Akarok én jó nő lenni?

Tudtad, hogy ha buli előtt a levegőbe fújsz egy kevés parfümöt, és párszor átsétálsz a lehulló illafelhőn, akkor „tutira egész éjszaka” jó illatú leszel? Naugye. Most garantáltan okosodni fogsz.



Az Art Nouveau legújabb kiadványa, Takács Nóra Hogyan legyek jó nő? című könyve egyszerre próbálja megtestesíteni mindazt, amire egy nőnek szüksége van, kb. az első menstruációtól a sírig. Van benne szerelmi-munka horoszkóp, melltartóméret-számláló, bevásárló cédula (kivágható, nagy bevásárláshoz nem igazán alkalmas méretben), kalóriaszámláló, állítólag mindent túlélő (nálam 50%-ban kinyiffant) növények, és legalább fél kiskönyvnyi üres oldal, amelyek ilyen címeken festődnek rózsaszínre: „Mikor? Hol? Kivel? Téma?”, „Órarend”, „Mmm…”.

Mielőtt a könyv a kezembe került volna, azt gondoltam, kiskamasz lányoknak szóló kiadvány lesz, amely elkalauzolja a sokszor riadt, folyosói pletykákból leszűrt okosságokkal teli fejű gyereket a felnőtté válás útján – tévedtem. Annak ellenére, hogy a könyv hülyének nézi olvasóját, akinek azt is le kell írnia, hogy a héten milyen összetételű hajpakolást tett a hajára, amely természetesen hosszú – egyértelműen felnőtt nőknek szól. Praktikus tanácsai a hétköznapokban igazítanak el, nem kispályás módon.

És persze az is az én hibám, hogy nem vagyok tisztában a szerző munkásságával: a TV2-n és a Life.hu-n is megy a modellből lett médiacsillag jónősítő sorozata ugyanezzel a címmel, csak valahogy eddig még nem jött szembe. Innen már mindent értek: minden a marketingről szól: egy nő, akinek az oldala (mit tesz isten, szintén Hogyan legyen jó nő? címmel) majdnem 28.000 lájkolót gyűjt be a Facebookon, megérdemel egy könyvet. Ha minden tízedik jónőségre vágyó lány, asszony vesz egyet a remekműből, már megérte kiadni.

A „küldetés” világos, hiszen számtalan könyv, újság, sőt, dokushow szól arról, hogy napjaink (nem csak magyar) háziasszonya lelakott, a haja lenőtt és zsíros, smink nélkül megy le a kukával a sarokra, és egyáltalán: annyi szerepnek kell megfelelnie, hogy leginkább a külsejével felejt el foglalkozni. Itt is erről van szó: debileknek szánt stílusban megmondják a tutit, gyorsan, felszínesen, és már szaladhatunk tovább.

Csak hogy érthető legyek, idézek a könyvből:

„Köhögsz, ráz a hideg, folyik az orrod? Jaj, szegény. Gyorsan enyhítsd a panaszaidat!”

Ez után következik egy nem túl részletes leírás a gyömbértea mikéntjéről – amely például egyáltalán nem számol be arról, hogy vannak, akik számára tilos gyömbért fogyasztani. Node mit várunk egy kis könyvről, amely szerint a legfontosabb két gyógynövény a nők számára a csalán és a cickafark? Utóbbi köztudottan nagy károkat tud okozni egyes nőknél, de erre a figyelmeztetésre itt nem volt idő, hely.

És hogy megkapjuk a választ is a címben feltett kérdésre: olyan jó nő semmiképpen nem akarok lenni, aki például képtelen megjegyezni 5 vásárlandó tételt, és egy ilyen okos könyvecskét cipel magával a feljegyzéseihez…

Végül egy örökbecsű felvétel arról, hogyan lehet feldobni egy tavalyi balerinacipőt a Kacsamesék képregényből kivágott képecskékből découpage (Takács Nóra szerint: dökupázs) ragasztó segítségével.

http://videa.hu/videok/emberek-vlogok/hogyan-legyek-jo-no-cipo-balerina-decoupage-ffruha-Hkn373Hz2O8p7nOX

 

Takács Nóra: Hogyan legyek jó nő?

Art Nouveau Kiadó, Budapest, 2012.

144 oldal, 1999 Ft