonyítja nővére egy levele, de maga Madách is ehhez a dátumhoz ragaszkodott.

  • 14 évesen már saját lapot indított öccseivel. A széles olvasókör a családtagokból állt.

  • Hat idegennyelven beszélt: németül, franciául, szlovákul, angolul, latinul és ógörögül.

  • A Pesti Egyetemre járva adta ki anyja költségén első verseskötetét. Az itt töltött idő alatt a Kálvin téren lakott.


  • Betegsége miatt a forradalmi időszakhoz nem sok köze volt és a szabadságharcban sem tudott harcolni, ám a Madách család ettől függetlenül óriási veszteségeket élt át a nemesek számára nem éppen kedvező időszakban. Nővérét, Madách Máriát, annak második férjét és első házasságából származó fiát román parasztok ölték meg, öccse Kossuth futárszolgálatában kapott tüdőgyulladás, melybe belehalt, öccse menyasszonyának apját pedig Haynau felakasztatta.

  • 1852-ben Kossuth halálraítélt titkárát, Rákóczy Jánost bújtatta, amiért egy évig raboskodott a pesti Újépületben (mai Szabadság tér területén). Rabságában írta meg Az ember tragédiája első változatát Lucifer címmel – krétával egy asztallapra.

  • Házassága felesége hűtlensége miatt ment tönkre, mely örökre megviselte az írót, aki élete hátralévő részét leginkább anyjával és a mama társaságában töltötte.


  • Több dráma után végül 1856 és 1857 között írta meg Az ember tragédiáját, melynek egyetlen változata maradt fenn. 1861-ben Arany Jánosnak mutatta meg művét, aki elismerősen nyilatkozott róla és felajánlotta segítségét. Összesen 5718 alkalommal javított a műbe, de ezek többsége helyesírási hiba volt. Végül 1862 január környékén jelent meg az első kiadás, melyet a Kisfaludy Társaság pártoló tagjai kaptak meg. Január 30-án tagnak választották.

  • Legsikeresebb műve, Az ember tragédiája a legtöbbet színpadra állított magyar dráma. Évát feleségéről mintázta, akit az asszony hűtlensége után nem igazán kedvelt. Éva csak azért nem lett sötétebben ábrázolva az író bevallása szerint, mert sokszor eszébe jutott alkotás közben édesanyja.

  • A dráma falanszter-színét a kommunizmus korszakában nem nézték jó szemmel, Rákosi pedig le is vetette a repertoárból az ideológiai problémák miatt, melyet az elvtársak tisztán láttak a műben – a közönség már kevésbé. A kommunista értelmiség elpártolása a Párttól sokak szerint a mű betiltása után kezdődött el. 1957-ben végül újra műsorra tűzték.