Az Opera 2015-2016-os évada

Több mint kétezer programot kínál az Opera és az Erkel Színház a szeptemberben induló új szezonban. A Shakespeare-évad 17 feldolgozást vonultat fel az angol szerző leghíresebb darabjaiból a májusünnepen. A hatalmas klasszikus repertoár, az opera- és balettbemutatók mellé nagy-musicalek, koncertek, beszélgetős mű- sorok és interaktív családi, valamint gyerekprogramok sorakoznak fel. A teljes évadra március 16-tól válthatók bérletek. Bérletújítás március 9-től.

2015 szeptemberében Leonard Bernstein világhírű musicaljével, a West Side Storyval indítja új évadát a Magyar Állami Operaház. Novák Péter rendezése ezreket vár az Erkel Színházban, amely újranyitása utáni harmadik teljes szezonjában az új produkciók csaknem felének ad otthont. Ugyanitt 2016 nyarán Elton John Billy Elliot című darabjának magyar- országi debütje ígér robbanásszerű színházi sikert.

32 premier, köztük 12 hazai bemutató, összesen 500 nagytermi előadás, benne 45 repertoárprodukció, 100 hangverseny, kamaraelőadás, gála, rendezvény és fesztivál-előadás, 200 gyermekprogram, 600 épülettúra, több mint 1000 nagyköveti prezentáció – összességében 2400 attrakció várja a közönséget a 2015/2016-os szezonban.

A premierek sorában nemcsak a könnyed hangvételű amerikai szerelmi história hoz új színt a palettára, de egyedi és különleges tánc-opuszok is szerepelnek rajta, így a Johan Inger alkotta Walking Mad, amelyről a koreográfus így vall:
„Ravel híres Bolerójának erotikus, már-már giccses története késztetett arra, hogy megvalósítsam saját elképzelésemet… A Walking Mad egy utazás, melyben saját félelmeinkkel, vágyainkkal és a lét könnyűségével szembesülünk.” A Magyar Nemzeti Balett bővülő repertoárján nagy klasszikusok között ismét és új színrevitelben látható a Csipkerózsika és A diótörő is megújul. A modern vonalat Kylián újabb két darabjának magyarországi bemutatója képviseli, Román Sándor egyedi stílusában a Marsbéli krónikákat koreografálja, emellett az együttes számára ismét alkot az Operában Lukács András.

A széles operakínálatban olyan klasszikus nagy-operák újulnak meg, mint az Otello, a Bohémélet, A trubadúr, a Pillangókisasszony, a Traviata és a Tosca – Stefano Poda, Damiano Michieletto, Galgóczy Judit, Juronics Tamás, Anger Ferenc és Eszenyi Enikő nevével fémjelzett rendezésekben. (Fontos hozzátenni, hogy a muzeális értékű Bohémélet mellé (!) érkezik az új rendezés.) A két nagyszínpad programjait megelőzve ismét előbemutatót tartanak a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon és a Miskolci Operafesztiválon – Galgóczy Pillangókisasszonya és Anger Traviatája elsőként szabadtéren és vidéken lesz látható, csakúgy, mint az Eszenyi rendezte Tosca, amelyet a VeszprémFest közönsége tekinthet meg elsőként. Az immár bevett, őszi kamarajátszóhellyé alakított Szfinx-terasz és a Királyi Lépcső mellett operaelőadásokkal várja az érdeklődőket az Erkel foyerja és a Gödöllői Királyi Kastély barokk színháza is – itt Haydn: Élet a Holdon című műve csendül fel Toronykőy Attila rendezésében. A repertoárról rég hiányzó Triptichont Kerényi Miklós Gábor színre- vitelében az Erkel közönsége élvezheti.

William Shakespeare halálának 400. évfordulóját ünnepelve hatalmas művészi erőforrásait a Shakespeare-univerzum szolgálatába állítja az Opera. Májusünnepi fesztiválján 17 Shakespeare-feldolgozást vonultathat fel zsinórban 2016 tavaszán, hazai partneregyüttesek bevonásával. Műsoron lesz többek közt Ludger Engels rendezésében Ades A vihar című alkotása, Ermanno Wolf-Ferrari Sly című művét Göttinger Pál viszi színre, Reimann Lear című operájának Jean Pierre Ponelle-féle színrevitelét Anger Ferenc állítja színpadra, Bellini Capuletek és Montague-k című operája is felcsendül. Nicolai: A windsori víg nők opuszát a Színház és Filmművészeti Egyetem egy rendező szakos hallgatója viszi színre.

Az évadban mintegy 71 program és sorozat viseli a „különleges esemény” jelzőt. Ide tartoznak a jubileumi estek: Miklósa Erika pályafutásának 25. évfordulóját 2016 januárjában ünneplik, októberben a hazai néptáncélet jelentős alakja, Tímár Sándor 85. születésnapja előtt tiszteleghet az Erkel Színház közönsége. Jubileumi előadásaikkal emlékeznek is: a legendás Sergio Failoni karmesterre és Szokolay Sándor zeneszerzőre. Különleges estét ígér még számos egyedi sorozat és egyszeri produkció, köztük a Seregi-éj2016, a szórakoztató OpeRaport, a Faggató, a karácsonyi Diótörő Fesztivál minden mozzanata, a Táncdalfesztivál50, a World Voice Day és az amatőr énekkarok számára találkozási lehetőséget biztosító Dalárnap – változatos programok minden korosztálynak, a legkomolyabb klasszikusoktól a legkönnyedebb szórakozásig.

Előre lehet tehát készülni a teljes évadra, a szezont indító nagyszabású, ezreket váró szabadtéri Évadnyitánytól a nagy bemutatókon át az évadot záró június végi Csillagóra gálaestig. A nyári melegben fiatal operaénekesek és táncosok merülnek az Erzsébet téri Akváriumban, az évadszünetben pedig újra várják közönségüket a Sziget Fesztiválon és az OperaFüreden.


Újítások

Az idén 131 éves Operaházat több mint három évtizede renoválták, kiszolgáló épületét, a Hajós utcai üzemházat ugyan- akkor építették. A Dalszínház nem az utolsó szegélylécig újulna meg, annál sokkal jobb az épület állapota, ám a színpad- gépészet teljes cseréje például elengedhetetlen, és szükséges a ház összes elaggott vezetékrendszerének korszerűsítése, valamint időszerű felfrissíteni a műemléki nézőteret, nézőforgalmi területeket, hisz bár folyamatosan dolgoznak restaurátorok a Házban, egy ilyen volumenű munka – az ország egyik emblematikus épületének méltó állapotba hozása – komolyabb beavatkozást kíván.

A Jókai utcai próbaterem tíz éve áll az Operaház kezelésében, állapota-levegője azonban a hatvanas éveket őrzi, miközben viszonylag hamar és költségtakarékosan korrekt zenekari centrummá lehetne alakítani, hogy otthona lehessen az ország legelső és messze legnagyobb szimfonikus együttesének.

Szükség lenne továbbá egy komplex műhelyházra, amelybe nemcsak a kilenc gyártóműhely költözhet, s kaphat benne helyet méretazonos próbaszínpad, de amelyben a négy, jelenleg távoli külső raktár összes díszletének és kellékének (csak anyagárban tízmilliárdos kincsnek!), valamint a mintegy 400 ezer jelmeznek értékőrző tárolása és javítása is megoldható.

Néhány helyiség funkciója ennek nyomán értelemszerűen megváltozna, mert ha megvalósulhat a zöldmezős műhelyház, a felszabaduló területek egy sor feszítő problémát oldanának fel. Az Eiffel Bázis a tervek szerint 2016 végére épülne fel, és megoldanák a Hajós utcai üzemház víz- és villanyvezetékeinek valamint liftjeinek, burkolatainak cseréjét, az épület szigetelését.

A műhelyek távoztával 2016 nyarán áthangolhatják az Ybl-palota megüresedett üzemi tereinek funkciót, és megkezdhetik a nézőforgalmi területek korszerűsítését, restaurálását, a 2017/18-as évad során pedig megvalósulhat a színpadtechnika, a felsőgépészet és a strangok cseréje, a nyílászárók javítása, a gyengeáramú rendszerek kiépítése (tűzjelzés, informatika, nézőforgalmi területek tájékoztatása) és a fűtéskorszerűsítés, amely az összes tervezett munkálat között a legnagyobb körültekintést és a legnagyobb forrást igényli majd.

A festőműhely távozása után világszínvonalú gyakorlóterem szolgálhatná majd Magyarország egyetlen klasszikusba- lett-társulatát, felette tágas házi színpad létesülne az énekeseknek, míg az üzemházban másik kartermet is ki kell alakítani az Erkelben futó produkciók kóruspróbáihoz. Mindezzel a társulat európai színvonalú komfortot, a közönség pedig minőségi javulást nyerne.

Az éveken átívelő, komplex, kitartó munkával – természetesen a művészi munka szisztematikus minőségemelése, új repertoár építése mellett – megalapozhatják a magyar opera- és balettjátszás következő negyed századát.